Skip to main content

Malezya uçak bileti


Kuala Lumpur Malayca
Malezya Ringgiti 31,19 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Thaipusam (Ocak), Kuala Lumpur Federal Bölge Günü (1 Şubat), Çin Yeni Yılı (Şubat), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Wesak (Mayıs), Malezya Kralı’nın yaş günü (Haziran), Malezya Milli Günü (31 Ağustos), Malezya Günü (16 Eylül), Hicri Yılbaşı (2 Ekim), Deepavali (29 Ekim), Noel (25 Aralık)

Malezya, Güney Asya’nın kalbinde, doğal güzellikleri ve kültürel çeşitliliği ile oldukça renkli ve çekici bir ülke. Doğu Malezya ve Batı Malezya olmak üzere iki ana kara parçasının yanında, 18.000’den fazla adayı da kapsayan Malezya, tüm bu özellikleriyle bölgenin en çok turist çeken ülkeleri arasında yer alıyor. Malezya’yı ilgi çekici kılan tek şey bu kültürel mirası değil. Egzotik adaları, bozulmamış plajları, ülkenin yüzde 60’ından fazlasını kaplayan ve dünyanın en zengin biyolojik çeşitliliğine sahip tropikal yağmur ormanları, nadide fauna ve floraları ile Malezya, konuklarına unutulmayacak bir deneyim vadediyor.

Siz de Malezya’nın cazibesine kapılıp egzotik adalarını keşfetmek ve kültür mozaiğini yakından tanımak istiyorsanız, hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı dünyasından faydalanarak uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Malezya uçuşları

Türk Hava Yolları, Malezya sınırları içinde 11 farklı noktaya uçuyor: Alor Setar, Kota Baharu, Kota Kinabalu, Kuala Lumpur, Kuala Terengganu, Kuching, Langkawi, Marysville, Miri, Penang ve Senai. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başkentteki Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı’na (KUL) düzenlenen direkt uçuşlar yaklaşık on saat sürüyor. Malezya’nın farklı şehirlerine gitmek isteyen yolcular, Kuala Lumpur üzerinden aktarmalı olarak yolculuklarına devam ediyor. Aktarmalı uçuşların süresi ise varış noktanıza ve aktarma sırasındaki bekleme sürenize göre değişiklik gösteriyor.

Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı (KUL), ülkenin en yoğun havalimanı. Yılda neredeyse 59 milyon yolcuya varan kapasitesiyle ülke hava trafiğinin çok büyük bir kısmını yönetiyor. Kota Kinabalu Uluslararası Havalimanı (BKI) ile Penang Uluslararası Havalimanı (PEN) de ortalama sekizer milyon yolcuya hizmet vererek Malezya’nın en yoğun havalimanları arasında yerlerini alıyor. Kuching Uluslararası Havalimanı (KCH) yaklaşık beş milyon yolcuğu ağırlarken; Senai Uluslararası Havalimanı (JHB) üç milyonluk kapasitesiyle ülkedeki hava trafiğinde önemli rol oynuyor.

Malezya’nın rüya gibi plajları ve eşsiz doğası birçok gezgin için ilgi çekici. Buna Uzak Doğu kültürü meraklıları da eklenince, ülkenin sahip olduğu hava trafiği de oldukça yoğunlaşıyor. Geçmişte Baharat Yolu hattı üzerinde bulunan Malezya, tarih boyunca bu yol üzerinden geçen birçok etnik gruba ev sahipliği yapan bir ülke. Barındırdığı her etnik grubun ise kendine özgü gelenekleri, festivalleri var. Dolayısıyla Malezya’da yılın her dönemi ülkenin kültürüne tanıklık edebileceğiniz eğlenceli bir festival bulabilirsiniz.

Hindularca kutlanan Thai Pongal, ülkenin en dikkat çeken etkinliklerinden biri. Thai Pongal bir hasat festivali ve yılın en şanslı ayı kabul edilen ocak ayında kutlanıyor. Mayıs ayının ilk dolunayında gerçekleşen Wesak’ta Buda’nın doğumu, aydınlanması ve ölümü kutlanıyor. Malezya’nın dini temelli festivallerinin arasında en etkileyici olanı ise bir Hindu bayramı olan Deepavali. Işık festivali olarak da anılan etkinliklerde tüm sokak ve evlerde mumlar, kandiller yakılıyor; her yer ışıklarla boyanıyor. Dolayısıyla bu tarihlerde Malezya’da olacaksanız gözlerinizi kamaştıracak ışık şölenine hazırlıklı olmalısınız. Ülke, şüphesiz en renkli şenliklerini Çin Yeni Yılı kutlamalarında yaşıyor. 15 gün süren kutlamalarda sokaklarda geçitler düzenleniyor, havai fişek gösterileri yapılıyor, danslar ediliyor.

Tüm kültürel etkinliklerin yanı sıra ülkeye en çok turist çeken etkinlik Malezya Grand Prix. Formula 1’in Güneydoğu Asya’daki en büyük etkinliği, her yıl mart sonu, nisan başında dünyanın dört bir yanından büyük bir katılımla gerçekleştiriliyor.

Gezginleri cezbedecek güzellikteki doğası, zengin kültürel mozaiği ve ilgi çekici etkinlikleriyle Malezya’nın yılın çoğu döneminde yoğun ilgi gördüğünü söylemek mümkün. Siz de bu yoğunluğu göz önünde bulundurarak elinizi çabuk tutmalı ve seyahatinizi hemen planlamaya başlamalısınız.

Gezilecek yerler

Malezya gezilecek yerler

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur, turistik amaçlı gezilerin öncelikli adresi. Bu çok kültürlü metropolde sizi görkemli gökdelenler karşılıyor. Petrona İkiz Kuleleri bu gökdelenlerin arasından sıyrılarak şehrin sembolü olarak anılıyor. 380 metre yükseklikteki bu binanın terasına çıkıp 360 derece Kuala Lumpur manzarasını seyredebilirsiniz. Merdeka Bağımsızlık Meydanı şehrin kalbi konumunda. Burada Kuala Lumpur’un en etkileyici binalarından Sultan Abdul Samad binasını ziyaret edebilirsiniz. Şehrin bir diğer ikonik yapısı ise Jamek Camii. 25 metre yükseklikteki minareleri ve bin kişilik kapasitesi ile bu camii şehirde mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Siz de Kuala Lumpur’ın bu ikonik yapıları karşısında büyülenmek isterseniz Kuala Lumpur uçak biletlerini inceleyebilirsiniz.

Malezya 13 eyalet ve üç federal topraktan oluşuyor. Başkent Kuala Lumpur ise şüphesiz ülkenin en önemli şehirlerinden biri. Ancak Malezya’nın görülmeyi hak eden birçok şehri ve doğal güzellikleri var. Penan eyaletinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilen tarihi şehir Georgetown; modern yapıların yanında Çin ve Hindu tapınaklarının, Protestan, Roma Katolik kiliseleri ve görkemli camilerin bir arada durduğu silueti ile Kuching; 10 milyon yaşındaki yağmur ormanları, 8000 yıllık mercan kayalıkları, egzotik florası ve sakin turkuaz denizi ile Langkawi Adaları ülkenin göz kamaştıran şehirlerinden sadece birkaçı. Tioman Adası ise beyaz kumlu plajları ve dalış merkezleriyle dikkat çekiyor. Bunlara benzer binlerce ada, ziyaretçilere keyifli bir tatilin kapılarını aralıyor. Yine UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Melaka şehri ise başkente yalnızca iki saat uzaklıkta.

Adalar arası ulaşım genelde feribotlarla sağlanıyor. Ancak başkent Kuala Lumpur ve çevresinde yapacağınız seyahatler için araç kiralama seçeneğini değerlendirebilir; böylece görülmeye değer noktaları es geçmeden rotanıza ekleyebilirsiniz.

Malezya popüler şehirler

Malezya kalkışlı popüler uçuşlar Malezya varışlı popüler uçuşlar
Kuala Lumpur-İstanbul uçak bileti