Skip to main content

Mali uçak bileti


Bamako Fransızca, Arapça
Batı Afrika CFA Frangı 18,54 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Silahlı Kuvvetler Günü (20 Ocak), Şehitler Günü (26 Mart), Paskalya (Nisan), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Afrika Günü (25 Mayıs), Bağımsızlık Günü (22 Eylül), Noel (25 Aralık), Hz. Muhammed’in Doğum Günü, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Afrika’nın batısında yer alan Mali, kıtanın en büyük arazi alanına sahip ülkelerinden biri olarak biliniyor. Ülkenin kuzeyinde kalan büyük bir bölümü Sahra Çölü’ne dahil. Bu da turistik anlamda var olan potansiyelini hayli artırıyor. 11. yüzyıldan itibaren tarih sayfalarında yer almayı başlayan Mali, 15. yüzyılda ticaret yollarının kesişme noktasında kurulan Timbuktu şehri ile Afrika’da İslam dininin ve kültürünün öğretildiği bir ilim yuvası oldu. Sonrasında Fransız sömürgesi altına giren, 1960 yılındaysa bağımsızlığını kazanan Mali, zengin tarihinden kalma birçok eserle son zamanların giderek popülerleşen destinasyonları arasında yer alıyor.

Yerel yaşamdan izler taşıyan mimarisi, geleneklerini halen daha koruyan renkli kabileleri ve eşsiz coğrafyasıyla Mali’nin farklı yönlerini keşfetmek istiyorsanız, hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın sunduğu uçak bileti seçeneklerine bakarak tatilinizi planlamaya başlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Mali uçuşları

Türk Hava Yolları’nın Mali uçuşları İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlıyor ve ülkenin başkentinde bulunan Bamako-Senou Uluslararası Havalimanı’nda (BKO) son buluyor. Direkt olarak düzenlenen bu uçuşlar yaklaşık yedi buçuk saat sürüyor.

Ülkenin çöle bakan tarafından kurak, güneşli ve sıcak çöl iklimi hakimken güneyinde tropikal iklim kendini hissettiriyor. Dolayısıyla Mali’nin farklı bölgelerinde farklı mevsimler yaşanabiliyor. Bu da onu yıl boyu ziyareti edilebilir kılıyor. Bu özelliğinin yanı sıra Mali, üzerinde yaşayan farklı kabilelerin etkisiyle yıl boyu birbirinden ilgi çekici festivallere de ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın hiçbir yerinde benzerlerine rastlayamayacağınız bu festivallerle konuklarına sıra dışı deneyimler yaşatan Mali’nin en popüler etkinliği Segou Festivali olarak kabul ediliyor. Şubat ayında gerçekleştirilen etkinlikte müzik ve dans gösterileri ile Nijer Nehri üzerinde bot yarışları düzenleniyor. Ülkenin resim, heykel ve fotoğrafçılık alanlarında önemli isimlerinin katılımıyla gerçekleştirilen festival, Mali’nin kültürel değerlerine göz atabilmenize de olanak tanıyor. Yine şubat ayında düzenlenen Gouin Festivali ülkenin en ilgi çekicilerinden bir diğeri. Senegal Nehri kenarında üç gün boyunca devam eden etkinliklerde Goumbe ve caz sanatçıları performanslarını doğal hayatın içinde, maymunlar ve su aygırlarının yanında gerçekleştiriyorlar. Şubat ayının bir diğer etkinliği ise Çöl Festivali. Timbuktu şehrinde düzenlenen festival, aynı zamanda oldukça eski, köklü bir geleneğin devamı niteliğinde. Robert Plant ve Justin Adams gibi ünlü sanatçıları ağırlayan konserlere sahne olan festival sırasında 3000’e yakın meşale yakılarak çölün karanlığı büyüleyici bir şekilde deliniyor.

Dogon Maske Festivali de turistlerin en çok ilgi gösterdiği Mali festivallerinden biri olarak biliniyor. Beş gün süren festival boyunca kabileler ise kendi geleneklerine uygun bufalo ya da sırtlan maskeleri takarak ölü atalarının ruhlarını korumak için bir araya geliyor. Dogon maskelerinin devasa kukla figürlerle birlikte sahneye yeniden çıktığı Diamwari Festivali ise yine şubat ayında düzenleniyor ve ziyaretçilere unutulmayacak üç gün vadediyor. Bu festivale katıldığınız taktirde yerli sanatçıların elleriyle yaptığı eşsiz objelerden edinebilirsiniz. Oldukça renkli ve eğlenceli festivallere ev sahipliği yapan Mali’nin en sıra dışı festivali ise Büyük Camii Sıvaması. Djenne şehrindeki görkemli cami, her sene nisan ve mayıs aylarında halk tarafından çamurla sıvanıyor. Tüm halkın katılımıyla gerçekleşen bu ilginç etkinlik sonrası düzenlenen eğlencelerse görülmeye değer.

Gezilecek yerler

Mali gezilecek yerler

Her bir şehri ayrı bir doğal güzelliğe ya da göz kamaştırıcı yapıya ev sahipliği yapan Mali’de seyahatinizin ilk durağı olarak başkent Bamako’yu seçebilirsiniz. Mali tarihine ait kalıcı ve geçici sergilerin yanı sıra müzik aletleri, elbise ve Mali'nin çeşitli etnik gruplar ile bağlantılı ritüel nesnelerinin sergilendiği Mali Ulusal Müzesi, arkeolojik ve antropolojik kalıntılara da ev sahipliği yapan ilgi çekici bir müze. Bamako’nun en canlı yeri olan Medinakoura Çarşısı ise ülkenin günlük hayatına yakından bakabilmek adına harika bir fırsat sunuyor. Pembe Pazar olarak da bilinen çarşıda birçok eşyanın yapım aşamasına şahit olabilir, kendinize değişik hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Bamako'nun en merkezi noktalarından birinde bulunan Ulu Cami, Suudi Arabistan hükümeti tarafından finanse edilerek Mali’ye armağan edilen görkemli bir yapı. Başkente yapacağınız seyahat süresince mutlaka gözünüze takılacak olan bu camiyi gezmeyi ihmal etmemelisiniz. Biraz dinlenmek ve Mali’nin doğasının tadını çıkarmak içinse şehrin tam ortasında bulunan Mali Milli Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz. Yürüyüş yolları, fıskiyeli havuzları, çim alanları ile tam bir huzur köşesi olan bu parkta gezebileceğiniz bir hayvanat bahçesi, restoran ve kafeler de yar alıyor.

Mali şehirlerindeki harika eserleri ve doğal alanların her birini görebilmek ve kendi rotanızı daha verimli çizebilmek adına araç kiralama seçeneğinden faydalanmayı düşünebilirsiniz. Bu noktada rotanıza öncelikle dahil etmeniz gereken yer, Djenne kentinde yer alan Djenne Büyük Camii olmalı. UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edilen bu şahane cami, 1200’lü yıllarda inşa edilmiş ve sadece Mali'nin değil, tüm Afrika'nın en değerli ibadethanelerinden biri olarak gösteriliyor.

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan bir diğer etkileyici cami ise, Timbuktu şehrindeki Djinguereber Camii. Toprak, saman, lif ve ahşaptan inşa edilmiş cami, kumdan kaleleri andıran sıra dışı mimarisi ve 2000 kişi kapasitelik devasa alanı ile görülmeye değer. Ayrıca içinde önemli evliyaların türbeleri de bulunuyor. Timbuktu şehrine gitmişken burada bulunan Kaşifler Evleri’ni de gezmeyi unutmayın. İbn-i Batutta, Renne Ceille, Alexsandr Gordon Laik, Heinrich Baht gibi ünlü gezginlerin yaşadıkları bu evler, gezginlere ait şahsi eşyalar ve eserleri görebileceğiniz müzeler olarak hizmet veriyor.

Mali’de UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne adını yazdırmış sayısız yapıdan biri de Bandiagara Kayalıkları. Yaklaşık 150 kilometre uzunluğunda ve 500 metre yüksekliğindeki kayalara oyularak oluşturulan yerleşim yerleri, Dogon kabilelerinin geleneksel yaşamını görebileceğiniz ilgi çekici bir alan. Nijer Nehri Vadisi'nde bulunan ve UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edilen bir diğer eski yerleşim alanı ise Djenne Djenno. MÖ 2 ve 3. yüzyılda oluşturulduğu düşünülen antik kent; at, yılan ve insan heykelcikleri ve şaşırtıcı terra-cotta figürleriyle ünlü.

Mali sadece tarihi yapılarıyla değil, doğasıyla da maceraperest gezginleri kendine çeken bir ülke. Kayes ve Koulikoro bölgelerinde yer alan Boucle du Baoule Ulusal Parkı, başta aslan, zürafa, babun, antilop, gergedan ve deve kuşu olmak üzere pek çok sayıda hayvana ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda tarih öncesi kaya sanatı ve mezarlarıyla da ünlü. Trekking ve dağcılık meraklıları için mükemmel bir nokta olan Hombori Dağı ise ülkenin en yüksek noktası olması ve 2000 yıl önce kurulan bir arkeolojik siteyi barındırmasıyla Mali’nin en çok ziyaret alan yerlerinin başında geliyor.

Mali popüler şehirler

Mali kalkışlı popüler uçuşlar Mali varışlı popüler uçuşlar