Skip to main content

Mauritius uçak bileti


Port Louis İngilizce
Mauritius Rupisi 1,265 milyon
Yeni yıl (1-2 Ocak), Thaipoosam Cavadee Festivali (24 Ocak), Köleliğin Kaldırılması (1 Şubat), Çin Bahar Festivali (8 Şubat), Maha Shivaratree Festivali (7 Mart), Ulusal Gün (12 Mart), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Ramazan Bayramı, Meryem Ana Günü (15 Ağustos), Divali Festivali (30 Ekim), Noel (25 Aralık)

Mauritius, Afrika kıtasına bağlı, Madagaskar’ın doğusunda yer alan bir ada ülkesi. Hint Okyanusu’nun kalbinde, son zamanların yeni popüler balayı destinasyonlarından biri haline gelen Mauritius; turkuaz suları, yemyeşil doğası, hem Afrika hem Hint hem de Çin kültürünü bir arada yaşatıyor oluşu ile gezginlere de hitap etmekten geri durmuyor. Tropikal iklimi sayesinde yılın her dönemi ziyaret edilebilen ülkede kendinizi doğanın güzelliklerine bırakıp huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz.

Siz de Mauritius’un pırıl pırıl denizi, uçsuz bucaksız sahilleri ve güler yüzlü halkı ile tanışmak istiyorsanız, hemen şimdi uçak bileti seçeneklerine bakabilir; Türk Hava Yolları’nın uçuşlarından birini seçerek Mauritius seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Mauritius uçuşları

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan (IST) başlayarak Mauritius’un başkenti Port Louis’de bulunan Sir Seewoosagur Ramgoolam Uluslararası Havalimanı’nda (MRU) sona eren direkt uçuşları yaklaşık 10 saat sürüyor. Coğrafi konumu itibariyle Muson yağmurlarını es geçen Mauritius, tropikal iklime sahip ve bu özelliğiyle de sene boyu yoğun ziyaret alıyor.

Büyüleyici plajları ile özellikle balayı çiftleri için tercih edilen bir rota olsa da Mauritius, eklektik kültürüyle de göz ardı edilmemesi gereken bir ülke. Çin, Hint ve Afrika geleneklerinin her birini bünyesinde barındıran kültürel çeşitliliği nedeniyle ülkede birçok etnik ve dini festival düzenleniyor. Bunların arasında tartışmasız en popüleri, bir Hindu festivali olan Diwali. Işık Festivali olarak da bilinen Diwali, ekim ve kasım aylarında düzenleniyor; festival döneminde saat altıdan sonra her yer kandiller, mumlar ve lambalarla aydınlatılıyor. Bir diğer renkli Hindu festivali ise Holi. Mart ayında düzenlenen Holi boyunca Mauritius sokaklarına renk geliyor.

Çin Yeni Yılı kutlamalarının yapıldığı dönem ise adanın en renkli olduğu zamanlar. Festivalin tarihi Çin takvimine göre belirleniyor; ancak her sene ocak ya da şubat aylarına denk geliyor. Çin Bahar Festivali olarak da bilinen bu kutlamalarda sokaklar dans eden ejderha ve aslanlarla doluyor. Kırmızı rengin hakimiyetindeki geleneksel kıyafetlerle gösterilerin düzenlendiği festival sırasında havai fişekler sokakları ışıklara boğuyor.

Farklı kültürlere ve her yerde eşine rastlanmayacak sıra dışı geleneklere tanıklık etmeyi sevenleri cezbedecek Cavadee Festivali ise Mauritius’un en ilgi çekici festivali. Bir Hint geleneği olan bu festivalde geçide katılan inananlar yanaklarına, dillerine ve göğüslerine iğneler geçiriyorlar. Kutsal dağları sembolize eden, tahta ve metalden yapılma Cavadee’leri sırtlarında taşıyarak tapınaklara yürüyen Hindular günahlarının bedelini bu şekilde ödediklerine inanıyorlar. Her sene ocak sonu, şubat başında düzenlenen bu seremonilerde ateşte yürüyenler ve kılıç yutanları da görmek mümkün.

Mauritius’un sıra dışı kültürüne tanıklık etmek ve alışılmışın dışında bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız vakit kaybetmeden seyahatinizi planlamaya ve kendinizi bu küçük ada ülkesinin mistik sokaklarında hayal etmeye başlayabilirsiniz.

Gezilecek yerler

Mauritius gezilecek yerler

Mauritius’un kültürü ilgi çekici olsa da ülkeye yapılan turistik seyahatlerin asıl nedeni eşsiz doğası. Özellikle plaj ve sahil bölgeleri ile öne çıkan Mauritius’da görülmesi gereken pek çok yer var.

Başkent Port Louis, adayı tanımak adına birçok seçenek sunuyor. Adanın en önemli yapılarından biri olan Doğal Tarih Müzesi, Mauritius’un tarihine tanıklık etmek için oldukça ideal. Eski bir tapınak olan bina, mimari olarak da etkileyici. Müze aynı zamanda nesli tükenen Dodo kuşunun dünyadaki tek iskeletinin sergilendiği yer olarak biliniyor. Başkentin hem yerlileri hem de turistleri için en uğrak noktası ise Central Market. Mauritius mutfağı egzotik sebze, meyve ve deniz ürünlerinin karışımı bir mutfak. Hint Okyanusu’nun müthiş balıklarını, adaya özgü çeşitli ot ve baharatları, bitkisel ilaçları, sevdiklerinize götürmek üzere alacağınız hediyelik eşyaları buradan edinebilirsiniz.

Grand Baie, adanın en fazla turist ağırlayan yerleşim birimlerinden bir diğeri. Her noktasından denize girebileceğiniz Grand Baie, kıyı şeridi boyunca uzanan caddesi ve cadde üzerindeki dükkanları, eğlence merkezleriyle Mauritius gezi rotanıza almanız gereken bir yer. Denizi ile aklınızı başınızdan alacak bir başka bölge ise Cap Malheureux. Burası çok kalabalık olmayan plajları ve köy tarzı sokakları ile oldukça şirin. Ancak balayı çiftleri tarafından en çok tercih edilen yerlerin başında Trou Aux Biches geliyor. Tropikal ağaçların arasında saklanmış uzun plajı ve masmavi deniziyle burası dalış ve su sporları ile ilgilenenler için de ideal bir bölge. Flic En Flac ve Belle Mare ise lüks otelleri ile adanın en can alıcı noktalarından.

Mauritius’un masmavi denizi ve uzun plajları, adanın her noktasında karşınıza çıkıyor. Ancak ülkenin bazı noktaları var ki sadece güneşlenmek için değil adanın doğasına hayran kalmak için de görülmeye değer. Le Morne bölgesinde deniz, sanki okyanusun içine doğru akan bir şelale görünümü kazanıyor. Sadece La Morne’de görülen bu eşsiz doğa olayı, Mauritius seyahatleri sırasında mutlaka görülmeli. Adanın Chamarel bölgesinde yer alan bir başka doğal harika ise The 7 Coloured Earths. Bazaltik lavların kil minerallerine dönüşmesi sonucu oluşmuş; kırmızı, kahverengi, mor, yeşil, mavi, menekşe ve sarı olmak üzere 7 renkten oluşan bu tepecikli bölge ve yine aynı bölgede yer alan Chamarel Şelalesi, mutlaka görülmesi gereken doğa harikalarından. Sir Seewoosagur Botanik Bahçesi, ülkenin en çok ziyaret edilen yerlerinden bir diğeri. İçerisinde Baobablar, Palmier Bouteille, el değmemiş dev su zambakları, düzinelerce şifalı bitki, büyük bir baharat bahçesi ve 650’den fazla bitki çeşidi bulunuyor ve adanın biyolojik çeşitliliğini gözler önüne seriyor.

Adadaki tüm bu dikkat çekici plajlar birbirine birkaç dakikalık mesafede bulunuyor. Mauritius’un her bölgesini gezmek; sadece plajlarını değil, eşsiz doğal güzelliklerini de es geçmeyeceğiniz bir rota oluşturabilmek adına, araç kiralama seçeneğinden faydalanabilir, böylelikle seyahatinizin hakkını verebilirsiniz.

Mauritius popüler şehirler

Mauritius kalkışlı popüler uçuşlar Mauritius varışlı popüler uçuşlar