Skip to main content

Moğolistan uçak bileti


Ulan Batur Moğolca
Moğolistan Tugriki 3,027 milyon
Yeni yıl (1 Ocak), Tsagaan Saar (8 Şubat), Kadınlar Günü (8 Mart), Anneler ve Çocukları Günü (1 Haziran), Naadam (11 Temmuz), Bağımsızlık Günü (26 Kasım)

Moğolistan 1.564.116 kilometre karelik yüz ölçümü ile Asya kıtasının yedinci, dünyanın ise 19. en büyük ülkesi. Öte yandan bu geniş yüz ölçümüne rağmen dünyanın en az nüfuslu ülkeleri arasında yer alıyor. Antik çağlardan bu yana Khalkha, Buryat, Zakhchin, Dariganga, Burga ve Uzebkhin gibi etnik gruplara ev sahipliği yapan uçsuz bucaksız bozkırları, muhafaza etmeyi başardıkları gelenekleri ile Moğolistan toprakları, göçebeler için gerçek bir hazine. Gobi Çölü, karlarla kaplı Bayan-Ölgi Dağı ve günümüze kadar bozulmadan kalan fosillerin bulunduğu Bayanzag bölgesi ile otantik ve daha önce tatmadığınız türden bir seyahat imkanı sunuyor.

Siz de göz alabildiğine uzanan, insan eli değmemiş toprakları, başı boş gezen milyonlarca koyun, keçi, at ve inek sürülerine ev sahipliği yapan bozkırları ve nüfusun hatırı sayılır bir kısmının yaşadığı Ger çadırlarını görmek istiyorsanız, hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın sunduğu uçak bileti seçeneklerine bakabilir; dünyanın hiçbir yerine benzemeyen bakirliğine tanıklık edeceğiniz Moğolistan’da sıra dışı bir serüvene çıkmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Moğolistan uçuşları

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayarak Moğolistan’ın tek uluslararası havalimanı olan Ulanbator Buyant Uhaa Havalimanı’nda (ULN) sona eren direkt uçuşları yaklaşık olarak dokuz saat sürüyor. Yılın her döneminde başkente uçuşlar bulunsa da yaz aylarında seferlere ilgi çok daha yoğun oluyor.

Sibirya’nın güney komşusu olan Moğolistan’da kışlar oldukça uzun ve zorlu geçiyor. Doğanın çok geç canlandığı bu toprakların sunduğu göz kamaştırıcı güzellikleri görebilmek adına da yaz aylarını beklemek en mantıklısı. Ülkenin kültürüne yakından tanıklık etmenize imkan sağlayacak festivaller de keza yaz aylarında gerçekleştiriliyor.

Moğolistan’ın en büyük festivali 11-13 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen Naadam. Aynı zamanda ulusal bayram olan bu festival, ülkenin geçmişine bir övgü niteliğinde. Eski döneme ait kostümler, tarihi canlandırmalar ve özellikle başkent Ulan Batur’da düzenlenen çeşitli oyun ve etkinliklerle kutlanan Naadam, Moğolistan’ın farklı kültürüne tanıklık etmek isteyenler için en güzel fırsatlardan biri.

Dünyanın en büyük kartal avcılarını bir araya getiren Altın Kartal Festivali ise ekim ayının ilk hafta sonunda Ölgi’de düzenleniyor. Festival kapsamında bir yandan avcılar hünerlerini sergilerken diğer yandan geleneksel Kazak oyunları oynanıyor. Kazakların yeni yılı olan 22 Mart’ta gerçekleşen Nauryz Festivali ise yine Ölgi’de kutlanıyor. Festivalde konserler ve çeşitli etkinliklerin yanı sıra, ülkenin geleneksel sporları olan güreş, okçuluk ve at yarışları da düzenleniyor.

Köklü gelenekleri, eşine başka yerde rastlayamayacağınız doğası ve kendine has etkinlikleriyle Moğolistan’ı keşfe çıkmak için hemen şimdi Moğolistan uçak biletlerini inceleyerek kendinizi dünyanın el değmemiş nadir bölgelerinden birini keşfe çıkarken hayal etmeye başlayabilirsiniz.

Gezilecek yerler

Moğolistan gezilecek yerler

Moğolistan dünyanın en ilgi çekici coğrafyalarından birine sahip. Öyle ki bu topraklarda özlemini çektiğiniz her türlü doğal güzelliği görmeniz mümkün. Zengin pastoral çimenleri ve çeşitli yabani hayvanlarıyla dünyanın en büyük bozkırı olan Menen Bozkırı ülkenin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında başı çekiyor. Moğolların inancına göre Cengiz Han’ın oğlu Timuçin’i düşmanlarından saklamak için ormanlarla çevirdiği söylenen Burkhan Khaldun Dağı da gözlerinizi alamayacağınız güzellikte. Gobi Çölü’nde gün doğumu ya da gün batımına tanıklık etmeden ve Dundgobi şehrindeki antik kalıntılardan oluşan Gobi Şelaleleri’ni görmeden de Moğolistan seyahatinizi sona erdirmemelisiniz.

Orta Asya’nın en önemli şehirlerinden olan başkent Ulan Batur ise ülkenin kültürü ve tarihi ile ilgili pek çok ipucu veren bir şehir. Şehirde tüm yollar Sukhbataar’a, bir diğer adıyla Cengiz Han Meydanı’na çıkıyor. Gandantegchinlen Manastırı ve Budizm sanatını odağına almış olan Zanabazar Güzel Sanatlar Müzesi de başkentte gidildiğinde görülmesi gereken yerlerden. Şehir içindeki ulaşımı otobüs, troleybüs veya taksi ile sağlamanız mümkün. Ayrıca araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Bu sayede şehrin gündelik kalabalığından etkilenmeden, dilediğiniz gibi gezebilir; kendi rotanızı kendiniz oluşturabilirsiniz.

Moğolistan popüler şehirler

Moğolistan kalkışlı popüler uçuşlar Moğolistan varışlı popüler uçuşlar