Skip to main content

Moldova uçak bileti


Kişinev Moldovaca, Rumence
Moldova Leyi 3,552 milyon
Noel (7 Ocak), Kadınlar Günü (8 Mart), İşçi Günü (1 Mayıs), Ortodoks Paskalyası (Mayıs), Zafer ve Anma Günü (9 Mayıs), Bağımsızlık Günü (27 Ağustos), Ulusal Dil Günü (31 Ağustos)

Doğu Avrupa’da yer alan ve yemyeşil doğasıyla dikkat çeken Moldova; samimi insanları, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla turistik bir ilgi yaratmayı başarıyor. Dünyanın tahıl üretiminde önemli bir yere sahip olan ülke, aynı zamanda üzüm bağlarıyla da bir hayli popüler. Özellikle çok sıcak olmayan ve güneşli günlerin yaşandığı yaz aylarında ziyaret yoğunluğu görülürken; kış döneminde karlar altındaki görünümüyle misafirlerini karşılıyor. Başkent Kişinev yerel lezzetlerin en güzel şekliyle sunulduğu çok sayıda restoranla gurme turlarına da aday bir şehir. Küçük ancak sevimli ve dinlendiren ortamıyla kültür ve sanat konusunda da öne çıkan bir ülke olarak Moldova, son yıllarda giderek artan bir turistik talebin hedefi oluyor.

Bu güzel ülkeyi ve sempatik halkını yakından tanımak için siz de bir Moldova seyahati düşünüyorsanız, Türk Hava Yolları’nın uçak bileti sayfasını inceleyerek planlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Moldova uçuşları

Türk Hava Yolları, Moldova’nın başkenti olan Kişinev’e direkt olarak uçuyor. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) hareketle yapılan direkt uçuşlarda iniş noktası Kişinev Uluslararası Havalimanı (KIV) oluyor. Yolculuk süresi ise yaklaşık bir buçuk saat sürüyor.

Ülkenin en büyük havalimanı olan Kişinev Uluslararası Havalimanı (KIV) Moldova hava trafiğinin büyük bir kısmına hizmet veriyor. Bir diğer havalimanı olan Balti Uluslararası Havalimanı (BZY) da son derece düşük sayıyla da olsa Moldova’nın hava taşımacılığına hizmet eden ikinci havalimanı.

Genellikle başkent civarında düzenlenen çok sayıda festival ile havalimanı trafiğinin yoğunlaştığı dönemler oluyor. Kişinev’de ağustos ayında düzenlenen Gutat Festivali, bağbozumu etkinlikleriyle çok sayıda ziyaretçinin radarına takılıyor. Geleneksel kültürün bir başka unsuru olan Nufaru Alb, temmuz ayında gerçekleşiyor. Folk danslarının sergilendiği bu festival süresince sokaklar dans pistine dönüşüyor. Ekim ayında düzenlenen Cricova Bağbozumu ve Underground Festivali de Moldova’nın turistik çekimi yüksek olan festivalleri arasında yer alıyor.

Gezilecek yerler

Moldova gezilecek yerler

Yemyeşil bir şehir olan Kişinev, Bic Nehri kenarında yer alan keyifli bir kent. Hemen her yerinde görülebilen parklar şehirdeki yaşam standardını yükseltiyor. Bunlardan biri olan ve şehrin merkezinde yer alan Stefan Cel Mare Parkı, içerisindeki aynı adlı anıtla da dikkat çekiyor. Banulescu-Bodoni Caddesi’nde bulunan ve günümüzde müze olarak kullanılan Su Kulesi’nin her katında şehir tarihi ile ilgili bilgi edinmek mümkün. Kişinev’in en güzel mimari yapısı olarak anılan ve 1830’larda inşa edilmiş Nativity Katedrali, günümüzde sergi merkezi olarak kullanılıyor. Şehrin bir diğer önemli simgesi ise Puşkin Müzesi. Ünlü Rus şair Alexander Puşkin’in zamanında yazlık ev olarak kullandığı müze, şairin yazı masası ve farklı eşyalarının görülebildiği bir arşive sahip.

Moldova’nın ikinci büyük şehri olan Balti, hareketli yaşantısı ve kültürel yapısıyla dikkat çekiyor. Ülkenin ilk ulusal tiyatrosu olan Vasile Alecsandri Ulusal Tiyatrosu’nda her gün farklı bir opera ya da tiyatro eseri izlemek mümkün. Farklı mimari yapılar görmeyi sevenlerse St. Constantine ve Elena Katedrali’ni ziyaret edebilir. Neo-Bizans tarzında inşa edilmiş olan katedral, yapıldığı günden beri hiç zarar görmemiş olmasıyla dikkat çekiyor. Bunların yanı sıra çok sayıda kafe, bar, restoran ve kültür faaliyetinin yer aldığı kentte sosyalleşmek hiç zor olmuyor.

Resmen olmasa da Moldova’dan ayrılma isteğiyle bağımsızlığını ilan etmiş olan Transnistria Cumhuriyeti sınırlarında bulunan Tiraspol, bu bölgenin başkenti durumunda. Sovyet izlerinin görülebildiği şehir, son derece sakin yapısı ve askeri detaylarıyla oldukça değişik bir deneyim yaşatıyor. 25 Ekim Caddesi hem en kalabalık hem de en turistik nokta sayılıyor. Bölgeye yakın çok sayıda park ile birlikte Kültür Park’ın da yakın olduğu cadde oldukça merkezi bir konumda. Noul Neamt Manastırı, Tiraspol Ulusal Tarih Müzesi, Zelinsky Evi Müzesi, Başkanlık Sarayı ve Savaş Anıtı kentin gezilecek yerler listesini oluşturuyor.

Moldova seyahatiniz sırasında ülkenin küçük olmasından da faydalanarak pek çok şehri aynı seyahatte görebilirsiniz. Şehirler arasında tek bağlantının kara yolu olduğu ülkede, toplu taşıma alternatifleri yanı sıra araç kiralama da iyi bir alternatif olabilir.

Moldova popüler şehirler

Moldova kalkışlı popüler uçuşlar Moldova varışlı popüler uçuşlar