Skip to main content

Moritanya uçak bileti


Nuakşot Arapça
Moritanya Ugiyası 4,42 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Afrika Günü (25 Mayıs), Bağımsızlık Günü (28 Kasım), Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, İslami Yeni Yıl

Bir Kuzeybatı Afrika ülkesi olarak Moritanya; batısında Atlas Okyanus’u, güneybatısında Senegal, güneydoğusu ve doğusunda Mali, kuzeydoğusunda Cezayir, kuzeyinde ise Batı Sahra ile kıtanın en dikkat çeken ülkelerinden biri olarak kabul ediliyor. Doğal güzelliklerinin yanı sıra, ilgi çekici çöl yaşamı ve sıra dışı bir mimari anlayışıyla şekillenmiş eşsiz şehirleri ülkeyi ziyaret eden gezginlerce çokça beğeniliyor.

Son derece farklı bir tatil deneyimi yaşamak ve Moritanya’nın birbirinden farklı yönlerini keşfetmek istiyorsanız, hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın sunduğu uçak bileti seçeneklerine bakabilir; ayrıcalıklı imkanlardan yararlanarak tatilinizi şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Moritanya uçuşları

Türk Hava Yolları’nın Moritanya uçuşları, İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlıyor ve ülkenin başkentinde bulunan Nuakşot Havalimanı’nda (NKC) son buluyor. Uçuşların süresi ise yaklaşık yedi buçuk saat.

Moritanya sıcak ve kurak bir iklime sahip; ancak Atlas Okyanusu’na olan kıyısı ve “rüzgarlı yer” anlamına gelen başkenti Nuakşot başta olmak üzere, boğucu bir havaya sahip olmayan ülke, her mevsiminde rahatlıkla seyahat edilebilecek destinasyonlar arasında yer alıyor ve yılın her döneminde gezginler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Ülkede düzenlenen festivaller de her geçen sene çeşitlenerek çok daha fazla kişinin ilgisini çekiyor. Afrika Birliği’nin kuruluş yıldönümü olan 25 Mayıs’ta kutlanan Afrika Günü hem bölgenin tarihini öğrenmek hem de yerel kültürü yakından tanımak açısından kaçırılmayacak bir fırsat. Bir Hindu bayramı olan Diwali de Moritanya’da oldukça keyifli geçiyor. Başkent Nuakşot’taki çeşitli tapınaklarda gerçekleştirilen etkinliklerde baharın gelişi kutlanıyor.

Gezilecek yerler

Moritanya gezilecek yerler

Moritanya’nın başkenti Nuakşot, Atlas Okyanusu kıyısında konumlanmış bir şehir. Okyanustan taze çıkan balıkların ve ülke topraklarına ait birçok egzotik yiyeceğin satıldığı, kendinize hediyelik eşyalar da alabileceğiniz Sixima Pazarı ve denizin tadını çıkarabileceğiniz Pecheurs Plajı ile ülkenin en turistik noktalarının başında geliyor. Bir İslam Cumhuriyeti olan Moritanya’da yer alan Saudi Camii ülkenin en büyük ve en eski camisi olarak dikkat çekiyor. Göz kamaştıran mimarisi ile Saudi Camii, şehirde mutlaka görmeniz gereken yapılar arasında. Yine başkentte yer alan Ibn Abbas Camii de ülkenin en etkileyici görünüşüne sahip olan camilerinden biri.

Moritanya’nın eşsiz güzelliklerine daha yakından bakabilmek adına araç kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Böylece seyahatinizi sadece Nuakşot’la sınırlandırmaz ve başkentin yakınlarındaki birçok turistik noktaya da rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Mesela ülkenin ikinci büyük şehri Nouadhibou’yu da seyahat planınıza dahil edebilirsiniz. Aynı zamanda Moritanya’nın ticaret merkezi olan Nouadhibou ile başkent arasında yer alan Banc d’Arguin Ulusal Parkı da bu vesileyle kaçırmamız gereken yerlerden. 1978 yıllında kurulan ve UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’nde gösterilen bu ulusal park, birçok kuş türünün üreme bölgesi. Dolayısıyla da kuş gözlemcileri için oldukça önemli bir nokta.

Moritanya’nın en önemli özelliklerinin başında sıra dışı mimarisi geliyor. Öyle ki ülkenin her bir şehri kendine özgü bir mimari dokuya sahip. Örneğin Kaedi şehri kahverengi ve düz çatılı evleri ile dikkat çekiyor. Adrar Yaylası’nda yer alan Chinguetti’de de çok sayıda dikkat çekici yapıyla karşılaşabilirsiniz. 3. yüzyılda Sahra Çölü çevresindeki bazı ticaret yollarının merkezi olarak kurulan Chinguetti, elle oyulmuş ahşap kapılar ve kiremit taşlarının üst üste dizilmesiyle yapılan eski evleriyle oldukça etkileyici bir yer.

Ülkenin ziyaretçilerine sunduğu eşsiz deneyimlerden bir diğeri de çöl gezileri. Çöl yaşamı ile tanınan Moritanya’da Terjit Vahası bu deneyimi yaşamak için uğramanız gereken en doğru adres. Burada 4×4’lerle çöl safarisi yapabilir ya da develerle gezintiye çıkabilirsiniz. Bir yandan çöl maceraları sunan Moritanya diğer yandan okyanusa olan kıyısı ile deniz tatili severleri de mutlu eder. Başkentteki Pecheurs Plajı ile Beyaz Burun’un 80 km güneydoğusunda yer alan Arguin Adası da ülkede denize girmek için ideal noktaların başında geliyor. Balıkçılıkların uğrak noktası olan adaya siz de küçük teknelerden biriyle ulaşabilir, büyüleyici bir deniz macerası yaşayabilirsiniz.

Moritanya popüler şehirler

Moritanya kalkışlı popüler uçuşlar Moritanya varışlı popüler uçuşlar