Skip to main content

Mozambik uçak bileti


Maputo Portekizce
Mozambik Metacalı 29,67 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Mozambik Kahramanlar Günü (3 Şubat), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Kadınlar Günü (7 Nisan), Bağımsızlık Günü (25 Haziran), Zafer Günü (7 Eylül), Barış Günü (4 Ekim), Noel (25 Aralık)

Hint Okyanusu kıyısında bulunan Mozambik; vahşi yaşamı, renkli kültürü ve harika manzaralar sunan doğası ile dikkat çeken bir ülke. Uzun yıllar Portekiz sömürgesi altında kalan Mozambik, 1975 yılında özgürlüğünü kazanmış olsa da şehirleri o yıllardan geriye kalan ilgi çekici ve Art Deco ağırlıklı mimarisiyle göz kamaştırıyor. Dünyanın en önemli doğal gaz rezervlerinden birine sahip olmasıyla ekonomisini güçlendiren ülke, turizme yaptığı yatırımlarla da daha şimdiden dünyanın önde gelen tatil destinasyonlarından biri olmayı başarmış durumda.

Bakir doğası, cana yakın insanları, iştah kabartan yemekleri ve bembeyaz kumlarla kaplı plajlarıyla Mozambik’i keşfetmek istiyorsanız hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın sunduğu uçak bileti seçeneklerine bakabilir; kendinizi cennetteymiş gibi hissedeceğiniz büyüleyici bir tatilin planını şimdiden yapmaya başlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Mozambik uçuşları

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan Mozambik uçuşları, ülkenin başkentinden bulunan Maputo Uluslararası Havalimanı’nda (MPM) son buluyor ve uçuşlar yaklaşık 12 saat sürüyor.

Tropikal iklimi ve her mevsim sıcak olan havası ile Mozambik, yıl boyu rahatlıkla ziyaret edebileceğiniz bir ülke. Özellikle soğuk kış aylarını bu sıcak Afrika ülkesine yapacağınız kaçamakla keyifli hale getirmeniz mümkün. Dört mevsim yazı yaşatan havasının yanı sıra ülkede denk gelmeyi arzu edeceğiniz birçok değişik festival de bulunuyor. Bu etkinliklerin birçoğu kültür ve sanat ağırlıklı olsa da, Afrika ve kabile kültürünü deneyimlemek açısından da oldukça iyi fırsatlar olarak görülebilir. Her yıl mayıs ayında düzenlenen açık hava müzik festivali AZGO hem yerli hem de uluslararası müzisyenleri bir araya getiren keyifli bir etkinlik. Konserlerin yanı sıra çeşitli seminerlerin düzenlendiği, el işçiliği ve moda ağırlıklı aktivite alanlarının kurulduğu, müzik odaklı belgesel gösterimlerinin yapıldığı festival tatilinize keyifli bir boyut katabilir.

Mayıs ayında ülkede bir müzik festivali daha gerçekleşiyor. STRAB Festival, sekiz senelik genç bir etkinlik olsa da Mozambik’in en popüleri olmayı başarmış durumda. Rock and Roll ve Blues ağırlıklı performansların sergilendiği festival, üç gün boyunca sahil partileri ve çeşitli eğlencelerle devam ediyor. Mozambik’in bir diğer müzik festivali ise haziran ve temmuz ayları boyunca süren Chopi Müzik Festivali. Quissco kasabasında, UNESCO tarafından düzenlenen etkinlik ülkenin kültürünü koruma ve yaşatmaya yönelik. Mozambik’in yerel müzik aletleri ile eşsiz yöresel müziklerini dinleyebileceğiniz festival, ülkenin kültürüne tanıklık etmek adına da iyi bir fırsat tanıyor. Mozambik’in kültürel değerlerini yaşatmayı amaç edinen bir diğer festival ise Tambo Uluslararası Sanat Festivali. Ülkedeki kültürel çeşitliliği müzik, dans ve tiyatro performansları ve sanat sergileri ile kutlayan etkinlikler bir hafta boyunca devam ediyor.

Gezilecek yerler

Mozambik gezilecek yerler

Mozambik’in başkenti, aynı zamanda kültürel merkezi olan Maputo, “Hint Okyanusu’nun İncisi” olarak bilinen, büyüleyici bir liman kenti. Caddelerini süsleyen akasya ağaçları ile Maputo’da sömürge döneminden kalma, mimarisi ile ilgi çeken birçok tarihi yapıyı görebilirsiniz. Ulusal Tarih Müzesi, Balıkçılık Müzesi ve Devrim Müzesi ülkenin tarihi hakkında bilgi edinmek isteyen gezginleri fazlasıyla tatmin ediyor. Şehri gündüz yürüyerek keşfedebilmeniz mümkün, ancak geceleri ulaşım imkanları kısıtlı olduğundan kendinize ait bir aracınız olması sizi rahatlatacaktır. Dolayısıyla araç kiralama seçeneğinden faydalanmayı düşünebilirsiniz.

Ünlü ressam Malangatana Ngwenga’ya ilham veren, kışın uğramadığı başkenti gezdikten sonra ülkenin doğal harikalarını gezmeye ve göz kamaştıran denizine girmeye hazırsınız demektir. Afrika’nın en önemli göllerinden biri olan Malavi Gölü Mozambik sınırları içinde bulunuyor. Kıyılarında birbirinden güzel plajlar bulunan bu göl, 560 kilometre uzunluğunda ve 704 metre derinliğinde. Dünyanın en büyük dokuzuncu gölü olma özelliğine de sahip bu şahane göl, eşsiz manzarası ve berrak suyu ile ziyareti fazlasıyla hak ediyor.

Mozambik’in birbirinden güzel adaları da ülkenin dikkat çeken cazibe merkezleri arasında. Turizme yeni açılan bu adaların her biri birbirinden büyüleyici. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Mozambik Adası, uzun yıllar ülkenin önemli ticaret merkezlerinden biri olmuş. St. Gabriel Kalesi ve St. Sebastian Kalesi gibi tarihi yapılara da ev sahipliği yapan ada, tarihiyle de dikkat çekiyor. Mozambik Adası’nda yaklaşık 14 bin kişi yaşıyor ve sahip olduğu tüm özelliklerle romantik bir tatil arayanların radarına takılıyor.

Mozambik’in popüler adalarından bir diğer ise Benguerra Adası. Yemyeşil ormanlar ve nefis manzarasıyla inanılmaz bir seyir sunan ada, bozulmamış plajları ve tüplü dalış imkanlarıyla harika bir tatil rotası. Büyüleyici bir gün batımını izlerken balina ve yunuslarla karşılaşmanız ise kuvvetle muhtemel. Turkuaz sularla çevrelenmiş plajları ve nadir tropikal balıkları ile Bazaruto Adası, mercan resifleri ile Quirimbas Adaları ve nadir görülen Marlin (Atlantik kılıçbalığı) balığına rastlayıp okyanus safarisi yapabileceğiniz Magaruque Adası da sualtı meraklılarını fazlasıyla tatmin edecek adalardan bazıları. Altı takım adadan oluşan Vilanculos ise beklenmedik dalgaları ve bol rüzgarı ile sörf için dünyanın en ideal noktalarından biri olarak biliniyor.

Mozambik, bembeyaz kumsalları ve turkuaz deniziyle dikkatleri çekse de bir Afrika ülkesinde olduğunuzu unutmayın ve vahşi yaşamı gözlemleyebileceğiniz safari için de zaman ayırın. Vahşi Afrika filleri, aslanlar ve 500’den fazla kuş türüne ev sahipliği yapan Gorongosa Ulusal Parkı’nı ziyaret edip macera dolu bir gezi yapabileceğiniz gibi bölgenin korunması için hazırlanan projelere de yardımcı olabilirsiniz.

Mozambik popüler şehirler

Mozambik kalkışlı popüler uçuşlar Mozambik varışlı popüler uçuşlar