Skip to main content

Nepal uçak bileti


Katmandu Nepalce, Bhojpuri
Nepal Rupisi 28,98 milyon
Maghe Sankranti (15 Ocak), Shahid Diwas (30 Ocak), Sonam Losar (9 Şubat), Saraswati Puja (13 Şubat), Prajatantra Diwas (19 Şubat), Maha Shivaratri (7 Mart), Kadınlar Günü (8 Mart), Fagu Purnima (22 Mart), Nava Barsa (13 Nisan), Majdur Diwas (1 Mayıs), Buddha Jayanti (21 Mayıs), Ganatantra Diwas (28 Mayıs)

Avrasya’nın Hindistan ile bir araya geldiği noktada yer alan Nepal, en çok merak edilen Asya ülkelerinden biri olarak yoğun talep görüyor. Ülkenin en meşhur noktası olan Everest Tepesi, dünyanın zirvesi olarak milyonlarca turistin ülkeye akın etmesini sağlayan sebeplerin başında geliyor. En eski çağlardan beri insan hayatının var olduğu Katmandu Vadisi, yine ülkenin en popüler noktalarından biri olarak yüzlerce anıt ve tapınağa ev sahipliği yapıyor. Ülkede bulunan Chitwan gibi doğal rezerv alanları, Everest gibi doğa sporu ortamları ve bölgede yaşam süren insanların naif yaşam tarzı büyük ilgi çekiyor ve Nepal’in mütevazi nüfusunu katlayan bir turistik talebe dönüşüyor.

Pek çok gezginin görülecek yerler listesinde öne çıkan Nepal’i daha yakından tanımak için siz de uçak bileti sayfasını inceleyerek biletinizi hemen alabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Nepal uçuşları

Türk Hava Yolları, Nepal’deki tek uluslararası havalimanı olan ve Katmandu’da bulunan Tribhuvan Uluslararası Havalimanı’na (KTM) uçuyor. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) hareketle direkt olarak yapılan uçuşlar, yaklaşık yedi saat sürüyor.

Nepal, son derece geleneksel ritüelleri olan bir ülke. Bu nedenle de festivallerindeki etnik tarz, bölgeyi ve kültürü tanımak isteyenler için bir çekim nedeni yaratıyor. Ülkenin en önemli bayram ve festivalleri yurtdışından gelen konukların da katılımıyla bir hayli yoğun geçiyor. Işığın kutsandığı Tihar ve şeytanın yenilişinin kutlandığı Daşain ülke genelinde coşku yaratan iki festival. Buda’nın doğum gününün kutlandığı Buddha Jayanti, hac dönemi olan mayıs ve haziran aylarında son derece büyük bir organizasyonla kutlanıyor. İnek Festivali, ağustos ayında yapılan önemli ulusal bir festival olma niteliğini taşıyor. Shee Krishna Janmastami, Indrajatra, Mahashivarathi gibi pek çok festival hem birer şölen hem de bayram havasında geçen keyifli etkinlikler arasında yer alıyor.

Her milletten pek çok turist, özellikle bu festivaller döneminde ülkeyi ziyaret ederek deneyimlerini zenginleştiriyor. Siz de bu farklı atmosferi yakından tanımak için Türk Hava Yolları’nın Katmandu uçak bileti alternatiflerini inceleyerek, kendinize en uygun programı yapabilirsiniz.

Gezilecek yerler

Nepal gezilecek yerler

Nepal’de yapılacak bir tatil için akla ilk gelen yer başkent Katmandu. 2000 yıllık geçmişinin izlerini yaşamın aktığı ritmin içinde tutmayı başaran başkent, kozmopolit bir yapıya sahip olsa da Hinduizm ve Budizm konusunda ortak bir paydaya sahip olmanın da hakkını veriyor. Şehirde bulunan çok sayıda tapınak arasından sıyrılan Swayambhunath, öğretinin yayıldığı bir Tibet Budist tapınağı olarak turistlerin ilgisini çekiyor. Narayanhiti Sarayı, Matseyendranath Tapınağı, Düşler Bahçesi, Pashupatinanth Tapınağı, Kumari Ghar şehirdeki diğer önemli turistik destinasyonlar arasında. Kültür gezileriyle ilgilenen gezginlerden biriyseniz, Budizm inancının yaygın olduğu Nepal’in başkentini mutlaka keşfetmelisiniz.

Bir diğer kültür ve çevre gezisi alternatifi olan Lalitpur, Nepal’in büyük şehirlerinden biri. Son derece yüksek sayıdaki dini ve tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Şehri ziyaret eden turistlerin en yoğun ilgi gösterdiği alan ise Durbar Meydanı. Zengin bir mirasın evi olan meydan, UNESCO tarafından koruma altına alınmış noktalardan biri. Uku Bahal ve Hiranayavarna Makavikar, yani Altın Tapınak şehrin görülecek önemli simgeleri arasında listeleniyor.

Ülkenin popüler noktası olan Everest, 8848 metre yüksekliğiyle, pek çok dağcının hayalinde yatan zirve. Outdoor sporlardan hoşlanan turistlerin favori merkezi olan Everest gerek spor yapmayı gerek fotoğraf çekmeyi seven turistlerin buluşma noktası oluyor. Bölgede izinli ve rehberli dağcılık faaliyetleri yapılıyor. Dahası farklı seviyelerdeki birkaç kamp ve tırmanış gerektirmeyen turistik aktivite imkanı bulunuyor.

Ülkenin bir diğer UNESCO Dünya Mirasları Listesi üyesi de Chitwan Milli Parkı. Pek çok türün barındığı bu doğal yaşam alanı, 935 kilometrekareye varan yüzölçümüyle son derece büyük ve ilgi çekici bir milli park. Doğa gezileri, fotoğraf çekimi ve vahşi yaşamla ilgilenen turistler için de çok popüler olan bölge, her yıl çok sayıda konuğu ağırlıyor.

Nepal’de bulunduğunuz süre içinde ülkenin keyifli pek çok noktasını gezmek için toplu taşıma araçlarını, şehirlerarası uçak seferleri ile otobüs seferlerini kullanabilirsiniz. Daha özgür hareket edebilmek için, taksiye binebilir veya araç kiralama alternatiflerini inceleyebilirsiniz.

Nepal popüler şehirler

Nepal kalkışlı popüler uçuşlar Nepal varışlı popüler uçuşlar


Amsterdam-Katmandu uçak bileti