Skip to main content

Nijerya uçak bileti


Abuja İngilizce, Yoruba dili,Hausaca
Nijerya Nairası 190,9 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Osun Bayramı (25-26 Şubat), Kadınlar Günü (8 Mart), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Demokrasi Günü (29 Mayıs), Bağımsızlık Günü (3 Ağustos), Id El Kabir (24-25 Eylül), Nijerya Milli Günü (1 Ekim), İslami Yeni Yıl, Noel (25 Aralık), Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Resmi adıyla Nijerya Federal Cumhuriyeti, Afrika’nın en kalabalık nüfusuna sahip ülkesi. Dünyanın da en kalabalık ülkelerinden biri olan Nijerya, zengin doğal kaynaklarıyla kıtanın en büyük iki ekonomisinden biri olmasıyla da öne çıkıyor. Uzun yıllar süren İngiliz sömürgesinden 1960 yılında bağımsızlığını kazanarak çıkan Nijerya, halkı tarafından “Afrika’nın Kalbi” olarak nitelendiriliyor. Gerçekten de harika doğası, kakao üretimi, petrol ve doğal gaz rezervleri ile ülke, turistik anlamda da kıtanın en etkileyici noktalarından biri.

Siz de büyüleyici doğası, sıra dışı mutfağı, yerel mitleri ve masmavi deniziyle bu eşsiz ülkeyi ziyaret etmek istiyorsanız, hemen şimdi uçak bileti seçeneklerine bakabilir; Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı imkanlarından yararlanarak seyahatinizi şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Nijerya uçuşları

Türk Hava Yolları, Nijerya sınırları içinde iki farklı bölgeye uçuyor: Abuja ve Lagos. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan uçuşlar, ülkenin başkenti Abuja’da bulunan Nnamdı Azikiwe Havalimanı’nda (ABV) son buluyor ve yolculuklar yaklaşık yedi saat sürüyor. Nijerya’nın en gelişmiş şehirlerinden olan Lagos da oldukça sık ziyaret alan bir şehir olarak ülkenin en kalabalık havalimanına ev sahipliği yapıyor. Lagos’ta bulunan Murtala Muhammed Uluslararası Havalimanı’na (LOS) gerçekleştirilen Türk Hava Yolları uçuşları yaklaşık yedi buçuk saat sürüyor.

Nijerya’da hava sıcaklıkları her mevsim yüksek. Bu da ülkeyi soğuk kış günlerinde de tercih edilebilecek bir alternatif olarak öne çıkarıyor. Özellikle Lagos bölgesinde yer alan plajlar yılın her döneminde yoğun ziyaret alıyor. Nijerya’nın çok kültürlü yapısı ve mitlerle dolu tarihi ise dünyanın başka hiçbir yerinde karşılaşamayacağınız etkinlik ve festivallere zemin hazırlıyor.

Ülkenin en renkli festivali şüphesiz Lagos Karnavalı. Her sene Paskalya Günü’nde düzenlenen bu karnavalda dansçılar geleneksel kıyafetler eşliğinde yaptıkları gösterilerle sokakları renge boğuyor. Yine Lagos’ta gerçekleştirilen Eyo Festivali de ülkenin en eğlenceli etkinliklerinden biri. Ana rengi beyaz olan bu festival her sene şubat ayında gerçekleştiriliyor. Birçok dansçı ve sanatçının sergilediği performanslarla Eyo Festivali Nijerya’nın en çok turist çeken etkinliklerin başında geliyor. Kasım ayında düzenlenen Lagos Uluslararası Caz Festivali de ülkenin en önemli müzik olayları arasında başı çekiyor.

Nijerya kültüründe büyük bir öneme sahip olan balıkçılığı kutlamak için düzenlenen Argungu Balıkçılık Festivali, ülkenin en eski festivallerinden biri olarak her yıl mart ayında gerçekleştiriliyor. 1934 yılından beri Kebbi eyaletinde düzenlenen bu etkinlik dört gün sürüyor ve festival kapsamında dünyanın dört bir yanından gelen yüzlerce balıkçı en büyük balığı tutabilmek için yarışıyor. Nijerya’nın mitolojik kültürüne tanıklık etmek isteyenler içinse Osun Festivali kaçırılmaması gereken bir etkinlik. Yoruba Kabilesi’ne ait olan bu festival, nehir tanrısı Oshun şerefine her sene ağustosun son haftasında kutlanıyor. Oshogbo Kutsal Ormanı’nda düzenlenen mistik seremonileri deneyimlemek Nijerya tatilinizi unutulmayacak bir anıya dönüştürüyor.

Gezilecek yerler

Nijerya gezilecek yerler

Nijerya’nın başkenti Abuja, yakın geçmişte kurulmuş olan genç bir şehir. Şehirdeki yapıların pek çoğu yeni olsa da ihtişamlarıyla görülmeye değer. Abuja kent sınırında bulunan Jabi Gölü Alışveriş Merkezi hem alışveriş yapabileceğiniz hem de göl üzerinde tekne turuna katılabileceğiniz şehrin en modern ve renkli noktalarından biri. Benzer şekilde Magicland Abuja veya eski ismiyle Wonderland, her yaşa uygun oyun yerleri ve dinlenebileceğiniz bahçeleriyle turistlerin beğenisini kazanıyor. Abuja Ulusal Cami de modern mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakan bir yapı. Nijerya’nın en önemli dini merkezlerinden biri olan Ulusal Hristiyan Merkezi ise Neo-Gotik mimarisi ve görkemli kemerleriyle ziyareti hak ediyor.

Abuja’da şehrin doğal güzelliklerini görmeye de mutlaka zaman ayırmalısınız. Büyüleyici manzarasıyla Guarara Şelalesi ile birçok hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapan, ülkenin en büyük ulusal parkı Abuja Milenyum Parkı bu noktada ziyaret edebileceğiniz iki güzel adres. Başkentin en değerli turistik noktalarından bir diğeri ise kent merkezinde bulunan Düşünce Piramidi Sanat Merkezi. Modern ve çağdaş Afrika sanatını toplamak, korumak ve tanıtmak amacıyla kurulmuş olan bu sanat merkezi ülkenin kültürüne dair bilgi edinmek adına muhakkak görülmesi gereken bir yer olarak öne çıkıyor.

Abuja yeni bir şehir olarak oldukça iyi planlanmış bir altyapıya sahip. Ancak şehir içi ulaşımda taksi motorlar dışında alternatif ulaşım araçları bulunmuyor. Dolayısıyla başkenti rahatlıkla dolaşabilmek adına araç kiralama seçeneğinden faydalanmak akıllıca olacaktır.

Nijerya’nın en çok ziyaret alan ikinci şehri ise eski başkent Lagos. Ülkenin en büyük şehri olan Lagos, kültür ve sanata ilgi duyan gezginler için harika olanaklar sunuyor. Modern tasarımı ile hemen fark edilen Ulusal Tiyatro, çağdaş sanat örneklerini görebileceğiniz Nike Sanat Galerisi ve Nijerya tarihini derinlemesine irdeleme fırsatı sunan Nijerya Ulusal Müzesi; Lagos’un kültürel birikimine katkıda bulunan turistik mekanların başında geliyor. Yine de Lagos popülerliğini Victoria Adası’ndaki lüks alışveriş merkezleri, büyük galeriler ve göz alıcı plajlarına borçlu. Geniş kumsalıyla Bar Plajı ve alışveriş yapıp yerel ürünler de bulabileceğiniz Eloka Plajı şehrin en popüler noktaları arasında yer alıyor.

Lagos’un renkli festivallerine katılmak, The Palms Shopping Center ya da King’s Plaza gibi lüks alışveriş merkezlerini gezmek ya da ülkenin ulusal kültürünü yansıtan çeşitli ürünler bulabileceğiniz Lekki Pazarı’nı dolaşmak istiyorsanız vakit kaybetmeden seyahatinizi planlamalısınız.

Nijerya popüler şehirler

Nijerya kalkışlı popüler uçuşlar Nijerya varışlı popüler uçuşlar