Skip to main content

Pakistan uçak bileti


İslamabad Urduca
Pakistan Rupisi 197 milyon
Pakistan Günü (23 Mart), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Bağımsızlık Günü (14 Ağustos), Savunma Günü (6 Eylül), Muhammed Ali Cinnah’ın Ölüm Yıldönümü (11 Eylül), İkbal Günü (9 Kasım), Muhammed Ali Cinnah’ın Doğum Günü (25 Aralık), Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Aşure Günü

Bir yanda dağlık sınırları, diğer yanda kum tepeleriyle dolu çölleri, bir diğer tarafta ise Umman Denizi’ne olan sınırı ile Pakistan Güney Asya’nın en ilgi çekici ülkelerinden biri. Coğrafi çeşitliliğine paralel olarak farklı etnik gruplardan kaynaklı, çok sayıda kültürü içeriyor olmasıyla da merakları üzerinde toplamayı başarıyor. Uzun yıllar savaşın etkisinde kalmış olan Pakistan, bağımsızlığını 50 yıl kadar önce kazanarak korumayı başardığı zengin kültürü ve ruhu ile keşfedilmeyi hak eden bir destinasyon olarak dikkat çekiyor.

Kuzey eteklerinde ya da güney çöl bölgelerinde yaşayan etnik grupları, antik gelenekleri, lezzetli yemekleri, parlak giysileri ve etkileyici mitleri ile eşi benzeri görülmemiş bu topraklara yolculuk etmek istiyorsanız, hemen şimdi uçak bileti seçeneklerine bakabilir; Türk Hava Yolları’nın size en uygun uçuşunu seçerek bu güzel Asya ülkesine yapacağınız yolculuğun hayalini kurmaya başlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Pakistan uçuşları

Türk Hava Yolları, Pakistan sınırları içinde üç farklı bölgeye uçuyor. İslamabad, Karaçi ve Lahor. İstanbul Havalimanı’ndan başlayan uçuşlar ülkenin başkenti İslamabad’da bulunan İslamabad Uluslararası Havalimanı’na (ISB) yaklaşık beş buçuk saat sürüyor. Lahor’daki Allama Iqbal Uluslararası Havalimanı’na (LHE) gerçekleştirilen uçuşların süreleri de hemen hemen aynı uzunlukta. Ülkenin en büyük ikinci şehrindeki Karaçi Jinnah Uluslararası Havalimanı’na (KHI) uçuşlar ise yaklaşık beş saat sürüyor. Bu üç havalimanı toplamda 17 milyon yolcuya ulaşan kapasiteleriyle ülkenin sahip olduğu hava trafiğinin yönetilmesinde önemli rol oynuyor.

Pakistan’ı ziyaret etmek için birçok neden var. Coğrafi ihtişamı ile ünlü bu topraklar, kuzeyden yükselen tepelerden başlayarak konuklarına harika manzaralar sunuyor. Dünyanın en görkemli dağlarından beşi Pakistan sınırları içinde bulunuyor. Her mevsim ayrı bir tabloya bakıyormuş hissi veren bu görüntülere tanıklık etmek bile başlı başına ülkeyi ziyaret etmek için bir neden. Öte yandan ülke, konuklarına sunduğu sayısız imkan ve genel itibariyle gezmeye elverişli iklimi ile de yıl boyu ziyaret edilebilir bir destinasyon. Pakistan kültürüne tanık olabileceğiniz festivaller ise sizi hayatınız boyunca etkileyecek deneyimler yaşamanıza neden olabilir. Şubat ayında başkent İslamabad’da gerçekleştirilen Ulusal Kültür Festivali, ülkenin zengin ve çeşitli kültürünün kutlandığı en önemli festivallerin başında geliyor. Dokuz gün süren etkinliklerde geleneksel müzik, dans ve el sanatlarının en güzel örneklerini görebilmek mümkün. Yine temmuz ayında düzenlenen Pakistan Çiçek Şovu da ülkeye ziyaretinizde denk gelmek isteyeceğiniz etkinliklerden biri. Rengarenk ve büyüleyici çiçeklere sahip Pakistan’ın Karaçi şehrinde düzenlenen bu festival, renkler ve aromalarla başınızı döndürecek güzellikte bir atmosfer vadediyor.

Spor tutkusu ile ünlü olan Pakistan’ın ulusal sporları kriket ve polo. Her yıl temmuz ayında düzenlenen Shandur Cup ise bu tutkuyu körükleyen, dünyanın en önemli polo turnuvalarından biri. 1936 yılından beri düzenlenen bu köklü turnuva, aynı zamanda ülkenin zengin geleneğinin kutlandığı bir festivale de dönüşüyor. Konserler ve çeşitli etkinliklerle gerçekleşen Shandur Cup, uluslararası alanda Pakistan’ın en popüler etkinliği. Ülkenin bir diğer önemli spor olayı ise her yıl eylül ayında gerçekleştirilen Chitral Festivali. Pakistan Olimpiyatları olarak da bilinen bu festivalde okçuluktan güreşe, dağcılıktan sitar müziğine, danstan tiyatroya kadar aklınıza gelebilecek her türlü aktivite gerçekleştiriliyor. Dünyanın dört bir yanından binlerce kişinin katıldığı festival için özel turlar bile düzenleniyor.

Pakistan’ın renkli kültürünü deneyimlemek ve ülkenin bu çok özel etkinliklerinin tadını çıkarmak istiyorsanız, bu tarihlerde ülkeye yapılan uçuşlardaki yoğunlukları göz önünde bulundurmalı, vakit kaybetmeden Pakistan uçak biletinizi almalısınız.

Gezilecek yerler

Pakistan gezilecek yerler

1960’lı yıllarda Karaçi’nin yerine başkent olması için inşa edilen İslamabad şehri, bugün ülkenin idari merkezi konumunda. Savaş sırasında Karaçi’nin denizden gelebilecek saldırılara açık olması, İslamabad’ın ise dağlarla çevrili olması sebebiyle buraya taşınan başkent, Pakistan’ın en modern ve en düzenli şehri olarak gösteriliyor.

Başkente uğramanız gereken ilk yer Lok Virsa Müzesi olmalı. Bünyesinde resim, seramik, müzik ve tekstille ilgi birçok önemli koleksiyonun bulunduğu müze, dikkat çekici mimarisiyle de Pakistan’ın kültürel değerleri ve tarihini öğrenmek için en doğru yer. İslamabad’da görmeden dönmemeniz gereken yerlerden bir diğeri de Faysal Camii. 74 bin kişilik kapasitesiyle bu yapı oldukça estetik bir mimariye sahip. Bunun yanı sıra Margala Hills tepesinden paraşütle atlayabilir, Rawal Gölü’nde balık tutup doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Pakistan’ın eski başkenti Karaçi ise bir liman kenti olarak oldukça canlı bir şehir yaşamına sahip. Ülkenin en kalabalık şehri olan Karaçi, aynı zamanda dünyanın da en kalabalık şehirlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Ticari açıdan oldukça güçlü olan şehirde eğlence, sanat ve moda alanında çok sayıda etkinlik gerçekleşiyor. Bununla birlikte görülmesi gereken birçok yapısıyla da Karaçi, ülkenin en önemli turistik noktalarından biri oluyor.

Mohatta Sarayı şehirde görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Mohatta ailesi için inşa edilmiş, günümüzde müze olarak hizmet veren saray, Hint mimarisi ile de görülmeye değer. Karaçi’nin ikonik yapılarından bir diğeri de Belediye Binası. 1865 yılında inşa edilen bu yapı, Henry Saint Clair Wilkins’in tasarımı ve ünlü ressam Sadequain’in karmaşık duvar resimleriyle şehrin en gözde turistik noktaları arasında. 1970 yıllında hizmete açılan, 148 dönümlük alanında birçok hayvana ev sahipliği yapan Karaçi Safari Parkı da şehirde görülmesi gereken yerlerden. Parkın içinde yer alan Kuğu Gölü oldukça romantik bir nokta.

Pakistan’ın en çok ziyaret alan noktalarından olan Lahor ise Karaçi’den sonra ülkenin en büyük ikinci şehri. Efsaneye göre Hindu tanrısı Rama’nın oğlu Loh tarafından kurulan bu şehir de Karaçi gibi dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip şehirlerinden biri. Lahor, bahçeler şehri olarak da anılıyor. Bu ismi almasında en büyük rol Şalemar Bahçeleri’ne ait. Babür tarzında bir bahçe kompleksi olan Şalemar Bahçeleri, 1637 yılında İmparator Şah Cihan tarafından tamamlandı. Babür İmparatorluğu’nun sanata ve estetiğe verdiği önemin ülkedeki en güzel örneği olan bahçe, UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor.

Şehrin UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan bir diğer yapısı ise Lahor Kalesi. 1566 yılında Babür İmparatoru Ekber Şah tarafından inşa edilen kale, İslam mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Kale içerisinde yer alan 21 anıt ve 3 müzenin her biri görülmeye değer olsa da anıtlardan en değerlisi “Kalenin tepesindeki mücevher” olarak nitelendirilen Sheesh Mahal. Şehirde ayrıca ülkenin ulusal birliğini sembolize eden Pakistan Anıtı’nı görebilir; anıtın olduğu alanda yer alan ünlü balmumu müzesini ve Badshahi Camii’ni de gezebilirsiniz.

Pakistan şehirleri oldukça kalabalık nüfusa sahip olduğundan gelişmiş bir ulaşım ağına sahip. Kadınlar ve erkekler için ayrı bölmeleri olan otobüslerle şehirlerin her yerini rahatlıkla gezebilirsiniz. Fakat hem şehir içinde hem de şehirlerarası seyahatlerde daha konforlu bir yol arıyorsanız, araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Böylece dilediğiniz gibi bir rota çıkararak görmek istediğiniz birçok yeri görebilirsiniz.

Pakistan popüler şehirler

Pakistan kalkışlı popüler uçuşlar Pakistan varışlı popüler uçuşlar


Houston-Karaçi uçak bileti