Skip to main content

Panama uçak bileti


Panama İspanyolca
Panama Balboası, ABD Doları 4,099 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Şehitler Günü (9 Ocak), Karnaval (Şubat), Mardi Gras (Şubat), Kutsal Cuma, Paskalya, İşçi Bayramı (1 Mayıs), Bağımsızlık Günü (3 Kasım), Bayrak Günü (4 Kasım), Noel (25 Aralık)

Kuzey ve Güney Amerika’nın birbirinden ayrıldığı noktada yer olan Panama, kendisiyle aynı adı taşıyan başkentiyle Orta Amerika’nın en egzotik destinasyonlarından biri. İsmi daha çok Atlantik Okyanusu ile Büyük Okyanusu birbirine bağlayan Panama Kanalı ile anılsa da masmavi denizi ve bakir doğasıyla da ünlü bu ülke, hem Karayip Denizi’nin ve hem de Kuzey Büyük Okyanus’un tadını çıkarabileceğiniz nadir yerlerden. Tropikal iklimin hakim olduğu Panama, bembeyaz kumsallarının yanı sıra el değmemiş ormanları, aktif yanardağları, gökdelenler ve surların yan yana durduğu şehirleri ve görkemli yapılarıyla da yıl boyunca çok sayıda turist için çekim merkezi oluşturuyor.

Siz de Amerika kıtasının kalbi, en renkli ve egzotik ülkesini görmek istiyorsanız, uçak bileti seçeneklerine bakmalı; Türk Hava Yolları’nın uçuşlarından birini seçerek keşfedilmeyi bekleyen adaları ve Arnavut kaldırımlı sokakları ile Panama tatilinizin hayalini kurmaya şimdiden başlamalısınız.

Uçuş Detayları

Panama uçuşları

Türk Hava Yolları, Panama sınırları içinde iki farklı noktaya uçuyor: Panama City ve David. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan uçuşlar ülkenin başkentinde bulunan Tocumen Uluslararası Havalimanı’nda (PTY) sona eriyor ve yolculuklar yaklaşık 17 buçuk saat sürüyor. Panama’nın bir diğer şehri David’de bulunan Enrique Malek Uluslararası Havalimanı’na (DAV) olan uçuşlar ise Tocumen Uluslararası Havalimanı (PTY) üzerinden aktarmalı olarak gerçekleştiriliyor.

Tropikal iklimi ve her mevsim sıcak olan havasıyla Panama, yıl boyunca yoğun ziyaret alan bir bölge. Soğuklardan kaçan ya da yaz tatili planları için egzotik bir adres arayışı içinde olanlar için dört mevsimi de ideal olan Panama, renkli kültürü ve eğlenceli festivalleriyle de turistleri kendine çekmeyi başarıyor. Bu çekime kapılabileceğiniz etkinliklerden biri Chiriqui Çiçek ve Kahve Festivali. Her yıl ocak ayında Boquete şehrinde düzenlenen festivalde göz kamaştıran çiçek çeşitlerinin görüntüsü ve kokusuyla büyüleneceğiniz bir 10 gün geçirebilirsiniz. Kahvesiyle ünlü kasaba Boquete’de düzenlenen bir diğer önemli festival ise Boquete Caz ve Blues Festivali. Her sene mart ayında düzenlenen etkinlik, kahve kokuları eşliğinde dünyaca ünlü performansçıları dinleyebilme imkanı sunuyor.

Ülkenin en uzun soluklu ve en renkli etkinliği ise Mardi Gras’ın kutlandığı Karnaval. Bu festivali benzerlerinden ayıran ise, her günün farklı bir temaya sahip olması. Büyük açılış partisi ile başlayan Karnaval, Paskalya’dan 40 gün önce başlıyor. Kutlamaların en yoğun olduğu bölgeler ise başkent Panama ve Las Tablas oluyor. Aralık ayında başkentin sokaklarında kutlanan, ülkenin yerli müziklerine ve danslarına tanık olabileceğiniz Sobresaltos Dans Festivali ve eylül ayında Bocas sahillerinde, takımadaların balıkçılık geleneklerinin kutlandığı Bocas Del Toro Deniz Festivali de Panama tatilinizin tarihlerini denk getirmek isteyeceğiniz keyifli etkinliklerin başında geliyor.

Panama’nın bakir doğası, huzur dolu sahilleri ve adanın en güzel özelliklerini öne çıkaran festivallerinin tadını çıkarmak istiyorsanız, ülkenin yılın her döneminde yoğun ilgi gördüğünü unutmamalı ve seyahat planlarınızı mümkün mertebe erkenden yapmalısınız.

Gezilecek yerler

Panama gezilecek yerler

Panama’nın kendisi ile aynı adı taşıyan başkenti Panama City, Arnavut kaldırımlı dar sokakları, sahil şeridindeki sayısız plajı ve müzeleriyle gerçek bir tropikal cennet. Ülkenin en büyük şehri olan Panama’da uğramanız gereken ilk yer, başkentin tarihi semti Casco Viejo olmalı. UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne girmeyi başaran bu semt, Pasifik Okyanusu üzerindeki ilk kalıcı yerleşim yeri olması bakımından oldukça önemli. Panama, sanatseverleri de memnun edecek bir şehir. Ülkenin tek çağdaş sanat müzesi olan Panama Modern Sanat Müzesi, Panama ve Latin Amerika kıtasının en önemli sanat eserlerini bir arada görebileceğiniz bir yer.

Başkenti gördükten sonraki rotanız muhakkak ki meşhur Panama Kanalı olmalı. Atlas Okyanusu’yla Büyük Okyanus’u birbirine bağlayan Panama Kanalı, insan eliyle inşa edilen en büyük su yolu. Stratejik açıdan bölgenin en önemli noktalarından biri olan kanal, 1914 yılında ABD tarafından inşa edildi. 77 km’lik uzunluğu ile hem bir mühendislik harikası hem de dünyanın en pahalı kanalı olarak deniz ticaretine ve ulaşımına büyük kolaylık getiren Panama Kanalı’na düzenlenen tekne turlarına katılarak dünyanın en önemli noktalarından birini yakından görebilirsiniz.

Panama nefes kesici doğası ile de öne çıkan bir ülke olarak birçok milli parka ev sahipliği yapıyor. Başkente araba ile 10 dakikalık mesafede bulunan Metropolitan Milli Parkı, birçok kuş, kelebek, küçük memeli ve sürüngen türünü görebileceğiniz, harika doğa manzaraları sunan bir adres. Tropik yağmur ormanlarını görebileceğiniz, Gatun Gölü ve Chagres Nehri ile ülkenin en turistik yerlerinden biri olan Chagres Ulusal Parkı’nı da ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Başkentin çevresine konuşlanan bu turistik bölgeleri es geçmemek ve seyahat alanınızı genişletmek için araç kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

Panama’nın görkemli yapıları ve eşsiz doğal güzelliklerinin yanı sıra göz kamaştırıcı sahillerini de muhakkak deneyimlemelisiniz. Sahil şeridinde onlarca plaj bulabileceğiniz başkent Panama’nın dışında, ülkenin etrafında konuşlanan ve harika tatil imkanları sunan birçok ada bulunuyor. Panama Kanalı’nın Pasifik girişinde, isimleri Naos, Cluebra, Perico ve Flamenco olan dört küçük adacıktan oluşan Causeway Adaları, sahillerinin yanı sıra birçok liman, restoran ve müzeyle de keyifli bir tatil noktası oluyor.

Yine Panama sınırları içinde yer alan ve 1903 yılında yerleşime açılan incecik kumları ve turkuaz renkli sularıyla Bocas del Toro ve deniz kaplumbağalarına eşsiz bir dinlenme yeri sunan, yaklaşık yedi kilometrelik uzunluğuyla Playa Larga plajıyla ünlü Bastimenos Adası da size hayalinizdeki tatili yaşatacak yerler arasında.

Panama’nın batısında yer alan David ise ülkenin en büyük üçüncü kenti olarak son yıllarda oldukça popülerleşen bir şehir. Kahvesi ve festivalleri ile ünlü Boquete şehrine David üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Burada göz alıcı güzelliği ve harika manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakan Kayıp Şelale, mutlaka görülmesi gereken bir doğa harikası. Kayıp Şelale ile birlikte, kaplumbağaların evi La Barquete Kumsalı’nda güneşlenmek, şehirde kolonyal dönemden kalma eski binaları görmek için de David’i ziyaret edebilirsiniz.

Panama popüler şehirler

Panama kalkışlı popüler uçuşlar Panama varışlı popüler uçuşlar