Skip to main content

Polonya uçak bileti


Varşova Lehçe
Polonya Zlotisi 37,95 milyon
Yeni Yıl (31 Aralık, 1 Ocak), Epifani (6 Ocak), Paskalya (21 Nisan), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Bayrak Günü (2 Mayıs), Anayasa Günü (3 Mayıs), İsa Bedeni Yortusu (31 Mayıs), Polonya Silahlı Kuvvetler Günü (15 Ağustos), Azizler Günü (1 Kasım), Bağımsızlık Günü (11 Kasım), Noel (24,25,26 Aralık)

Bir tarım ülkesi olarak öne çıkan Polonya, Orta Avrupa’da ve Baltık Denizi kıyısında yer alıyor. Çok büyük kısmı yeşil alan olan ülkede, oldukça fazla göl ve 20 adetten fazla ulusal park yer alıyor. Başkenti Varşova olan Polonya, dünyanın hafızasına kazınmış olan Auschwitz Kampı’na da ev sahipliği yaparak tarih gezginleri için büyük önem taşıyor.

Pek çok yıkıma ve yıpranmaya sahne olsa da sahip olduğu tarihi eserleri korumayı ve günümüze kadar taşımayı başarmış olan Polonya, turistik olarak yoğun ilgi gören bir destinasyon. Tarım, organik tarım ve doğa etkinlikleriyle öne çıkan ülke; ekonomik, kültürel ve eğitsel olarak da Avrupa’da oldukça önemli bir yere sahip.

Bu doğal güzellikleri daha yakından görmek ve ülkenin tarihi dokusuna şahitlik etmek için siz de hiç vakit kaybetmeden Türk Hava Yolları’nın uçak bileti sayfasını ziyaret ederek biletinizi alabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Polonya uçuşları

Türk Hava Yolları, Polonya’da dört farklı noktaya uçuyor: Gdańsk, Krakow, Poznan, Varşova.

Türk Hava Yolları, Polonya’nın başkenti olan Varşova’ya direkt uçuşlar düzenliyor. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) hareketle yapılan bu uçuşlar yaklaşık iki buçuk saat sürüyor ve Varşova Frederic Chopin Havalimanı’nda (WAW) sona eriyor.

Ülkenin en yoğun havalimanı olan Varşova Frederic Chopin Havalimanı (WAW) yılda yaklaşık 11 milyon yolcuya hizmet veriyor. Krakow II. John Paul Uluslararası Havalimanı (KRK) ise yaklaşık olarak 4,2 milyon yolcuyla ikinci sırada. Gdańsk’ta bulunan Lech Walesa Havalimanı (GDN) yıllık 3,7 milyon yolcu sayısıyla Polonya’nın üçüncü yoğun havalimanı olurken; Poznan’daki Lawica Havalimanı (POZ) yılda 1,5 milyon yolcuyla hizmet vererek ülkenin en işlek havalimanları listesindeki yerini alıyor.

Polonya’da gerçekleştirilen fuar ve festivaller döneminde havalimanlarında yaşanan yoğunluk artış gösteriyor. Bu festivaller arasında haziran ayında düzenlenen Heineken Open’er Festivali müzik, film, moda, tiyatro gibi pek çok alanda yapılan etkinliklere sahne oluyor ve dünyanın diğer ülkelerinden gelen katılımcılara da ulaşıyor. Vistula Nehri kenarında gerçekleştirilen Audioriver Festivali, ülkenin en önemli sahil etkinliği olarak büyük ilgi görüyor. Krakow Coke Festival, müzik alanında yapılan en büyük organizasyonlar arasında yer alırken; temmuz ayında Üç Göller Vadisi’nde düzenlenen OFF Festivali, dünyanın pek çok yerinde ilgiyle izleniyor. Aynı bölgede ağustos ayında gerçekleşen Tauron New Music Festival de ülkenin popüler etkinliklerinden biri. Eylülde düzenlenen Bialystok Up to Date ve Sacrum Profanum, temmuz ayında gerçekleşen Bolkow Kale Partisi, bir ekim etkinliği olan Varşova Uluslararası Film Festivali ve Afiş Bienali, Polonya’nın diğer önemli festivalleri arasında yer alıyor.

Ülke bu etkinlik dönemlerinde her zamankinden daha fazla ziyaretçi alıyor. Siz de Polonya seyahatinizi bu dönemlere denk getirmek isterseniz, planlarınızı geciktirmeden yapmaya başlamalısınız.

Gezilecek yerler

Polonya gezilecek yerler

Polonya’nın başkenti Varşova, turistik yoğunluğuyla da öne çıkan şehirlerden biri. Kültür ve Bilim Sarayı, Eski Şehir bölgesi, Barbican, Kral Zygmunt’un Sütunu, Varşova Tarih Müzesi, Kraliyet Kalesi, Frederic Chopin Müzesi, Lazienski Parkı, Wilanow Sarayı, Varşova Uprising Müzesi, Varşova Ulusal Müzesi, St. John Katedrali, Yahudi Mezarlığı, Belvedere Sarayı şehrin gezilecek yerleri arasında bulunuyor.

Ülkenin hareketli kentlerinden biri olan Krakow, yabancı turistlerin bir diğer uğrak noktası. Eski Şehir bölgesindeki Ana Meydan, Barok ve Gotik binalarıyla oldukça otantik bir atmosfere sahip. Azize Meryem Bazilikası, Wawel Kalesi, Florianska Caddesi, Vistül Nehri, Tuz Madeni, Auschwitz-Birkenau Toplama Kampı, Kazimierz bölgesi Krakow gezilecek yerler listesinin öne çıkan noktaları oluyor.

Gdansk da önemli bir metropol olarak yıl boyunca büyük talep alan Polonya şehirlerinden. Masalsı bir profile sahip olan kent; Baltık kıyılarındaki plajları, şehirde bulunan görkemli binaları ve keyifli meydanlarıyla oldukça popüler bir destinasyon. Uzun Pazar, Altın Kapı, Oliwa Katedrali, Ulusal Müze, Artus Court Müzesi, St. Mary Kilisesi, Gdansk’ta turistik bir çekim yaratan noktalardan bazıları.

Varta Nehri kenarında yer alan Poznan, tarihi Rönesans dönemine uzanan, keyifli bir şehir. II. Dünya Savaşı döneminde komple zarar görmüş olsa da günümüzde tekrar ayağa kalkmış ve sanayi olarak da hayli ilerleme kat etmiş bir kültür, turizm ve finans merkezi... Katedral Adası ve üstündeki Poznan Katedrali kentin turistik simgesi durumunda. Poznan Belediye Binası, Emperyal Kale, Arkeoloji Müzesi, Parish Kilisesi, Hayvanat Bahçesi ise şehrin diğer gezilecek yerleri olarak öne çıkıyor.

Polonya seyahatiniz sırasında, tek bir nokta yerine pek çok şehri görmek gibi bir planınız olabilir. Ülkede hizmet veren ulaşım ağı, bu konuda kolaylık sağlayacak yeterliliğe sahip. İç hat uçuşları, tren ve otobüs seferleriyle ulaşım sorununu çözebileceğiniz gibi daha konforlu bir yolculuk için araç kiralama alternatiflerinizi de gözden geçirebilirsiniz.

Polonya popüler şehirler

Polonya kalkışlı popüler uçuşlar Polonya varışlı popüler uçuşlar


İstanbul-Varşova uçak bileti