Skip to main content

Romanya uçak bileti


Bükreş Rumence
Rumen Leyi 19,71 milyon
Epifeni (6 Ocak), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Shab-e Miraj (5 Mayıs), Ortodoks Paskalyası (2 Mayıs), Hamsin Yortusu (16 Mayıs), Ulusal Gün (1 Aralık), Noel (25 Aralık)

Orta Avrupa ile Balkan Yarımadası arasında yer alan Romanya, Karadeniz’e de kıyısı olan konumuyla dikkat çekiyor. Dağlık arazisi, doğal güzellikleri, eğlenceli kültürü ve kendine özgü mimarisiyle ilgi çekici bir destinasyon olan Romanya, turistik değerini en hızlı yükselten ülkeler arasında üst sıralarda duruyor. Özellikle ihtişamlı şatoları ve Drakula hikayeleriyle tanınan ülke; Avrupa’daki en eski tarihli insan fosillerine erişilen topraklara sahip olma niteliğini de taşıyor. Orta Çağ dokusunu koruyan kentleri, sık ormanlık arazileri, yeşilin her tonunun gözlendiği eşsiz doğasıyla Romanya, ziyaretçilerine unutulmayacak bir seyahatin kapılarını aralıyor.

Hem eğitici hem de eğlenceli geziler için tercih edebileceğiniz Romanya’ya yapacağınız seyahate konforlu bir başlangıç yapmak için Türk Hava Yolları’nın uçak bileti sayfasını inceleyerek biletinizi hemen satın alabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Romanya uçuşları

Türk Hava Yolları, Romanya’da üç farklı noktaya direkt uçuyor: Bükreş, Cluj-Napoca, Köstence.

İstanbul Havalimanı’ndan (IST) hareket eden direkt uçuşlar ortalama iki saat sürüyor ve Bükreş Henri Coanda Uluslararası Havalimanı (OTP), Cluj-Napoca Havalimanı (CLJ) ya da Köstence Mihail Kogalniceanu Uluslararası Havalimanı’nda (CND) sona eriyor.

Romanya’nın en hareketli havalimanı olan Bükreş Henri Coanda Uluslararası Havalimanı (OTP), yılda 9 milyon yolcuya hizmet veriyor. Cluj-Napoca Havalimanı (CLJ) da yaklaşık 1,4 milyon yolcu sayısıyla oldukça popüler. 1 milyona varan yolcu kapasiteli Timişora Traian Vuia Havalimanı (TSR) ülkenin sahip olduğu hava trafiğinde önemli rol oynuyor.

Hayli hareketli ve eğlenceli bir kültüre sahip Romanya’da yıl boyunca çok sayıda festival ve etkinlik düzenleniyor. Bu organizasyonlar ülkenin kültürünü yakından tanımak isteyenler için kaçırılmayacak birer fırsat olarak görülüyor. Yazın ortasında düzenlenen bir müzik festivali olan Untold Festivali, şüphesiz Romanya’nın dikkat çekici etkinlikleri arasında başı çekiyor. Transilvanya şatolar bölgesinde düzenlenen bu etkinliğe katılanların sayısı her geçen yıl artıyor. Jazz&More ve Electric Castle da müzik alanında öne çıkan organizasyonların arasında yer alıyor. Özellikle Electric Castle, düzenlendiği Banffy Şatosu’nun atmosferiyle son derece güçlü görsellik taşıyan bir etkinlik olarak hafızalarda yer ediyor. Transilvanya Uluslararası Film Festivali ile Braşov Uluslararası Film Festivali, her yıl düzenli olarak pek çok sinemaseveri Romanya’ya taşıyan etkinlikler olarak dikkat çekiyor. Uluslararası Shakespeare Tiyatro Festivali ve Uluslararası Tiyatro Festivali de oldukça popüler.

Gezilecek yerler

Romanya gezilecek yerler

Ülkenin başkenti olan Bükreş, büyüleyici bir kent. Muhteşem görsellikteki sokaklarında dolaşmak, tarihi saraylarını gezmek, müzelerinde teşhir edilen eserler konusunda bilgilenmek o kadar ilgi çekici bir hal alıyor ki insan zamanın nasıl geçtiğini fark etmiyor. Şehirde bulunan en ilginç noktalardan biri Parlamento Binası. Pentagon’dan sonra dünyadaki idari binaların en büyüğü olan bu yapı, yerli mermer detayları ve üç binden fazla odasıyla gerçekten görülmesi gereken bir simge. Ülke tarihinin yazıldığı Devrim Meydanı, önemli mimari eserleriyle tarihe şahitlik etmiş bir yer. Bu bölgeye yapacağınız gezide Kraliyet Sarayı ve Senato Sarayı’nı ziyaret edip Ulusal Sanat Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Muhteşem peyzaj düzenlemesiyle ilgi çekici bir yer olan Çeşmeci Parkı, 17 hektarlık alanıyla Bükreş’in görülmesi gereken keyifli noktaları arasında yer alıyor.

Ülkenin turistik değeri yüksek olan bir diğer kenti Braşov, her yıl pek çok turist tarafından ziyaret ediliyor. Şehir sınırları içinde yer alan kış sporları merkezi Tampa Dağı, şehrin popülerliğini artıran bir detay olarak göze çarpıyor. Kozmopolit nüfusu ve sentezlenmiş kültürüyle ilgi çekici detaylara sahip olan Braşov, son derece sevimli bir şehir. Ayrıca korku temalı turizm ortamına zemin yaratan Drakula’nın yaşadığı Bran Şatosu da şehrin bu denli ziyaret almasında önemli bir neden. Orta Çağ şehri görüntüsündeki Eski Şehir merkezi, rengarenk sempatik binaların bir arada olduğu geniş meydanıyla konukların akıllarında kalıyor. Kara Kilise ve dünyanın en dar sokakları arasında yer alan Strada Sforii, meydandan kolayca ulaşarak gezebileceğiniz mesafede yer alıyor.

Cluj-Napoca, ülkenin sempatik kentlerinden bir diğeri. Alman mimarisinde planlanmış binaları ile şehrin dış kısmındaki komünizm stilinde binaların yarattığı tezatlık konuklar tarafından ilgi çekici bulunuyor. Tarihi Ünirii Meydanı, Cluj-Napoca’da vakit geçirebileceğiniz yerler arasında. Union Meydanı, Teleki ve Banffy Sarayları da mutlaka ziyaret edilmeli. Fransisken Manastırı unitaryan hizmet veren ilk kilise olma özelliğini taşırken; Mirror Caddesi de şehri ziyaret eden turistlerin mutlaka uğradıkları yerler arasında yer alıyor.

Romanya’nın Karadeniz kıyısındaki Köstence, bölgenin en büyük liman kentlerinden biri. Karadeniz kıyısındaki plajlarıyla popüler bir yaz tatili destinasyonu olan Köstence’nin en hareketli plaj bölgesi, sahip olduğu su sporları merkeziyle Mamaia oluyor. Şehrin sembolleri arasındaki Casino, art nouveau mimarisiyle öne çıkıyor. Oldukça ihtişamlı görünen, 8 metrelik bir taş kule olan Ceneviz Deniz Feneri ise Köstence’nin bir liman kenti olduğunu tekrar hatırlatıyor.

Romanya’da yapacağınız tatil süresince ülkenin pek çok noktasında yer alan birbirinden güzel tarihi eserleri, şato ve sarayları görmek, doğal güzelliklerini doyasıya keşfetmek için Transilvanya geçişi yapabileceğiniz bir program hazırlayabilirsiniz. Toplu taşıma ile şehirlerarası ulaşım mümkün olsa da konfor şartları düşük olacağından, bu programınız sırasında araç kiralama olanaklarından da faydalanabilirsiniz.

Romanya popüler şehirler

Romanya kalkışlı popüler uçuşlar Romanya varışlı popüler uçuşlar
Bükreş-İstanbul uçak bileti