Skip to main content

Ruanda uçak bileti


Kigali Fransızca, İngilizce, Ruandaca
Ruanda Frangı 12,21 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Ulusal Kahramanlar Günü (1 Şubat), Tutsi Katliamı’nı Anma Günü (7 Nisan), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Bağımsızlık Günü (1 Temmuz), Özgürlük Günü (4 Temmuz), Noel (25-26 Aralık), Kutsal Cuma, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Ruanda Cumhuriyeti; Afrika kıtasının doğusunda, çok kültürlü ve çok dilli bir ülke. Tam da bu nedenle oldukça zengin ve renkli bir kültüre sahip. Ülkenin canlı kültürü, kıtanın el değmemiş bakir doğası ile birleştiğindeyse Ruanda, farklı deneyimler yaşamak isteyen ve nadir keşfedilen yerlere seyahat etmeyi seven maceraperest gezginlere sıra dışı fırsatlar sunan bir destinasyon olarak da öne çıkıyor.

Siz de Afrika coğrafyasının muhteşem doğası, sayısız etnik grubu, ilginç yaşam biçimleri ve değişik mutfak lezzetleri ile alışılmışın dışında bir tatilin hayalini kuruyorsanız, hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın sunduğu Ruanda uçak bileti alternatiflerine bakabilir; ayrıcalıklı imkanlardan yararlanarak seyahatinizi şekillendirmeye başlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Ruanda uçuşları

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan başlayan Ruanda uçuşları ülkenin başkentinde bulunan Kigali Havalimanı’nda (KGL) son buluyor ve yolculuklar yaklaşık altı buçuk saat sürüyor.

Konumu itibariyle ekvatora yakın bir ülke olan Ruanda’da hava sıcakları yıl boyunca fazla aşağı düşmüyor. Yağışların da oldukça az olduğu Ruanda, bu sebeple yılın her dönemi rahatlıkla ziyaret edilebilecek bir ülke. Ruanda’nın doğal yaşantısını deneyimlemek isteyenler için yılın her dönemi uygun olsa da ülkenin ziyaretçilerine sunduğu en sıra dışı deneyimlerden biri olan goril safarisine katılmak isteyenler için mayıs-ekim ayları oldukça ideal ve ülkeye yapılan ziyaretlerin sayısı bu tarihlerde özellikle yoğunlaşıyor.

Ruanda birçok kültürel etkinlikle de turistleri kendine çekmeyi başarıyor. Her yıl temmuz ayında başkentte düzenlenen Ruanda Mini Film Festivali ve yine temmuz ayında ülkenin film endüstrisinin tanıtımını yapmak amacıyla düzenlenen Hillywood Festivali, otantik bir sinema seyri yaşamak isteyenler için ilgi çekici oluyor. Her sene ağustos ayında düzenlenen Centre X Centre Festivali ise, ülkenin en güçlü etkinliklerinden biri. Ruanda Katliamı’nın etkilerini gözler önüne sermek amacıyla düzenlenen tiyatro etkinlikleri, sanat ve barışı ön plana çıkaran ve her yıl değişen temasıyla ülke tarihine yakından bakmak için de önemli bir fırsat. Eylül ayında başkentte gerçekleştirilen KigaliUp! Müzik Festivali, ülkenin geleneksel müziklerinin yanı sıra R&B ve pop müziğin en güzel örneklerini dinleyebileceğiniz bir etkinlikken, ekim ayında gerçekleştirilen FAAZ Festivali ise hem Ruanda’nın hem de kıtanın en iyi dansçılarını, müzisyenlerini ve oyuncularını ağırlayan, bölgenin sanatını ilk elden deneyimlemenizi sağlayacak ilgi çekici bir festival olarak öne çıkıyor.

Gezilecek yerler

Ruanda gezilecek yerler

Ruanda’nın ışıltılı başkenti Kigali, 23 yıl önceki vahşi soykırımın izlerini çoktan silmiş, birbiri ardına açılan yüksek teknoloji şirketleri ile ekonomisini geliştirerek küllerinden doğmuş büyüleyici bir şehir.

Afrika’nın en lezzetli kahvelerini tadabileceğiniz şık kafeleri, restoranları ve tertemiz caddeleriyle Kigali keşfedilmeyi bekliyor. Pek çok turist, şehrin genç enerjisini es geçerek safari yapmayı tercih etse de Kigali, Ruanda seyahatinizde tadını çıkarmanız gereken bir durak olmalı. Ülkenin bağımsızlığının 25. yılı şerefine Belçika tarafından ülke halkına hediye edilen Ruanda Ulusal Müzesi’ni gezerek seyahatinize başlayabilirsiniz. Ruanda’nın tarihini öğrenmek adına Başkanlık Sarayı Ulusal Müzesi de en doğru tercihlerden biri.

Genç ve yeni yeşeren bir sanat atmosferine sahip olan Kigali şehri ilginç sanat galerileriyle dolu. İçlerinden Inema Sanat Merkezi ise yerli ve misafir sanatçıların eserlerinden oluşan koleksiyonu ile görülmeye değer. Müzik, heykel, resim ve dans derslerinin de verildiği bu sanat merkezi, Ruanda’nın sanata bakışını yakından görmenizi sağlıyor. Ülkenin tarihi ve doğal güzellikleri hakkında en detaylı bilgiyi veren Kandt Evi Müzesi ya da diğer ismiyle Doğal Tarih Müzesi, Ruanda’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir diğeri. Gezdiğiniz yerleri daha iyi analiz edebilmenizi sağlayacak müzeyi ülkeye ilk girişinizde ve bir de çıkışınızda ziyaret etmek çığır açıcı bir deneyim olabilir.

Kigali’nin ve Ruanda’nın sembolü haline gelmiş, soykırım zamanında barış gücü askerlerinden 10 kişinin öldürdüğü noktada yükselen Camp Kigali Anıtı’nı ve katliamı anlatan resim ve görsellerle oldukça etkileyici olan Kigali Soykırım Anıtı’nı görmeyi de es geçmemelisiniz. Bin bir tepeli ülke olarak bilinen Ruanda’nın başkentinde ve çevresindeki diğer kentlerde kıvrılarak yükselen tepelere çıkıp günbatımını izlemekse büyüleyici bir deneyim.

Engebeli yapısı dolayısıyla ulaşımın oldukça sıkıntılı olduğu ülkede şehir içi ulaşımlarda dolmuş, taksi ve motorları kullanmanız mümkün. Ancak araç kiralama seçeneğinden faydalanarak kendinize ait bir araç edinmek seyahatinizi kolaylaştırabilir.

Ruanda’nın egzotik şehirlerinin tadını çıkardıktan sonra bakir doğasını deneyimlemeye geçebilirsiniz. Başkent Kigali’de yer alan Volcanoes Ulusal Parkı, ülkenin simgesi haline gelen gümüş sırtlı goriller hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğrenebileceğiniz bir yer olarak oldukça popüler. Goril Parkı olarak da bilinen bu ulusal park, goril safarisi yapıp bu sıra dışı hayvanları yakından tanıyabileceğiniz harika bir yer. Yine başkentte bulunan Akagera Ulusal Parkı ise sayısız hayvana ev sahipliği yapan ilgi çekici bir nokta. Safari yapmak içinse birebir. Ülkenin balık kaynağı Kivu Gölü ise huzurlu bir dinlenme noktası. Gisenyi adlı bir kasabada bulunan Kivu Gölü kenarında özel tekniklerle pişirilen balığınızı harika bir manzara eşliğinde yiyebilirsiniz.

Ruanda popüler şehirler

Ruanda kalkışlı popüler uçuşlar Ruanda varışlı popüler uçuşlar