Skip to main content

Rusya uçak bileti


Moskova Rusça
Rus Rublesi
144,3 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Ortodoks Noeli (7 Ocak), Babavatanın Savunucusu Günü (23 Şubat), Kadınlar Günü (8 Mart), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Zafer Günü (9 Mayıs), Rusya Günü (12 Haziran), Birlik Günü (4 Kasım)

Kuzey Asya’nın tamamına ve Doğu Avrupa’nın hatırı sayılır bir kısmına uzanan Rusya, 17.085.400 kilometre karelik yüz ölçümü ile dünyanın en geniş ülkesi. İklimiyle paralel olarak soğuk ama oldukça zarif bir atmosfere sahip bu topraklar, her daim ilgi çekici olmayı başarıyor. Dokuz farklı zaman dilimine yayılan genişliğiyle Rusya’da gezip görecek yerlerin sonu gelmiyor. Tam da bu yüzden her stilden turiste hitap edebiliyor. Ülkenin tarihi ve kültürel anlamdaki zenginliklerini keşfetmek için başkent Moskova’ya, masalsı yüzüyle tanışmak içinse St. Petersburg’a gidebilirsiniz. Ayrıca ünlü filozof Immanuel Kant’ın mezarını ziyaret edebileceğiniz Kaliningrad ve Avrupa’nın en büyük meydanı olarak bilinen Kubychev Meydanı’na ev sahipliği yapan Samara şehirleri de görülmeye değer.

Köklü tarihi ve kültürel çeşitliliği ile dikkat çeken Rusya’nın büyülü şehirlerini keşfetmek istiyorsanız, hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın uçak bileti sayfasını ziyaret ederek kendinize en uygun zaman için bir plan yapabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Rusya uçuşları

Türk Hava Yolları, Rusya sınırları için de 36 farklı noktaya uçuyor: Anapa, Arhangelsk, Belgorod, Beslan, Çelyabinsk, Irkutsk, Kaliningrad, Kazan, Khanty-Mansiysk, Krasnodar, Krasnoyarsk, Kurgan, Magnitogorsk, Mahaçkale, Mineralnye Vody, Moskova, Murmansk, Nijnevartosk, Nijniy Novgorod, Perm, Rostov-na-Donu, Samara, Sıktıvkar, Soçi, St. Petersburg, Supaşkar, Turgut, Tomsk, Tümen, Ufa, Ulyanovsk, Usinsk, Volgograd, Voronej, Yarçallı ve Yekaterinburg.

İstanbul Havalimanı (IST) ya da İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan (SAW) ülkenin başkenti Moskova, St. Petersburg ve Kazan’a direkt olarak gerçekleşen uçuşlar yaklaşık üç ila dört saat arasında sürüyor. Moskova uçuşlarında iniş noktası olan Vnukovo Uluslararası Havalimanı (VKO), aynı zamanda ülkenin en işlek havalimanı. Direkt uçuş yapılmayan Rusya şehirlerine ulaşmak isteyen Türk Hava Yolları yolcularının yine bu havalimanı üzerinden aktarma yapmaları gerekiyor. St. Petersburg’da bulunan Pulkovo Havalimanı (LED) ve Samara Havalimanı (KUF) da her yıl milyonlarca yolcuyu ağırlayarak ülkenin en yoğun havalimanları arasında yerlerini alıyor.

Rusya, sahip olduğu doğal güzellikler ve tarihi birikimin yanı sıra kültürel anlamda ziyaretçilerine sunduğu alternatiflerle de adından bahsettiriyor. Yıl boyunca çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yapan ülkeye ne zaman giderseniz gidin hoş bir aktiviteye dahil olabilirsiniz. Ancak bazı etkinlikler var ki seyahatinizi özellikle bu dönemlere denk getirip daha keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ocak ayında Krasnoyarsk’ta düzenlenen Uluslararası Kar ve Buz Festivali, ülkenin en popüler etkinlikleri arasında. Festival boyunca oldukça eğlenceli anlara sahne olan şehir, bu dönemde adeta nüfus patlaması yaşıyor. Baharın gelişinin kutlandığı Maslenitsa Festivali de yine dünyanın dört bir yanından çokça ziyaretçi alan etkinliklerden biri olarak karşınıza çıkıyor.

Sahne sanatlarına ilginiz varsa mart ve nisan aylarında Moskova’da düzenlenen Altın Maske Tiyatro Festivali’ne katılabilirsiniz. Avrupa’nın en önemli sinema festivallerinden biri olan Moskova Uluslararası Film Festivali de yine aynı zamanda düzenleniyor. Dolayısıyla bu dönemde şehir, sanatseverlerle dolup taşıyor. Ülkenin en ses getiren etkinliklerinden biri ise mayıs ve haziran aylarında St. Petersburg’da gerçekleşen Beyaz Geceler Festivali. Halihazırda büyülü bir güzelliğe sahip St. Petersburg şehri bu dönemde ziyaretçilerine çok özel bir deneyim vadediyor.

Tüm bu etkinlikler ülkeyi ziyaret etmek için başlı başına bir sebep. Ancak söz konusu festivallerin düzenlendiği dönemlerde Rusya şehirlerinde oldukça yoğun bir kalabalık gözleniyor. Siz de seyahatinizi bu dönemlerde organize etmek isterseniz, bu kalabalığı göz önünde bulundurarak hareket etmeli ve planlamalarınıza mümkün olduğunca erken başlamalısınız.

Gezilecek yerler

Rusya gezilecek yerler

Ülkenin siyasal tarihinden arda kalan yapılar özellikle tarih meraklılarını Rusya’ya çekmeyi başarıyor. Başkent Moskova bu anlamda adeta bir cennet. Kızıl Meydan, Kremlin Sarayı, cam fanus içindeki Lenin Mozolesi, Aziz Vasili Katedrali, Rus Tarih Müzesi ve Bolşoy Tiyatrosu şehirde görebileceğiniz tarihi yapılardan birkaçı. Ayrıca edebiyat dünyasının büyük isimleri Puşkin, Çehov ve Çaykovski’nin evinin bulunduğu Arbat Caddesi de es geçmemek gerekiyor. 109 hektarlık alana yayılan şehrin en meşhur parkı Gorki, şehrin ruhunu tam anlamıyla deneyimlemenize yardımcı oluyor. Dünyanın en eski metro ağlarından birine sahip şehirde metro durakları ise adeta bir sanat eseri gibi karşınıza çıkıyor. Siz de bu tarihi şehri keşfetmek içi Moskova uçak bileti alternatiflerini inceleyebilirsiniz.

Dilerseniz, Moskova seyahatinize St. Petersburg’u da seyahat planınıza ekleyerek Rusya’yı çok daha detaylı bir şekilde tanıma şansı yakalayabilirsiniz. Gerek mimarisi gerek kültürüyle pek çok esere ilham olan bu şehir, aynı zamanda Dostoyevski’nin doğum yeri. Yazarın bir kitabına ismini veren Beyaz Geceler turistler için de önemli bir çekim kaynağı. Mayıs ayının ortalarından temmuz ayının ortalarına kadar süren Beyaz Geceler süresince güneş saat 03.00’te doğuyor ve 00.00’da batıyor. Böylece şehir sadece birkaç saatlik gece yaşıyor. Bu da ziyaretçilere eşi zor bulunur bir deneyim oluyor. St. Petersburg, aynı zamanda dünyanın en zengin arşivlerinden birine sahip Ermitaj Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca şehirde Peterhof Sarayı, Aziz İsaak Katedrali ve Meydanı, Voskresenia Khristova Kilisesi’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda tarihi yapıyı görebilirsiniz.

Ülkenin en çok ziyaret edilen bu iki şehri arasında seyahat ederken dilerseniz yurt içi uçuşları değerlendirebilir; dilerseniz de araç kiralama imkanlarını değerlendirerek çok daha kişisel bir plan yapabilirsiniz.

Rusya popüler şehirler