Skip to main content

Senegal uçak bileti


Dakar Fransızca, Arapça
Batı Afrika CFA Frangı 15,85 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Bağımsızlık Günü (4 Nisan), Paskalya (Nisan), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Azizler Günü (1 Kasım), Noel (25 Aralık), Hz. Muhammed’in Doğum Günü, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Batı Afrika’da yer alan Senegal; batıda Atlas Okyanusu, kuzeyde Moritanya, doğuda Mali, güneyde ise Gine ile çevrilmiş, kıtanın en ilham verici ülkelerinden biri. Oldukça kıymetli bir coğrafi konuma sahip olan Senegal, uzun yıllar Fransız sömürgesi altında kaldı, 1960 yılındaysa bağımsızlığını kazandı. Sömürge yıllarından günümüze kalan pek çok tarihi yapı ve müze, ülkenin turistik cazibe merkezlerini oluşturuyor. Arkeolojik çalışmalar ise Senegal’in tarih öncesi çağlara kadar uzanan köklü bir tarihi olduğunu gözler önüne sererek ülkeyi cezbedici bir tatil destinasyonu haline getiriyor.

Asya ve Avrupa’nın izlerini bir arada barındıran renkli kimliği, göz alıcı doğal güzellikleri ve misafirperver insanları ile Senegal’i görmek ve alışılmışın dışında bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız, hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın sunduğu uçak bileti seçeneklerine bakabilir; size en uygun olanını seçerek tatil planınızı şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Senegal uçuşları

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan Senegal uçuşları başkent Dakar’da bulunan Thies Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı’nda (DSS) son buluyor ve uçuşlar yaklaşık dokuz buçuk saat sürüyor.

Tropikal iklimiyle dört mevsim yüksek sıcaklıklara sahip olan Senegal, soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak bir alternatif olarak öne çıkıyor. Dolayısıyla Senegal seyahatinizi yılın her dönemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada etkili olabilecek faktörlerden biri de ülkenin eşsiz kültürüne tanıklık edebileceğiniz sıra dışı festivalleri.

Abene’de yaşayan Casamance halkının geleneklerine özgü davul çalma performanslarının düzenlendiği Abene Festivali, her yıl aralık ayının son 10 gününde düzenleniyor. Dans gösterileri, güreş müsabakaları ve çeşitli performansların sergilendiği festival, Senegal halkını en iyi şekilde yansıtan festival olarak biliniyor. Her sene mayıs ayında düzenlenen Dakar Bienali ise Afrika kıtasının en önemli çağdaş sanatçıları ile eserlerini bir araya getiriyor ve kıtanın en önemli sanat etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Afrika’nın en büyük caz festivali olma özelliğini ise St. Louis Caz Festivali taşıyor. Soul, blues hatta rap performanslarının da sergilendiği, dünyaca ünlü isimlerin katılım gösterdiği bu festival boyunca müziğe doyarak ülkenin tadını çıkarabilirsiniz. Mayıs sonu ya da haziran başında düzenlenen Kaay Fecc festivali de Afrika’nın geleneksel ve çağdaş dansının bir arada sergilendiği, unutamayacağınız performanslara sahne olan festivallerden biri. Tüm bu kültürel etkinlikler ülkeye çok sayıda ziyaretçi çekse de Senegal’in en popüler etkinliği hiç şüphesiz Paris-Dakar Rallisi. 2009 yılından bu yana düzenlenen ralli için dünyanın dört bir yanından binlerce kişi Senegal’i ziyaret ediyor.

Gezilecek yerler

Senegal gezilecek yerler

Senegal’in başkenti ve en büyük şehri Dakar, aynı zamanda Afrika’nın en kalabalık şehirlerinden biri. Zamanında Fransız Batı Afrikası’nın başkenti olan Dakar’da sömürge yönetiminin izleri halen görülebiliyor. Şehrin tam merkezinde bulunan Bağımsızlık Meydanı ve Dışişleri Bakanlığı, Ticaret Odası gibi önemli devlet binaları bu etkiyi görebileceğiniz noktalardan. Batı Afrika’daki en eski sanat müzelerinden biri olan IFAN, kıtanın farklı yerlerinden toplanmış olan maskeler, heykeller, geleneksel giysiler ve müzik enstrümanlarını bir araya getiren koleksiyonu ile oldukça ilgi çekici. Ayrıca Victor Hugo Caddesi’ndeki Galeria Arte’ye de uğrayarak Afrikalı tasarımcıların yaptığı mobilya, takı ve dekorasyon malzemelerini inceleyebilir, geleneksel şifacılar tarafından satılan tıbbi bitkilerin bulunduğu Tilen Çarşısı’ndan hediyelik eşyalar alabilir, deniz ürünleri ile ünlü ülkenin en meşhur balık pazarı olan Soumbedioune’yi gezebilirsiniz.

Başkentte gezilecek birçok turistik nokta olsa da hem Dakar’ın hem de Senegal’in en ilgi çeken noktası Goree Adası. Senegal’in kara tarihi olarak anılan Goree, zamanında köle ticaretinde büyük öneme sahip olan bir noktaydı. Şimdilerdeyse turistik cazibe merkezlerinden biri olarak işlev görüyor. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan bu adanın dar sokaklarında gezebilir, Köleler Evi Müzesi’ni ziyaret ederek adanın karanlık geçmişine tanıklık edebilirsiniz. Başkentin bir diğer popüler noktası ise aynı zamanda ülkenin doğal harikalarından biri olan, Cap-Vert yarımadasının kuzeyi boyunca uzanan Retba Gölü. Ünlü Paris-Dakar Rallisi’nin bitiş noktası olan bu gölün bu denli meşhur olmasının asıl nedeni sahip olduğu pembe renk. İçindeki minerallere ve mikro organizmalara borçlu olduğu sıra dışı rengi ile Retba Gölü’nün kenarında piknik yapmak oldukça keyifli bir deneyim.

Başkent içinde rahatlıkla dolaşabilmenizi ve şehirdeki tüm bu önemli noktalara ulaşabilmenizi kolaylaştırması açısından araç kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Böylece ülkedeki tüm doğal güzellikleri ziyaret etme fırsatı da bulabilirsiniz.

Senegal Nehri’nin güney doğusunda yer alan Djoudj Kuş Barınağı bu noktalardan biri olabilir. UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edilmiş park, başta pelikanlar ve flamingolar olmak üzere 400 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Gambiya Nehri’nin üzerindeki büyük ormanlık alanı ile Niokolo Koba Ulusal Parkı ve sekiz bin metrekarelik ormanlık alanı ve sayısız kuş çeşidi ile Saloum Delta Milli Parkı da UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor ve ülkenin doğal güzelliklerini gözler önünde sermesiyle görülmeyi fazlasıyla hak ediyor.

Senegal popüler şehirler

Senegal kalkışlı popüler uçuşlar Senegal varışlı popüler uçuşlar