Skip to main content

Sierra Leone uçak bileti


Freetown İngilizce
Sierra Leone Leonesi 7,5 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Paskalya (Nisan), Bağımsızlık Günü (27 Nisan), Noel (25-26 Aralık), Hz. Muhammed’in Doğum Günü, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Afrika kıtasının batısında yer alan Sierra Leone; kuzeyde Atlas Okyanusu, kuzeydoğusunda Gine, güneydoğusunda ise Liberya ile komşu. Ülkede bol miktarda aslan bulunmasından dolayı Portekizliler tarafından “Aslanlı dağlar” anlamına gelen Sierra Leone adını alan ülke, Afrika’nın vahşi doğasını en büyüleyici şekilde deneyimleyebileceğiniz yerlerden biri. Uzun yıllar İngiliz sömürgesi altında kalan Sierra Leone, 1961 yılında bağımsızlığını kazansa da çalkantılı tarihi nedeniyle kendini turizme yeni açmış bir destinasyon. Buna rağmen el değmemiş doğal güzellikleriyle popüler bir tatil rotası olma yolunda hızla ilerliyor.

Masmavi suları, uzun plajları ve kıtanın batı kıyısında konuşlanan etkileyici şehirleriyle Sierra Leone’yi keşfetmek istiyorsanız, hemen şimdi Türk Hava Yolları’nun sunduğu uçak bileti alternatiflerini inceleyebilir; ayrıcalıklı imkanlardan faydalanarak tatilinizi şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Sierra Leone uçuşları

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan Sierra Leone uçuşları, ülkenin başkenti Freetown’da bulunan Lungi Uluslararası Havalimanı’nda (FNA) son buluyor ve uçuşlar yaklaşık 10 saat sürüyor. Tropikal iklimin hakim olduğu Sierra Leone’de hava sıcaklıkları yılın hiçbir döneminde aşağılara düşmüyor.

Tatilinizi planlarken ülkenin sıra dışı festivallerinin tarihlerini de kovalayabilirsiniz. Sierra Leone’nin eşsiz kültürüne yakından bakabileceğiniz Tangains Festivali bu anlamda göz önünde bulundurmanız gereken bir etkinlik. Her yıl aralık ayında düzenlenen festivalde, ülkenin geleneksel kıyafetleriyle sergilenen dans şovlarını izleyebilir, sıra dışı lezzetlerin tadına bakabilir ve sıcakkanlılıklarıyla ünlü yerel halk ile kaynaşabilirsiniz.

Her yıl mart ayında gerçekleştirilen Ballanta Müzik Festivali hem yerli hem de uluslararası müzisyenlerin katılımı ile iki hafta boyunca sürüyor. Bu festivale katılarak her türlü müzik janrını duyabileceğiniz gibi Sierra Leone’nin geleneksel ezgileri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Başkent Freetown’ın başı çektiği fakat bütün ülkeye yayılan Sierra Leone Uluslararası Film Festivali ise ülkenin en büyük sanat olayı olarak kabul ediliyor ve mart ayında düzenleniyor. Bo, Makeni, Konu ve Kenema şehirleri başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında gerçekleştirilen film gösterimlerinin yanı sıra seminerlerin ve konferansların da düzenlendiği festivale turistler de yoğun ilgi gösteriyor.

Kiln Sierra Leone Maratonu ise tartışmasız ülkenin en popüler etkinliği. Her yıl 9 Haziran’da Makeni kentinde gerçekleştirilen maraton, Sierra Leone Kimsesiz Çocuklar Derneği yararına düzenleniyor. Dileyen herkesin katılabileceği koşuya denk gelip bağış yapmayı düşünebilirsiniz.

Gezilecek yerler

Sierra Leone gezilecek yerler

Ülkenin başkenti Freetown, Afrika kıyısının en etkileyici şehirlerinden biri. Lumley ve Lakka gibi masmavi plajlarıyla kıtanın önemli turizm merkezlerinden biri haline gelen bu şehirde gezilip görülecek pek çok yer var. Ülkenin kültürüne ve tarihine dair birçok eser bulabileceğiniz Sierra Leone Ulusal Müzesi, Freetown sokaklarında ziyaret edilmeyi bekleyen önemli turistik yerlerin başında geliyor. Müze meraklılarının ilgisini çekebilecek bir başka nokta ise Ulusal Tren Müzesi. Burada Kraliçe II. Elizabeth’in ziyareti sırasında kullanılan buharlı ve mazotlu trenleri görmek mümkün.

Dünyada şempanze nüfusunun en yüksek olduğu ikinci ülke olan Sierra Leone’da terk edilmiş ya da hastalanan şempanzeleri tedavi ve rehabilite edip onları doğal yaşam alanlarına geri döndürmek amacıyla kurulan Tacugama Şempanze Barınağı ise ziyaretçilere çok özel bir deneyim sunuyor. Tatilinizin birkaç saatini buraya ayırarak bu oluşuma destek verebilirsiniz. Eski bir sömürge ülkesi olan Sierra Leone’de, sömürge döneminden kalma pek çok büyüleyici tarihi yapıya rastlayabilirsiniz. Ancak içlerinden en dikkat çekeni ve ziyaretinizi hak edeni Sierra Leone Deniz Feneri olacaktır. Portekizliler tarafından 1812 yılında inşa edilen fener, Atlantik Okyanusu’nun etkileyici manzaralarını merak edenler için oldukça cazip bir nokta.

Okyanusun manzarasıyla yetinmek istemeyen gezginler ise Freetown’un bembeyaz kumsallarıyla ünlü plajlarını ziyaret edebilir. Şehrin en popülerleri arasında olan Lumley, Lakka, Hamilton, Palm, Sussex, River ve Goderich plajları arasından herhangi birini seçerek keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Ülkenin doğal güzelliklerinden biri olan Charlotte Şelaleleri de görülmeye değer. Freetown şehir merkezine ortalama 20 dakika uzaklıkta bulunan Charlotte Şelaleleri kayaların arasından akıp giden beyaz köpüklü sularıyla büyüleyici bir görünüme sahip. Ülkenin bu doğal harikasını görmek ve şehir içinde de rahatlıkla gezebilmek adına araç kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

Başkent Freetown’dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti olan Bo da birçok tarihi yapı ve doğal güzelliğiyle ziyaretçilerine hoş bir ortam sunuyor. Buraya yolunuz düşerse Tiwai Adası’nın büyüleyici sularında denize girmeyi, Bo Saat Kulesi’ni görmeyi ve Kangari Tepeleri Orman Koruma Alanı’nı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Sierra Leone popüler şehirler

Sierra Leone kalkışlı popüler uçuşlar Sierra Leone varışlı popüler uçuşlar