Skip to main content

Somali uçak bileti


Mogadişu Somalice, Arapça
ABD Doları, Somali Şilini 14,74 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Somali Özgürlük Günü (6 Haziran), Cumhuriyetin İlanı Günü (1 Temmuz), Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Afrika Boynuzu olarak adlandırılan bölgede yer alan Somali; kuzeybatıda Cibuti, güneybatıda Kenya, kuzeyde Aden Körfezi ve Yemen, doğuda Hint Okyanusu, batıda Etiyopya ile komşu. İlgi çekici bir kültüre ve zengin bir coğrafyaya sahip olan ülke, bu zenginliklerini ekonomisine yansıtamamasına rağmen el değmemiş doğal harikalarıyla gezginlerin dikkatini çeken bir destinasyon olmayı başarıyor. Üzerinde bulunduğu coğrafya itibariyle pek çok işgale uğramış, bir dönem Osmanlı’nın bir parçası olarak yaşamış, daha sonrasındaysa İtalya ve İngiltere’nin sömürgesi olmuş Somali, sıkıntılı bir iç savaş dönemi geçiriyor oluşuyla turistik bir seyahat için akla ilk gelen ülke olmasa da ulusal parkları, sömürge döneminden kalma büyüleyici tarihi yapıları, masmavi denizi ve sıra dışı kültürüyle görülmeye değer, bambaşka bir diyar.

Siz de çalkantılı tarihi, egzotik doğası, köklü kültür ve gelenekleriyle Somali’yi ziyaret etmek istiyorsanız, hemen şimdi uçak bileti alternatiflerini inceleyebilir; Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı imkanlarından yararlanarak seyahatinizi şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Somali uçuşları

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan (IST) Somali’nin başkenti Mogadişu’da bulunan Aden Abdulle Uluslararası Havalimanı’na (MGQ) yaptığı direkt uçuşlar yaklaşık sekiz buçuk saat sürüyor. Ülkeye yıl boyunca uçuş bulabilmek mümkün. Bunun nedenlerinden bir ise Somali’nin iklimi. Tropikal iklime sahip olan ülkede sıcaklıklar hiçbir zaman aşağılara düşmüyor. Dolayısıyla özellikle soğuk kış günlerinden kaçıp sıra dışı bir tatil yapmak isteyenlerin için doğru adreslerden biri olarak ön plana çıkıyor.

Gezilecek yerler

Somali gezilecek yerler

Ülkenin başkenti Mogadişu, tarih boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapan ve bunun bir getirisi olarak da birçok tarihi yapı barındıran bir şehir. Ülkenin bu köklü tarihini merak edenler, başkentte bulunan Somali Ulusal Müzesi’ni ziyaret edebilirler. 1934 yılında açılan müzede ülkenin tarihine ait birçok eser sergileniyor. Ancak Somali’nin tarihinde bir yolculuğa çıkmak için Mogadişu sokaklarını gezmek de yeterli olacaktır. 1928 yılında İtalyanlar tarafından inşa edilen Mogadişu Katedrali, oldukça büyüleyici bir yapı. Beyaz duvarları ve mistik atmosferiyle görenleri kendine hayran bırakan Hadful Camii ile ülkenin en eski ibadethaneleri arasında yer alan Arba’a Rukun Camii de başkentte görülmesi gereken önemli tarihi yapıların başında geliyor.

Kültür gezinize bir ara verip Hint Okyanusu’nun tadını çıkarmak isterseniz Gezira Plajı’na uğrayabilir, ülkenin deniz turizmi için oldukça önemli olan bu plajında deniz ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Somali’nin günlük yaşantısını deneyimlemek içinse yerel yemeklerin hazırlandığı, taze sebze ve meyvelerin yanı sıra çeşitli hediyelik eşyaların satıldığı Bakara Pazarı’nı ziyaret edebilirsiniz. Şehir içindeki gezintilerinizi rahatça gerçekleştirmek adına araç kiralama seçeneğinden faydalanmayı düşünebilirsiniz. Sadece başkent içinde değil, şehrin yakınlarındaki önemli turistik noktalara da bu sayede rahatlıkla ulaşmanız mümkün. Örneğin başkentin yakınlarında yer alan Merca şehrini ziyaret edebilirsiniz. Uçsuz bucaksız plajları ve sahil şeridiyle yıl boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlayan bu kent, keyifli ve alışılmışın dışında bir deniz tatili yaşamak isteyenler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor.

Somali doğa tutkunlarına da hitap eden cezbedici güzelliklere sahip. Bu anlamda ülkenin güneyinde yer alan Lag Badana Ulusal Parkı keşfedilmeyi hak ediyor. 3340 kilometrekarelik devasa alanı, bünyesindeki sayısız hayvan ve bitki türü ile bu ulusal park, vahşi doğayı yakından deneyimleme etme imkanı sunuyor. Hem bir doğa harikası hem de önemli bir tarihi nokta olan Laas Geel Mağarası ise görüntüsüyle ve içindekilerle mutlaka görülmesi gereken bir yer. 2002 yılında Fransız araştırmacılar tarafından keşfedilen bu mağaranın MÖ 9000 ila 3000 yıl önce meydana geldiği düşünülüyor. Büyüleyici görüntüsünün yanında içinde bulunan çizimlerle de Laas Geel Mağarası deneyimlemek isteyeceğiniz bir yer.

Somali popüler şehirler

Somali kalkışlı popüler uçuşlar Somali varışlı popüler uçuşlar


Stockholm-Mogadişu uçak bileti