Skip to main content

Sri Lanka uçak bileti


Kolombo Seylanca, Tamilce
Siri Lanka Rupisi 21,44 milyon
Tamil Thai Pongal Günü (15 Ocak), Duruthu Dolunay Poya Günü (Ocak ayı dolunay gecesi), Ulusal Gün (4 Şubat), Navam Dolunay Poya Günü (Şubat ayı dolunay gecesi), Mahashivratri (7 Mart), Medin Dolunay Poya Günü (Mart ayı dolunay gecesi), Kutsal Cuma (25 Mart), Sinhala ve Tamil Yeni Yılı (14 Nisan), Esala Dolunay Poya Günü (Haziran ayı dolunay gecesi), Poson Dolunay Poya Günü (Temmuz ayı dolunay gecesi), Nikini Dolunay Poya Günü (Ağustos ayı dolunay gecesi), Binara Dolunay Poya Günü (Eylül ayı dolunay gecesi), Vap Dolunay Poya Günü (Ekim ayı dolunay gecesi), Diwali (29 Ekim), II. Dolunay Poya Günü (Kasım ayı dolunay gecesi), Hz. Muhammed’in doğumu (12 Aralık), Unduvap Dolunay Poya Günü (Aralık ayı dolunay gecesi), Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Noel (25 Aralık)

Hint Okyanusu’nun incisi olarak bilinen Sri Lanka, Hindistan’ın güneyinde tropik bir ada ülkesi. Sri Lanka ya da eski adıyla Seyhan, plaj tatili sevenleri masmavi bir deniz ve ışıl ışıl bir güneşle karşılarken tarih sevenlere görkemli tapınaklar ve saraylar, doğa sevenlere ise tropik ormanlar ve eşsiz doğal harikalar vadediyor. Ziyaret sebebiniz her ne olursa olsun, adanın en göz alıcı tapınaklarından Polonaruwa ve Anuradhapura mutlaka gezilecek yerler listenizde olmalı. Ayrıca Unuwatuna ve Galle plajlarında güneşlenebilir, sörf ve dalgıçlık gibi etkinliklere katılabilir, Yala Ulusal Parkı’nda safariye çıkabilirsiniz.

Sri Lanka’nın palmiyelerle çevrili kumsallarına uzanmak ve antik dönemlerden kalma tapınaklarını keşfe çıkmak istiyorsanız, hemen şimdi uçak bileti alternatiflerine bakabilir; Türk Hava Yolları uçuşlarından size en uygununu seçerek seyahatinizi planlamaya başlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Sri Lanka uçuşları

İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan Sri Lanka uçuşları, ülkenin başkenti Kolombo’daki Bandaranayake Uluslararası Havalimanı’nda (CBM) sona eriyor. Bandaranayake Uluslararası Havalimanı (CBM), ülkenin üç uluslararası havalimanından biri. Diğer ikisi ise Kolombo Ratmalana Havalimanı (RML) Hambantota Mattala Rajapaksa Havalimanı (HRI) şeklinde sıralanıyor. İstanbul ile Kolombo arasında yıl boyu devam eden seferler yaklaşık 10 saat 30 dakika sürüyor. Uçuşların bir kısmı Maldivler üzerinden aktarmalı olarak da gerçekleştiriliyor.

Oldukça renkli bir kültürü olan Sri Lanka’da temmuz ve ağustos ayları festivallerle geçiyor. Ülkenin en ünlü festivali ise tam da bu dönemde düzenlenen Kandy. Sri Lanka’nın sembolü haline gelmiş bu karnaval oldukça eğlenceli anlara sahne oluyor. Özel kostümlerle kendini sokaklara ve dansın kucağına atan yer halk gözlerinizi alamayacağınız geçitler oluşturuyor. Bir Budist festivali olan Kandy’de filler de kortejlere katılıyor.

Yine aynı aylarda kutlanan bir diğer festival ise aslında bir Hint festivali olan Deepawali. Işık festivali olarak da bilinen Deepawali’de sokaklar rengarenk ışıklarla süsleniyor. 14 Nisan ise adanın yerli halkı olan Sinhala ve Tamillerin yeni yıl başlangıcı. Göz alıcı törenlerle kutlanan bu tarih de Sri Lanka’daki kültürel çeşitliliği ve yerel hayatı yakından gözlemlemek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat.

Öte yandan Sri Lanka’nın iki ucunun farklı iklimler yaşaması, adanın yılın her mevsiminde tatile elverişli olmasını sağlıyor. Renkli kültürü ile de turistleri kendine çeken sıra dışı bir destinasyon olarak Sri Lanka, her daim yoğun bir hava trafiğine sahip. Bu yoğunluğu da göz önünde bulundurmalı ve vakit kaybetmeden seyahatinizi planlamaya başlamalısınız.

Gezilecek yerler

Sri Lanka gezilecek yerler

Sri Lanka’nın popüler bir turizm noktası olmasının pek çok nedeni var. Başkent Kolombo’nun da bulunduğu adanın Batı Eyaleti, kumsallarıyla meşhur. Sömürge dönemine ait kolonyal mimarisi, doğal limanı ve göz alıcı plajlarıyla Galle; balayı seyahatlerinin vazgeçilmez adreslerinden olan ve balina gözlem turlarına da katılma imkanı sunan Mirissa; aytaşı madenlerine yarım günlük bir gezi yapabileceğiniz, ardında uçsuz bucaksız kumsalına uzanabileceğiniz Hikkaduwa ve ülkenin plaj turizmine açılan ilk bölgelerinden biri olan Bentona, Sri Lanka’da görülmesi gereken yerlerden yalnızca birkaçı.

Adaya “Hint Okyanusu’nun incisi” lakabını veren tüm bu sahil kasabaları Sri Lanka’nın başkenti Kolombo’ya oldukça yakın. Deniz tatiline verdiğiniz eslerde ülkenin başkentini gezebilirsiniz. Kolombo’nun merkezinde yer alan Beira Gölü, şehrin keşmekeşine rağmen leyleklere, pelikanlara ve birçok balık çeşidine ev sahipliği yaparak ziyaretçileri için huzurlu bir durak oluyor. Kolombo Ulusal Müzesi, alışveriş bölgesi Pettah, Viharamahadevi Park ve 3000’den fazla bitki türünün yanı sıra, onlarca memeli, sürüngen, balık ve kuş türüne ev sahipliği yapan Kuadulla Ulusal Park Kolombo seyahatlerinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Sri Lanka doğal güzelliklerinin yanında kültürel zenginlikleriyle de ilgi çekici bir yer. Dünyanın en büyük ve en nefes kesici tapınaklarından bazıları bu adada bulunuyor. Ülkenin kuzeyinde bulunan, içinde yedi ilçe ve sayısız tapınakla tarihi bir krallık olan Polonnaruwa şehri UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde ve adanın en görkemli tapınaklarına ev sahipliği yapıyor.

Sri Lanka’da tuktuk adı verilen küçük araçlarla şehir içindeki ulaşımınızı sağlamak mümkün. Diğer bir seçenek ise araç kiralama olacaktır. Bu sayede şehir içinde tuktuk arayışı içine girmez, gezilerinizi dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Sri Lanka popüler şehirler

Sri Lanka kalkışlı popüler uçuşlar Sri Lanka varışlı popüler uçuşlar