Skip to main content

Sudan uçak bileti


Hartum Arapça, İngilizce
Sudan Sterlini 40,53 milyon
Bağımsızlık Günü (1 Ocak), Ulusal Selamet Devrimi Bayramı (30 Haziran), İslami Yeni Yıl, Hz. Muhammed’in Doğum Günü, Noel (25 Aralık), Mevlit Kandili, Aşure Bayramı, Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı

Kızıldeniz’e 853 kilometrelik sınırı olan Sudan Cumhuriyeti, Afrika’nın giriş kapısı olarak görülüyor. Afrika coğrafyasının zengin kültürel dokusunu ve göz kamaştıran manzaralarını görebileceğiniz bu topraklar, MÖ 5000’li yıllardan bu yana yerleşim olduğu bir bölge. Tarih boyunca olduğu gibi şimdi de ekonomi ve kültür açısından büyük önem taşıyan Nil Nehri ve vadisini sınırları içinde bulunduran Sudan, Kızıldeniz’e olan kıyısıyla da dikkat çeken bir konuma sahip.

Uzun yıllar İngiliz sömürgesi altında yaşadıktan sonra özgürlüğüne kavuşan Sudan, geçirdiği zor zamanların ardından kendini toparlamaya çalışırken turizm açısından da güç kazanmayı hedefleyen bir ülke. Köklü tarihi ve büyüleyici manzaralar sunan doğası ile Sudan’ın kazanmak istediği bu gücü elde etmesi çok da zor değil. Siz de ilgi çekici kültürü ve sıra dışı coğrafyası ile bu ülkeyi ziyaret etmek istiyorsanız, hemen şimdi Sudan uçak bileti seçeneklerine bakabilir; Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı imkânlarından yararlanarak seyahatinizi şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Sudan uçuşları

Türk Hava Yolları Sudan Cumhuriyeti sınırları içinde iki farklı bölgeye uçuyor: Hartum ve Port Sudan. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan uçuşlar Sudan’ın başkenti Hartum’da bulunan Hartum Havalimanı’nda (KRT) son buluyor ve uçuşlar yaklaşık üç saat 15 dakika sürüyor. Port Sudan Yeni Uluslararası Havalimanı’na (PZU) gerçekleştirilen uçuşlar ise Hartum üzerinden aktarmalı olarak gerçekleştiriliyor. Aktarmalı uçuşların süresi varış noktanıza ve aktarma süresine göre değişiklik gösteriyor.

Sudan’da sıcaklıklar yılın hiçbir döneminde çok fazla düşmüyor. Dolayısıyla ülke her mevsim rahatlıkla ziyaret edilebilir. Ancak kasım ve ocak ayları kum fırtınalarının görülme ihtimalinin olduğu tarihler. Ülkeyi ziyaretiniz için bu ayları es geçmek isteyebilirsiniz. Sudan’a yapacağınız seyahatin tarihlerini belirlerken ülkenin dikkat çekici etkinliklerini de dikkate alabilirsiniz. Bir İslam ülkesi olarak Sudan’da ilgi çekici etkinliklerin pek çoğu dini temelli. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı döneminde ülkedeki tatlı heyecanı hissetmemek elbette mümkün değil. Lakin din temelli bayramların en dikkat çekeni ekim ayında düzenlenen Sufi Holiya Festivali. Hoşgörü dini Sufizmin kutlandığı bu festivalde sokaklar eğlenceli anlara sahne oluyor. Sufi müziği ve dansının en güzel örneklerinin sergilendiği etkinlikler, özellikle yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

Hz. Muhammet’in doğum gününün kutlandığı Mawlid an-Nabi de Sudan’ın din temelli kutlamalarından. Her sene o gün sokaklar yöresel ezgilerle hareketleniyor. Bu dönemde ülkeyi ziyaret eden gezginlerse ülkenin kültürüyle etkileşimine birinci elden tanıklık etme şansı yakalıyor.

Gezilecek yerler

Sudan gezilecek yerler

Hartum

Beyaz ve Mavi Nil Nehirlerinin birleştiği noktada bulunan Sudan’ın başkenti Hartum, ülkenin en modern kenti olarak biliniyor. Ekonomi ve ticaretin de başkenti olan Hartum’da görmeniz gereken ilk yer Cumhurbaşkanlığı Saray Müzesi olmalı. Eskiden Anglikan Kilisesi olarak hizmet veren bu bina, 2000 yılında müzeye çevrilmiş, o tarihten beridir de Sudan’ın idari ve siyasi tarihi hakkında pek çok parçaya ve diğer ülkelerden gelen hediyelere ev sahipliği yapıyor. Başkentte dikkat çeken bir diğer müze ise Sudan Ulusal Müzesi. Müzede eski Hristiyanlık döneminden günümüze kadar ülke topraklarında bulunmuş birçok eser sergileniyor. Ülkenin en modern binası ise yine Hartum’da bulunuyor: Mimarisi ile dikkat çeken Burj el Fateh Oteli’ni mutlaka görmelisiniz. Konaklamadan da oteli gezebilirsiniz.

Sudan’ın en önemli özelliklerinden biri rengarenk çarşılara sahip olması. Ülkenin en ünlü çarşısı da Hartum’da bulunan Arap Çarşısı. Ülkedeki ticaretin merkezi sayılan Arap Çarşısı’nda yöresel lezzetleri ve halıları bulabilir, kendiniz ve sevdikleriniz için hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Sudan’ın en önemli tarihi yapısı ise başkent Hartum’un 200 kilometre kuzeyinde bulunan Bagrawiya bölgesinde yer alıyor.

Gebel Barkal ve Napatan Bölgesi

Sudan’ın kuzeyinde, Hartum’un ise 450 kilometre kuzeyinde konumlanan Karima’da yer alan küçük bir dağ olan Gebel Barkal da ilgi çekici bir tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Bir dönem kraliyet mezarlığı olarak da kullanılan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan dağda, MÖ 1450 tarihli pek çok tapınak, mezarlık, yaşam kompleksleri ve antik piramit bulunuyor.

Başkentin yakınlarında bulunan bu antik mekanları ziyaret edebilmek için araç kiralama seçeneğinden faydalanmak akıllıca bir tercih olacaktır. Böylece ülkeyi dilediğiniz gibi gezme imkanı bulabilirsiniz.

Meroe Adası Arkeolojik Alanları

MÖ 720-300 yılları arasında inşa edilen Meroe Piramitleri, M.Ö.8.yy’dan M.S. 4.yy’a kadar hüküm süren güçlü Kuş Krallığı’nın başkenti olarak da bilinen antik Meroe şehrinde yer alıyor.

Hartum’a yaklaşık 250 km uzaklıkta olan ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan şehir, ülkeyi ziyaret eden pek çok gezginin görmeden dönmediği yerlerden bir diğeri. Buraya geldiğinizde tapınak kompleksi Al-Musawwarat as-Safra ve antik kent Naqa’yı da görebilirsiniz.

Port Sudan

Port Sudan da doğal güzellikleriyle öne çıkan bir şehir. Ulusal parklar açısından da çok zengin. Sudan’daki en önemli parklardan biri ise Dinder Ulusal Parkı. Burası ekolojik açıdan hayli öneme sahip bu park zürafa, aslan, deve kuşu, ceylan gibi yüzlerce farklı hayvan türünü barındırıyor. Ayrıca Sudan Cumhuriyeti için önemli bir turizm merkezi olan Beyaz ve Mavi Nil’in buluşma noktasındaki Tuti Adası’nı da ziyaret etmeyi unutmamalısınız.

Sudan popüler şehirler

Sudan kalkışlı popüler uçuşlar Sudan varışlı popüler uçuşlar