Skip to main content

Tanzanya uçak bileti


Dodoma Svahili, İngilizce
Tanzanya Şilini 57,31 milyon
Yeni yıl (1 Ocak), Zanzibar Devrim Günü (12 Ocak), Birleşme Günü (26 Nisan), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Köylüler Günü (7 Temmuz), Çiftçi Bayramı (8 Ağustos), Bağımsızlık Günü (9 Aralık), Noel (25-26 Aralık)

Afrika kıtasının üzerinde, Hint Okyanusu’nun kenarında yer alan Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti; büyük ekolojik parkları, el değmemiş bakir doğası ve sıra dışı kültürü ile dikkat çeken bir destinasyon. Özellikle doğa tutkunlarının radarına takılan Tanzanya, dünyanın hiçbir yerinde karşılaşamayacağınız manzaralara ev sahipliği yapıyor. Ülkeye düzenleyeceğiniz seyahatlerde vahşi yaşamı en iyi şekilde gözlemleyebilir, şehirlerdeki tarihi yapıları gezebilir, eşsiz doğanın tadını çıkarabilir, Hint Okyanusu’yla birleşen plajlarda keyif yapabilirsiniz.

Şimdiye kadar insanoğlunun bulduğu en eski insan kalıntılarına rastlamak, muhteşem plajları ve eşi görülmemiş kültürü ile bu büyülü toprakları keşfetmek istiyorsanız, hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın Tanzanya uçak bileti seçeneklerine bakabilir; sıra dışı bir tatil için ilk adımı atabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Tanzanya uçuşları

Türk Hava Yolları, Tanzanya sınırları içinde üç farklı noktaya uçuyor: Darüsselam, Kilimanjaro ve Zanzibar. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan direkt uçuşlar, Darüsselam’de bulunan ve ülkenin en yoğun havalimanı olan Juliu Nyerere Uluslararası Havalimanı ile (DAR) Zanzibar’daki Abeid Amani Karume Uluslararası Havalimanı’na (ZNZ) yaklaşık yedi buçuk saat sürüyor. Kilimanjaro Uluslararası Havalimanı’na (JRO) yapılan direkt yolculukların süresi ise yaklaşık dokuz buçuk saat.

Tanzanya ziyaretçilerine sunduğu imkanların çeşitliliği ve ilgi çekiciliği ile her daim ilgi gören bir ülke. Tropikal iklimi ve neredeyse her mevsim sıcak olan havasıyla yıl boyu yoğun ziyaret alıyor. Ülke, sadece doğal harikalarıyla değil kendine has kültürü ve köklü tarihine yakından bakabilmeyi sağlayan etkinlikleriyle de turistleri çekiyor.

Haziran ayının ilk gününde kutlanan Çocuk Günü, Tanzanya’nın en önemli etkinliklerinden biri. Zira ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 40’ı çocuk ve gençlerden oluşuyor. Çocuk Günü de çocuk haklarını korumayı amaçlıyor. Tanzanya için önem arz eden bir diğer gün de Birleşme Günü. Yüzyıllar süren özgürlük mücadelesinin ardından bağımsızlığını kazanan Tanzanya’nın köle ticaretinden kurtuluşu renkli şenliklerle kutlanıyor. 10 yılı aşkın Stone Town’da düzenlenen Swahili Kültür Festivali ise ülkenin tartışmasız en dikkat çeken etkinliği. Afrika’nın dört bir yanından farklı kültürlerin temsilcileri yaratıcılıklarını ve halk sanatlarını sergilemek için bu festivale katılıyor. Kutlamalarda eski zamanlara dayanan mistik ve gizemli performanslar gerçekleşiyor. Yalnızca Tanzanya’nın değil, bulunduğu coğrafyanın kökenlerine ve gelişimine tanıklık etmek isteyenler bu festivali kaçırmamalı. Şubat ayında Zanzibar’da düzenlenen Sauti Za Busara Müzik Festivali ve haziran ayında düzenlenen Zanzibar Uluslararası Film Festivali de çok sayıda ziyaretçi çeken etkinlikler arasında.

Öte yandan nisan ayında başlayan ve Serengeti Milli Parkı’nda izleyebilme imkanı yakalayabileceğiniz Büyük Göç, başlı başına Tanzanya’yı ziyaret etmek için bir sebep. Siz de bu eşsiz doğa olayına tanıklık etmek için her yıl ülkeye akın eden insanlardan biri olmak istiyorsanız, elinizi çabuk tutmalı ve vakit kaybetmeden Tanzanya seyahatinizi planlamaya başlamalısınız.

Gezilecek yerler

Tanzanya gezilecek yerler

Tanzanya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri Kilimanjaro Dağı. 5895 metre yüksekliğiyle Afrika’nın en yüksek noktası olan Kilimanjaro, Kuzey Tanzanya’daki diğer doğal alanların aksine sadece vahşi yaşamı için değil, tüm görkemi ve karlı zirvesiyle de görülmeye değer. Dünya Mirası Sit Alanı olan Kilimanjaro, 1 milyon yıl önce volkanik bir olay sonucu oluşmuş, yağmur ormanından yükselen bir dağ. Yamaçları leopar, maymun, fil, yırtıcı kuşlar ve eland adında bir antilop türüne ev sahipliği yapıyor. Dağa yılın her zamanı tırmanabilmek mümkün.

Başkent Dodoma, aynı zamanda ülkenin üçüncü büyük şehri. Parlamento Binası, Simba Tepesi, Kaddafi Cami ile Lutheran Katedrali şehirde ziyaret edebileceğiniz yerlerden birkaçı. Ancak Tanzanya’nın eski başkenti ve en büyük şehri olan Darüsselam, Dodoma’ya göre çok daha turistik bir destinasyon. Şehir, birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Dahası birçok devlet binası da hala burada bulunuyor. Ulusal Müze, Ulusal Köy Müzesi, Kipepeo Plajı, Bongoyo Adası, Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesi şehirde mutlaka uğramanız gereken yerlerden birkaçı.

Tanzanya şehirlerinde ulaşım için genelde dala dala denilen minibüsler kullanılıyor. Fakat daha konforlu bir ulaşım peşindeyseniz araç kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Böylece ülke içinde de daha özgür bir seyahat rotası oluşturabilirsiniz.

Ülkenin nefes kesen doğasıyla bir diğer noktası da Serengeti Milli Parkı. Binlerce hayvana ev sahipliği yapan 14.750 kilometrekarelik bu dev milli park; antilop, aslan, leopar, çita, çakal sürülerine yakından bakabilme ve safari imkanlarıyla her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Serengeti Milli Parkı ülkenin en büyüğü olsa da Tanzanya’da her biri birbirinden değerli ve önemli birçok milli park var. Mto Wa Mbu kasabasına yakın bir yerde bulunan Manyara Gölü Milli Parkı, bakir doğa manzarası ve vahşi yaşam alanlarıyla ilgi çekici. Bu parkın diğer parklardan ayıran en önemli özeliği ise ağaç dallarında aslanlara rastlayabilecek olmanız. Parkta vahşi yaşam safarileri, kano sporu, dağ bisikleti ve kuş gözlemi gibi aktiviteler gerçekleştirmeniz de mümkün.

Televizyonda izlediğimiz belgesellerin çoğunun çekildiği, hipopotamlar, timsahlar ve 400’ün üzerinde kuş türü ile Katavi Milli Parkı; şahin, akbaba, balıkçıl, leylek, doğan ve kartal türleriyle kuş gözlemi için harika imkanlar sunan Tarangire Milli Parkı; Afrika’nın en güzel volkanlarından biri ve Tanzanya’nın da en yüksek ikinci dağının bulunduğu Arusha Milli Parkı da ülkede ziyaret edebileceğiniz milli parklardan birkaçı.

Tanzanya el değmemiş doğası ve buna tanıklık edebilmenizi sağlayacak imkanlarıyla alışılmışın dışında bir tatil deneyimi vadederken diğer yandan deniz ve güneşe doymak, huzur dolu dinlenmeli bir tatil geçirmek isteyenler için de eşsiz imkanlar sunuyor. Zanzibar muhteşem plajları, yumuşak beyaz kumu ve berrak sığ suları ile önde gelen tatil destinasyonlarından. Adanın kültürel anlamda merkezi olan Stone Town, dar sokaklardaki Arap evleri ve tarihi yapıları ile oldukça karakteristik bir yer. Burada sultanların eski konutu olan Beit el-Sahel sarayını, 1888 yılında inşa edilen Pers hamamlarını ve kasabanın en eski yapısı Old Fort’u görebilir; sonrasında Zanzibar’ın nefes kesici diğer adalarını gezmeye başlayabilirsiniz. Yıllarca kölelerin hapsedildiği, salgın hastaların tecrit edildiği bir yer olarak kullanılan, şimdiyse turkuaz denizi ve 100 yaşının üstünde dev kaplumbağaları ile turizm cenneti olan Prison Island ilk durağınız olabilir. Gelgit olayları nedeniyle bazen sular altında da kalan, sadece tek bir kumsaldan oluşan Nakupenda Adası da görülmeye değer. Zanzibar’ın en büyük ada parçası olan Unguja Adası’nı, mercanlar ve rengarenk süngerlerle Hint Okyanusu’nun en iyi tüple dalış noktalarından olan Pemba Adası’nı ve 400’ün üzerinde balık türüne ev sahipliği yapan sahilleri ile Mafia Adası’nı da seyahat listenize mutlaka eklemelisiniz.

Tanzanya popüler şehirler

Tanzanya kalkışlı popüler uçuşlar Tanzanya varışlı popüler uçuşlar