Skip to main content

Tunus uçak bileti


Tunus Arapça
Tunus Dinarı 11,4 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Kurban Bayramı, Kadınlar Günü (8 Mart), Tunus Bağımsızlık Günü (20 Mart), Şehitler Günü (9 Nisan), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Cumhuriyet Bayramı (25 Temmuz), Ramazan Bayramı

Egzotik, canlı, mistik ve renkli... Afrika kıtasının kuzeyinde yer alan Tunus; Arap, Afrika ve Akdeniz kültürlerinin üçüne de kucak açmış, hepsinden beslenmiş bir ülke. Hatırı sayılır bir kısmı Büyük Sahra Çölü tarafından işgal edilmiş olsa da ılıman Akdeniz iklimi, büyük uygarlıklara ev sahipliği yapmış tarihi ve sıcakkanlı insanları ile “Akdeniz’in incisi” lakabını fazlasıyla hak ediyor. Güzel kumsalları, dalış merkezleri, golf sahaları ve kültürel miraslarının yanı sıra palmiyeleri, üzüm bağları, yasemin çiçekleri ve beyaz-mavi evleriyle Tunus alışılmışın dışında bir tatil arayanlar için ideal bir destinasyon.

Tunus’un beyaz ve turkuaz hakimiyetindeki sokaklarını keşfetmek ve bu toprakların eklektik kültürüne tanıklık etmek istiyorsanız, hemen şimdi uçak bileti alternatiflerini inceleyebilir; Tunus seyahatinizi planlamaya başlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Tunus uçuşları

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan (IST) Tunus’un başkentinde bulunan Kartaca Havalimanı’na (TUN) direkt olarak gerçekleşen uçuşları üç saat sürüyor. Ülkeye yapılan sefer sayısı oldukça sık. Yine de belirli dönemlerde yoğunluklar artıyor.

Tunus hem Akdeniz hem de çöl iklimine sahip. Ülkenin Akdeniz’e kıyısı olan kuzey kesimlerinde yazlar turistik amaçlara hizmet edecek kadar sıcak geçiyor. Dolayısıyla yaz aylarında ülkenin ağırladığı turist sayısı artıyor. Tunus’un yaz aylarında tercih edilmesinin tek sebebi deniz, kum ve güneş değil. Ülkedeki dikkat çekici festivallerin çoğu yine bu aylarda gerçekleştiriliyor.

Genellikle müzik, zanaat ve Tunus geleneklerini temel alan festivallerden en ilgi çekici olanı Uluslararası Kartaca Festivali. Her yıl temmuz ortasında başlayıp ağustos boyunca devam eden bu festival, 1964’ten bu yana gerçekleştiriliyor. Zamanında James Brown, Louis Armstrong gibi isimleri de ağırlamış olan bu köklü müzik festivaliyle aynı zamanlarda Cerbe’de düzenlenen Ulysse Festivali de ülkenin yerel müziğine, oyuncularına ve görsel sanatçılarına tanıklık etmenizi sağlayacak etkinliklerden oluşuyor. Her yıl Ramazan ayında düzenlenen Tunus Medine Festivali ise dini kültürel etkinliklerle buluşturan ve bu ikisini harmanlamayı başarmış eşsiz bir festival. Başkent Tunus’taki belediye tiyatrosunun çevresinde düzenlenen Medine Festivali’nde geleneksel dini törenlerin yanında konserler düzenleniyor, farklı ülkelerden film gösterimleri gerçekleştiriliyor.

Akdeniz ikliminin sunduğu güzel hava ve ilgi çekici festivaller, yaz aylarında ülkenin hava trafiğini artırıyor. Ancak Tunus’un en ilgi çekici festivallerinden biri, ülkenin sahip olduğu çöl ikliminin hediyesi olan Uluslararası Sahra Çölü Festivali. Her yıl aralık ayında düzenlenen ve Deve Festivali adıyla da anılan bu festival, Tunus kültürünü yakından tanımak için birebir. Deve ve Arap atı yarışları ile şiir okuma etkinliklerinin düzenlendiği festival, çöl ikliminin de etkisiyle eşsiz bir deneyim yaşamak isteyen binlerce kişiyi her yıl Tunus’a çekiyor.

İklimi ve festivalleriyle Tunus’un yılın birçok zamanında ilgi gördüğünü söylemek mümkün. Siz de bu yoğunluğu göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz. Tunus uçak biletinizi vakit kaybetmeden almalı ve kendinizi bu egzotik toprakları keşfederken hayal etmeye başlamalısınız.

Gezilecek yerler

Tunus gezilecek yerler

Tunus, yalnızca yaz turizmi, renkli kültürü ve festivalleri için tercih edilen bir ülke değil. Coğrafi konumu nedeniyle, deniz yoluyla gelen çeşitli etnik toplulukları ve büyük uygarlıkları ağırlamış, kültürel tarihi ile de oldukça ilgi çekici bir yer.

Bir tarafta ülkenin tarih boyunca geçmişini ve geleneklerini görebileceğiniz eski Medine bölgesi, diğer tarafta modern Habib Bourgiba Bulvarı... Başkent Tunus ziyaretçilerine farklı kültürlerin yansımalarını tek bir şehirde deneyimleyebilme fırsatı sunan eşsiz bir şehir. Antik surlarla çevrili eski şehir Medine’nin daracık, labirent gibi sokakları, yerel pazarları ve camileri ziyaretçileri tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

Tunus’ta her adımda karşınıza farklı bir kültüre ve tarihe ait eserler çıkması oldukça olağan bir durum. Bunun kanıtlarını Ulusal Bardo Müzesi’nde görmek mümkün. Dünyanın en önemli mozaik müzelerinden olan Bardo’da Odysseia destanından bir hikayenin canlandırıldığı mozaiği ve ünlü Neptün’un Zaferi mozaiğini görebilirsiniz. 5000 metrekarelik alanı ile ülkenin en büyük camii Al-Zaytuna’yı gezebilir ya da Fransız koloni zamanından kalma, etkileyici mimarisi ile Aziz Vincent de Paul Katedrali’ni ziyaret edebilirsiniz. Kartaca Antik Şehri ise, Tunus’taki ilk yerleşim yerlerine, şehre egemen olmuş devletlerin izlerine, yıllar boyunca bu toprakların üzerinde duran yapılara ve eserlere tanıklık etme imkanı sunuyor.

Tarih kokan antik bölgelerin yanında Ville Nouvelle (Yeni Şehir) ise, şehrin Fransız sömürgesinde olduğu dönemlerden kalma, 10. yüzyıl Fransız mimarisine ait modern binaları ile dikkat çekiyor. Kuzeye doğru çıktıkça artan beyaz ve mavi hakimiyeti, Sidi Bou Said kasabasında doruğa çıkıyor ve Tunus’a 20 km uzaklıktaki bu şirin tatil kasabası, ülkenin neden “Akdeniz’in incisi” olarak anıldığını gözler önüne seriyor. Siz de bu eşsiz deneyim için Tunus uçak bileti seçeneklerini inceleyebilir, takviminize en uygun zaman için bir seyahat planlamaya başlayabilirsiniz.

Tunus ülkenin en büyük şehri ve başkenti olduğundan, buradan her noktaya otobüs, tren ve tramvay sistemi ile ulaşımınızı rahatlıkla sağlayabilmeniz mümkün. Değerlendirebileceğiniz bir diğer seçenek ise araç kiralama olacaktır. Bu sayede dilediğiniz gibi bir rota çıkarabilir, Tunus’un her biri birbirinden farklı bölgelerini rahatlıkla gezebilirsiniz.

Tunus popüler şehirler

Tunus kalkışlı popüler uçuşlar Tunus varışlı popüler uçuşlar
Tunus-İstanbul uçak bileti
Stockholm-Tunus uçak bileti