Skip to main content

Uganda uçak bileti


Kampala İngilizce, Svahili
Uganda Şilini 42,86 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Kadınlar Günü (8 Mart), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Şehitler Günü (3 Haziran), Ulusal Kahramanlar Günü (9 Haziran), Bağımsızlık Günü (9 Ekim), Noel (25-26 Aralık), Paskalya, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Afrika kıtasının doğusunda, denize kıyısı olmayan bir noktada yer alan Uganda, birbirinden önemli ve etkileyici ulusal parkları ve emsalsiz kültürel dokusu ile öne çıkan bir ülke. Denize kıyısı olmamasına rağmen ülke sınırları içinde bulunan büyüleyici göllere, göz kamaştıran şelalelere ve yağmur ormanlarına sahip olan Uganda, macera dolu bir seyahat için en doğru adres. Bu özelliğiyle de her geçen gün çok daha fazla sayıda gezginin ilgisini çekiyor ve onlara bambaşka bir deneyim sunarak unutulmayacak bir seyahat geçirmelerini sağlıyor.

Siz de bu renkli Afrika ülkesini keşfe çıkmak istiyorsanız, hemen şimdi uçak bileti seçeneklerine bakmalı ve Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı uçuşlarından size en uygun olanını seçerek seyahatinizi erkenden planlamalısınız.

Uçuş Detayları

Uganda uçuşları

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan Uganda uçuşları, Entebbe Uluslararası Havalimanı’nda son buluyor (EBB) ve uçuşlar yaklaşık sekiz saat 15 dakika sürüyor. Tropikal iklimiyle Uganda’da ne aşırı sıcaklar ne de aşırı soğuklar görülüyor. Dolayısıyla, mevsimsel açıdan hava sıcaklığının fazla değişmiyor oluşu Uganda’yı yılın her döneminde ziyaret edilebilir bir ülke yapıyor. Dört mevsim sıcak olan havasıyla, soğuk kış günlerini macera dolu bu sıcacık ülkede geçirmek isteyen gezginlerin sayısı ise hiç az değil.

Doğal harikaları ve havasının yanı sıra bu sıra dışı ülkede deneyimlemek isteyeceğiniz aktivitelerden biri de festivalleri olmalı. Uganda müzik konusunda oldukça başarılı festivaller çıkaran bir ülke. Özellikle caz ve Hip Hop, Uganda’nın odağında olan müzik türleri. En büyük ve en önemli festivali Bamyimba Uluslararası Müzik ve Sanat Festivali’nde ülkenin müzik, dans, görsel sanatlar ve tiyatro konusunda ne kadar başarılı olduğunu görebilirsiniz. Her yıl eylül ayında gerçekleştirilen festival, Uganda kültürünü yakından tanımak adına da harika bir fırsat. Her sene ağustos ayında Jinja şehrinde düzenlenen Nil Festivali ise, Nil kıyısı boyunca yaşayan halkların zengin ve eklektik kültürlerini gözler önüne seriyor. Nil’in büyülü atmosferini dünyanın dört bir yanından gelen caz sanatçılarının ezgileriyle dolduran Nile Gold Jazz Safari Festival da her ekim ayında ülkenin Kampala şehrinde düzenleniyor. Uganda’nın cazdan sonra tutkunu olduğu bir diğer müzik türü Hip Hop’un övüldüğü B-Global Indigenous Hip Hop Festival ise eylül ayında gerçekleştiriliyor. Ülke gençliğine Hip Hop şarkıların yardımıyla vizyon kazandırmayı amaçlayan bu festival, güzel müziğe doyabileceğiniz önemli etkinliklerin başında geliyor.

Uganda seyahatinizi daha keyifli hale getirmek ve ülkenin eşsiz festivallerini deneyimlemek istiyorsanız, bu tarihlerde ülkeye olan ilginin yoğunlaşacağını aklınızdan çıkarmamalı, Uganda uçak biletinizi erkenden almalısınız.

Gezilecek yerler

Uganda gezilecek yerler

Uganda‘nın başkenti ve en büyük şehri olan Kampala, ülkenin en gelişmiş ve en turistik noktası. Şehirdeki turistik gezilerin başlangıç noktası genelde Uganda Müzesi oluyor. Müzede ülkenin kültürel ve tarihi geçmişine ait sanat eserleri sergileniyor. Başkentte ayrıca Uganda krallarının gömüldüğü Kasubi Mezarları’nı, Nommo Sanat Galerisi’ni, Ulusal Tiyatro Binası’nı, Rubaga ve Namirembe Katedralleri’ni ve Eski Libya Lideri Muammer Kaddafi tarafından inşa ettirilen Kaddafi Ulusal Cami’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Kampala’ya yarım saatlik mesafede tropik ormanları ile keşfedilmeyi bekleyen Entebbe, Uganda’da muhakkak gezmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Victoria Gölü ve Tarzan filminin çekimlerinin yapıldığı Kitubulu Ormanı şehrin en turistik noktaları olarak öne çıkıyor. Yüzölçümüyle dünyanın en büyük ikinci tatlı su gölü olan Victoria Gölü’nün kuzey kıyılarında yer alan Entebbe Botanik Bahçeleri de eşsiz bitki örtüsünün yanı sıra egzotik kuş türleriyle de özellikle kuş gözlemcilerinin ilgisini çekiyor. Şehri ziyaretinizde aslandan zebraya, timsahtan zürafaya kadar birçok hayvanı görebileceğiniz Entebbe Hayvanat Bahçesi’ne de uğrayabilirsiniz.

Uganda’nın en önemli bu iki şehrini gezebilmek adına araç kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Sayısız milli parka ev sahipliği yapan Uganda’nın tüm doğal güzelliklerine tanık edebilmeniz açısından da seyahatinizde bir arabaya sahip olmanız sizi rahatlatacaktır.

Uganda’da gezebileceğiniz milli parklar arasında en popüleri Murchison Şelalesi Ulusal Parkı. Uganda’nın görkemli şelalesine ev sahipliği yapan, ülkenin bu en büyük parkı Nil Nehri boyunca uzanıyor. Yüzlerce kuş türünün hayat bulduğu parkta, hala keşfedilmemiş kuşlar bulunduğu tahmin ediliyor. El değmemiş ormanlarında çok sayıda canlı ve bitki türünün yaşadığı Bwindi Milli Parkı ise, 331 kilometrekarelik dev bir alanı kaplıyor. Bwindi’nin balta girmemiş ormanlarında, bir goril ailesi ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek. Kraliçe Elizabeth Ulusal Parkı da ülkenin bir diğer popüler parkı. Filler, mandalar, leoparlar, antiloplar ve aslanlar gibi çok sayıda hayvan türünün bulunduğu parkta safari yapma imkanınız da bulunuyor.

Uganda popüler şehirler

Uganda kalkışlı popüler uçuşlar Uganda varışlı popüler uçuşlar