Skip to main content

Ürdün uçak bileti


Amman Arapça
Ürdün Dinarı 9,702 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Kral Abdullah’ın doğum günü (30 Ocak), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Noel (25 Aralık), Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Mevlit Kandili, Miraç Kandili

Resmi adıyla Ürdün Haşimi Krallığı, Orta Doğu’nun kalbinde yer alan, kültürü, doğası ve halen keşfedilmeyi bekleyen antik harabeleriyle dünya üzerinde görülmeyi hak eden en etkileyici yerlerden biri. Indiana Jones gibi ünlü Hollywood filmlerine set olmuş tarihi yapıları, lezzetli yemekleri, açık hava müzesinde geziyormuş hissi veren eski şehirleri, gün batımını izleyebileceğiniz çölleri, safari yapabilme imkanı, Kudüs manzaralı Ölü Deniz’i ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan antik başkenti Amman ile masalsı bir tatil imkanı sunan Ürdün’ü görmek istiyorsanız, hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın uçak bileti alternatiflerine bakabilir; sıra dışı bir tatil deneyimi için ilk adımı atabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Ürdün uçuşları

Türk Hava Yolları, Ürdün sınırları içinde iki farklı noktaya uçuyor: Amman ve Akabe. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan direkt uçuşlar, Ürdün’ün başkenti Amman’da bulunan Queen Alia Havalimanı’na (AMM) yaklaşık iki buçuk saat; Akabe’de bulunan King Hussein Uluslararası Havalimanı’na (AQJ) ise üç saate yakın sürüyor.

Ürdün, bahar aylarında çok daha yoğun bir hava trafiğine sahip. Bu aylar yalnızca ülkeye hakim olan kuru çöl iklimi nedeniyle değil kaçırılmaması gereken etkinlikler nedeniyle de en uygun tarihler. Deniz seviyesinin 400 metre altında bulunan ve barındırdığı yoğun tuz nedeniyle hiçbir canlının yaşayamadığı Ölü Deniz ya da diğer adı ile Lut Gölü, ülkenin en önemli turistik yerlerinden biri ve her sene mayıs ayında düzenlenen Ölü Deniz Festivali ile milyonlarca turisti kendine çekiyor.

Şubat ayında düzenlenen Akabe Geleneksel Sanatları Festivali, yine oldukça ilgi gören festivallerden biri. Bedevi kültürünün eşsiz yanlarının geleneksel şovlar ve el işçiliği ile kutlandığı festival, yurtdışından birçok insanın katılımıyla gerçekleşiyor. Yine şubat ayında düzenlenen Azraq Festivali ise dansları, müzikleri ve geleneksel yemekleri ile Ürdün’ün en küçük ancak kültürünü en iyi yansıtan festivallerinden biri. Ekim ayında düzenlenen Ürdün Rallisi de hız tutkunlarının kaçırmaması gereken etkinliklerden biri.

Gezilecek yerler

Ürdün gezilecek yerler

Ürdün’ün başkenti Amman, dünyanın en eski şehirlerinden biri olmasıyla UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olan Amman’ın MÖ 7000 yılında kurulduğu düşünülüyor ve bu köklü geçmişine rağmen halen daha aktif bir yerleşim yeri olmasıyla da dikkat çekiyor. Ev sahipliği yaptığı onlarca medeniyetin her birinden şehre miras kalan tarihi yapılar oldukça fazla. Şehrin en ilgi çekici yeri ve en eski tarihi kalıntılarından biri Roma Tiyatrosu. 6000 kişilik kapasitesiyle bu devasa yapı başkentte muhakkak görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Yine Romalılardan kalma Herkül Tapınağı, Amman Kalesi, şehrin simgelerinden biri olan Kral I. Abdullah Camii ve 743 yılında inşa edilmiş görkemli Mşatta Sarayı da mutlaka görülmeli. Şehrin tarihine kronolojik olarak tanıklık edebileceğiniz Amman Arkeoloji Müzesi, Ürdün Krallığı’nda kullanılan otomobillerin sergilendiği Kraliyet Otomobil Müzesi ve Amman Güzel Sanatlar Müzesi de başkentte uğrayabileceğiniz ilgi çekici müzelerden.

Ürdün’ün denize açılan kapısı Akabe ise müzeleri, parkları ve doğal güzellikleri ile öne çıkıyor. Memlüklüler tarafından yapılmış Akabe Kalesi ve Büyük Arap Devrimi Meydanı’nda yer alan Akabe Miras Müzesi, şehirde uğrayabileceğiniz adreslerden. Körfez kenarında yer alan Akabe, renkli denizaltı dünyasıyla da dalış tutkunlarını kendine çekiyor.

Akabe aynı zamanda Ürdün’ün en büyüleyici antik kentlerinden biri olan Petra’ya oldukça yakın. Bir zamanlar dünyanın en önemli ticaret noktalarından biri olan bu antik kervan şehri, doğu ve Helenistik mimari tarzıyla kızıl kayalara oyulmuş ve bir kanyonda gizlenmiş. Dünyanın en büyük ve en önemli arkeolojik alanlarından biri olarak kabul edilen Petra’ya ulaşmak için Akabe’den seferler yapan otobüslere binebilirsiniz. Ancak sadece Akabe-Petra arası değil, tüm Ürdün seyahati düşünüldüğünde araç kiralama seçeceğini değerlendirmek çok daha mantıklı olacaktır. Bu sayede çok daha verimli bir gezi planlayabilirsiniz.

Ürdün popüler şehirler

Ürdün kalkışlı popüler uçuşlar Ürdün varışlı popüler uçuşlar
Amman-İstanbul uçak bileti