Skip to main content

Venezuela uçak bileti


Karakas İspanyolca
Venezuela Bolivarı 31,98 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Aydınlanma Günü (6 Ocak), St. Joseph Günü (19 Mart), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi (15 Ağustos), Azizler Günü (1 Kasım), Anayasa Günü (6 Aralık), Noel (25 Aralık)

Resmi adıyla Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti, nefes kesen güzellikteki manzaralara tanık olabileceğiniz bozulmamış doğası, uçsuz bucaksız plajları ve sıcakkanlı insanlarıyla en popüler tatil destinasyonlarından biri. Karayip Denizi’nin güneyinde; batısında Kolombiya, güneyinde Brezilya ile komşu olan Venezuela gerçek bir Latin güzeli. Bu özelliğiyle de her yıl çok sayıda gezgin tarafından ziyaret ediliyor, dünyanın en merak edilen destinasyonlarından biri olarak anılıyor.

Yağmur ormanlarının kalbi Venezuela’da halkını bağımsızlığa kavuşturan efsane lider Chavez’in mirasına tanıklık etmek, egzotik meyvelerle Hindistan cevizi suyuna doymak, bin bir çeşit kuş ve hayvan türünü gözlemlemek ve nehirlerde kanoya binmek istiyorsanız, hemen şimdi uçak bileti alternatiflerini inceleyebilir; bu sıra dışı ülkede yapacağınız tatilin hayalini kurmaya başlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Venezuela uçuşları

Türk Hava Yolları Venezuela sınırları içinde üç farklı bölgeye uçuyor: Karakas, Maracaibo ve Valensiya. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan uçuşlar ülkenin başkenti Karakas’ta bulunan Simon Bolivar Uluslararası Havalimanı’nda (CCS) son buluyor ve uçuşlar yaklaşık 18 saat sürüyor. Başkentten sonra Venezuela’nın en büyük ikinci kenti olan Maracaibo’daki La Chinita Uluslararası Havalimanı (MAR) ile Valensiya şehrindeki ülkenin hava trafiğine önemli oranda yanıt veren Arturo Michelena Uluslararası Havalimanı’na (VLN) yapılan uçuşlar ise Karakas üzerinden aktarmalı olarak gerçekleştiriliyor. Aktarmalı uçuşlarda yolculuk süresi, aktarma sırasında yapacağınız beklemeye ve varış noktanıza göre değişiklik gösteriyor.

Bu sıcak tropikal ülkenin insanları da oldukça sıcakkanlı ve hareketli. Dolayısıyla Venezuela ziyaretçilerini sadece doğasıyla değil, eğlenceli ve hareketli kültürüyle de kendine çekiyor. Her mevsim sıcak olan havasının yanına bu ilgi çekici festivaller eklenince Venezuela, yılın her döneminde oldukça ilgi görüp sıkça ziyaret alan bir ülke olmayı başarıyor.

İspanyol ve Karayip kültürünün bir arada yaşadığı Venezuela’da dünyanın en renkli festivallerine katılmak mümkün. Mardi Gras’ın kutlandığı Karnaval ülkenin en büyük ve renkli şenliği denebilir. Şubat ayına denk gelen bu festivalde partiler sadece sokaklara değil teknelere de taşıyor. Katılımcılar çeşitli kostümler giyerek dört gün boyunca eğlenceli performanslar sergiliyor. Aralık ile nisan ayı arasında Venezuela’da da festival sayısı artıyor. Mardi Gras gibi genellikle dini temellere dayalı bu festivallerden biri de Kutsal Perşembe’den sonra kutlanan Katolik Yortusu. Bu bayramda şeytana karşı zaferi simgeleyen törenler düzenleniyor, katılımcılar kırmızı kıyafetler ve ürkütücü maskelerle geçitlere katılıyor. Maskeler ve danslarla kutlanan bir diğer Venezuela festivali ise Feria del Sol. Şubatın ikisinde kutlanan ve Bakire Candelaria’ya adanan bir Katolik bayramı olan bu festivalde yerliler kendilerini boyayarak çeşitli maskeler takıyor, rengarenk kostümleriyle sokakları şenlik alanına dönüştürüyor.

San Benito El Moro ise, adanın mitolojik inançlarının kutlandığı festivallerden biri. Maracaibo Gölü’nde, gölün koruyucu ruhu San Benito adına düzenlenen festivalde yerliler geleneksel kıyafetleriyle kasabanın her yerinde geçitler düzenliyor ve adaklar adıyor. Noel arifesinden yeni yıla kadar süren bir haftalık sürece denk gelen bu kutlamalar Venezuela’nın büyüleyici kültürüne tanıklık etmek isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsata dönüşüyor.

Tüm bunların yanı sıra her sene kasım ayında başkentin güneyindeki El Hatillo kasabasında düzenlenen caz, folk ve rock gibi çeşitli türleri bir araya getiren, ülkenin en önemli müzik etkinliklerinden El Hatillo Müzik Festivali’ni deneyimlemek isteyebilirsiniz. 3 Mayıs’ta Karakas’ta düzenlenen Veloria de la Cruz Mayo etkinliklerine katılabilir, ülkenin bağımsızlık mücadelesi sırasında çarmıha gerilen atalarını geleneksel kıyafetler içinde ve şarkılar eşliğinde anışına tanıklık edebilirsiniz.

Gezilecek yerler

Venezuela gezilecek yerler

Venezuela’nın başkenti Karakas, iki dağ arasına kurulmuş bir metropol. Sokakların rengarenk evlerle hareketlendiği başkentin tarihi yapılarında İspanyol mimarisinin izlerini takip edebilir; öte yandan ülkeyi İspanyol sömürgesinden bağımsızlığına kavuşturmuş büyük lider Simon Bolivar’ı şehrin her köşesinde size bakarken bulabilirsiniz. Şehri gezmeye başlamak için Bolivar Meydanı en ideal nokta. Birçok turistik yapı bu meydanın etrafında yer alıyor. 17. yüzyılın ortalarında inşa edilen Karakas Katedrali şehrin en önemli sembollerinden biri olarak kabul ediliyor ve Simon Bolivar’ın anne ve babasıyla birlikte eşinin de mezarına ev sahipliği yapıyor.

Karakas’ta şehrin ilk yerleşim yeri olan El Hatillo kasabasını gezebilir, Miranda Parkı ve Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret edebilir, teleferiklerle Avila Tepesi’ne çıkarak şehrin büyüleyici manzarasını kuş bakışı izleyebilir, dağın yamacında doğa yürüyüşleri yapabilir, Melek Şelalesi’nde kano turlarına katılabilirsiniz. Tüm bunları özgürce yapmak ve şehrin yakınlarındaki diğer turistik noktaların hepsini görebilmek için araç kiralama seçeneğinden faydalanmak en doğru seçenek. Böylece Venezuela tatilinizin sınırlarını genişletebilirsiniz.

Venezuela’nın Karakas’tan sonraki en büyük ve en turistik kenti Maracaibo. Bu güzel şehre “Güneşin sevdiği topraklar” anlamına gelen Tierra del Sol Amada da deniyor. Birçok tarihi yapı ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapan Maracaibo’nun en dikkat çeken noktası şehirle aynı adı taşıyan Maracaibo Gölü oluyor. Dünyanın eski göllerinden biri olduğu düşünülen bu gölün üzerine inşa edilen köprü de dünyanın en büyük betonarme köprüsü olma özelliğine sahip. Maracaibo Gölü’nü ilgi çekici yapan bir diğer unsur ise, bu gölün dünyada en fazla yıldırımın düştüğü yer olması. Şehrin merkezinde bulunan 1686 tarihli Basilica de Nuestra Senora de Chiquinquira ve Hollanda Kraliçesi Wilhelmina’nın adını taşıyan Plaza Reina Guillermina Parkı ise, Maracaibo şehrinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Valensiya ise ülkenin üçüncü büyük kenti olarak öne çıkıyor. Özellikle şehrin yakınlarında bulunan Barquismeto kasabası, Venezuela’nın en eski şehri olması ve ülkenin endüstriyel anlamda en geliştiği bölge olmasıyla yurt dışından çok fazla ziyaretçi çekiyor. Üzerinde bulunan birçok tarihi ve doğal güzellik ile Valensiya’nın ilerleyen yıllarda çok daha popüler olması bekleniyor.

Canlı şehirleri, tarihi eserleri ve renkli festivalleri ile Venezuela yeterince çekici bir turistik destinasyon olsa da, ülkenin göz kamaştırıcı doğal harikalarını da es geçmemek gerek. Ülkenin güneydoğusunda Brezilya ve Guyana sınırında bulunan Canaima Ulusal Parkı, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Etkileyici ve görkemli bir doğaya ev sahipliği yapan 30 bin kilometrekarelik alanın üzerine kurulu bu park, temiz havası ve büyüleyici görüntüsüyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olarak karşınıza çıkıyor. Canaima Ulusal Parkı’nın içinde bulunan Angel Şelalesi de UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde. Burası yaklaşık bin metrelik yüksekliğiyle dünyanın en yüksek şelalesi olarak gösteriliyor. Falcón eyaletinin doğusundaki Morrocoy Ulusal Parkı ise, zengin biyolojik çeşitliliğiyle ülkenin en çok ziyaret edilen doğal alanlarından biri. Eşsiz dalış resifleri ile su altı meraklılarının sıkça ziyaret ettiği park, kuş gözlemciliğinden hoşlanan gezginler için de oldukça cazip bir adres.

Venezuela plajlarında güneşin ve denizin tadını çıkarma hayalleri kuranlar için en doğru tatil noktası, bembeyaz kumsalları ve yelken sörfüne elverişli yapısı ile Plaja El Yaque oluyor. Yaklaşık 950 bin kilometrekarelik bir alan üzerine kurulu olan Mochima Ulusal Parkı ise Karayip sahilleri boyunca uzanarak masmavi deniziyle ülkeye deniz tatili amacıyla gelen turistler arasında oldukça popüler noktalar arasında yer alıyor.

Venezuela popüler şehirler

Venezuela kalkışlı popüler uçuşlar Venezuela varışlı popüler uçuşlar