Skip to main content

Vietnam uçak bileti


Hanoi Vietnamca
Vietnam Dongu 95,54 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Vietnam Yeni Yılı (27-28 Ocak), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Vietnam Aile Günü (28 Haziran), Milli Gün (2 Eylül), Vietnam Kadınlar Günü (20 Ekim), Noel (24-26 Aralık)

Vietnam; Güney Çin Denizi, Laos ve Kamboçya arasında kalan, tarihi ve kültürüyle Güneydoğu Asya’nın en ilgi çekici ülkelerinden biri. Hindiçin Yarımadası’ndaki uzun ve ince konumu ile de dünyanın en zengin biyolojik çeşitliliğine sahip, birçok doğal harikanın bir arada görülebildiği bu ülkenin vadettiklerinde bir sınır yok.

Kuzeyindeki pirinç tarlaları, güneyindeki plajları, göz kamaştırıcı pitoresk vadileri, arkeolojik alanları, tapınakları, el değmemiş adaları, ilginç kasaba ve köyleri ile Vietnam’da mistik bir seyahate çıkmanın hayalini kuruyorsanız, hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın uçak bileti seçeneklerine bakabilir, hayalinizi gerçekleştirmek için ilk adımı atabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Vietnam uçuşları

Türk Hava Yolları, Vietnam sınırları içinde dokuz farklı bölgeye uçuyor: Dalat, Da Nang, Hanoi, Ho Chi Minh, Phu Quoc, Qui Nhon, Tuy Hoa ve Vinh. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan (IST) başlayan uçuşlar, ülkenin başkentindeki Noi Bai Uluslararası Havalimanı’nda (HAN) sona eriyor ve yolculuklar yaklaşık olarak dokuz buçuk saat sürüyor. Vietnam’ın en çok ziyaret alan diğer bölgelerindeki Da Nang Havalimanı (DAD), Dalat Havalimanı (DLI), Vinh Havalimanı, Phuquoch Havalimanı (PQC) ve Dong Hoi Havalimanı’na (VDH) yapılan seferler ise Hanoi aktarmalı olarak gerçekleştiriliyor. Uçuş süreleri, varış noktasına ve aktarma sırasındaki beklemeye göre değişiklik gösteriyor.

Vietnam tropikal iklim koşullarının hakim olduğu bir ülke. Fakat oldukça büyük bir alana yayılan ülkenin farklı bölgelerinde farklı iklimlerle karşılaşmak mümkün. Mayıs ve eylül ayları Vietnam’ın güneyi için Muson yağmurları ile geçerken ülkenin kuzey kısmında söz konusu yağmurlar ekim ve nisan ayları arasında etkisini gösteriyor. Dolayısıyla Vietnam’a gitmek için ideal zaman, hangi bölgesini tercih edeceğinize göre değişiklik gösteriyor.

Seyahatinizin rotasını belirlerken, ülkenin kültürüne tanıklık etmenizi sağlayacak festivalleri de mutlaka incelemelisiniz. Vietnam’daki festivallerin çoğu Ay Takvimi’ne göre düzenleniyor. Bu nedenle tarihler her sene farklılık gösteriyor. Ancak katılmak istediğiniz etkinlikleri takip ederek seyahatlerinizi şekillendirebilirsiniz. Takip etmeniz gereken etkinliklerin başında Bai Dinh Pagoda Festivali geliyor. Yeni yılın altıncı gününden ay takvimine göre üçüncü ayının bitişine dek kutlanan bu festival, ülkenin en uzun soluklu festivali. Kültür-sanat meraklılarını fazlasıyla tatmin edecek olan Hue Sanat Festivali ise ülkenin tarihi mirasına tanıklık edebileceğiniz tiyatrolar, dans gösterileri, geleneksel kıyafetler ve sokak performansları eşliğinde her iki yılda bir kutlanıyor.

Yeni yıla alışılmışın dışında girmek isteyenler için de Vietnam en doğru tercihlerden biri. Yeni yılı Şükran Günü ve Noel ile birleştirerek bir bütün olarak kutlayan Vietnam için şüphesiz en renkli zamanlardan biri olan bu dönemde, ülkenin dört bir yanı havai fişeklerle aydınlanıyor, çeşitli performans ve kutlamalara sahne oluyor. En az bu kutlamalar kadar popüler olan bir diğer festival de Hoi An’da gerçekleştirilen Fener Festivali. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de yer alan Hoi An, kanalları ile “Vietnam’ın Venedik’i” olarak anılıyor. Her ayın ilk dolunayında fenerler yakılıp gökyüzüne ya da kanalları dolaşan kanolara bırakılıyor ve kent ziyaretçilerini rengarenk bir ışık şöleni ile büyülüyor.

Siz de Vietnam’ı en göz alıcı hali ile deneyimlemek ve sıra dışı bir tatil geçirmek istiyorsanız, festival tarihlerinde oluşabilecek yoğunluğu göz önünde bulundurmalı, seyahatinizi şimdiden şekillendirmelisiniz.

Gezilecek yerler

Vietnam gezilecek yerler

Yüzlerce yıl süren savaşlar ve yabancı devletlerin işgalleri ardından küllerinden yeniden doğan Vietnam, korumayı başardığı renkli kültürü ve doğal güzelliklerinin yanı sıra hem yakın hem de uzak tarihine ait pek çok mirasa da sahip.

Başkent Hanoi, çalkantılı tarihinin izlerini hala taşıyor ve bu tarihle ilgilenen turistler için inanılmaz bir çekim merkezi oluşturuyor. Lenin, Stalin ve Mao’nun yoldaşı Ha Chi Minh’in mermerden yapılma mozolesi kentin en büyük anıtı. Fransız sömürgecilerin mahkum edildiği ve 1987 yapımı The Honai Hilton adlı filme ilham veren Hoa Lo Cezaevi de şu anda bir müze olarak hizmet veriyor. Vietnam Ulusal Tarih Müzesi ise ülkenin tarihine kronolojik olarak tanıklık etme imkanı sunuyor. Şehrin tarihi merkezinde bulunan Ho Hoan Kiem gölü, Vietnam’ın mistik yönünü en net şekilde görebileceğiniz noktalardan biri. Efsanelere konu olmuş bu gölün yanı sıra ülkenin ilk ulusal üniversitesi olan Literatür Tapınağı da görülmesi gerekenlerden. Siz de köklü tarihi ve heyecan verici yapıları ile Vietnam’ın başkentini ziyaret etmek istiyorsanız Hanoi uçak biletlerine hemen göz atmalısınız.

Vietnam’ın keşfedilmeyi bekleyen birçok yeri var. Ha Long Bay da onlardan biri. “Ejderhaların yeryüzüne indiği yer” anlamına gelen bu koy adına yakışır bir güzelliğe sahip. Denizin içinden çıkan devasa adaları, mağaraları, gölleri ve balıkçı köylerini görmek için Ha Long Bay’a düzenlenen tekne turlarından birine mutlaka katılmalısınız. Bunun dışında, Vietnam’ın eski başkenti Hue’da bulunan, 1601 yılında inşa edilmiş Pagoda Tapınağı’nı ve uzun kulelerini ziyaret edebilir, yeşilin her tonunu göreceğiniz dağları ve pirinç tarlaları ile kaplı Muong Hoa Vadisi’nin nefes kesici güzelliğine tanıklık edebilir ya da Ho Chi Minh şehrinde, Vietnam gerillaları tarafından kazılmış yer altı tüneli Cu Chi’yi gezebilirsiniz.

Kültür turizminden ziyade deniz tatili yapmayı tercih edenler için de Vietnam eşsiz bir destinasyon. Ülkenin en büyük adası olan Phu Quoc, el değmemiş tropikal ormanlarına, mercan resiflerine ve dünyanın en güzel ve temiz plajlarından biri seçilen Bai Dai’ye ev sahipliği yapıyor. Nha Trang, dalış yapmayı düşünenler için elverişli sahillere sahipken; yakın zamanda keşfedilen ve ülkenin en popüler sahil kasabalarından biri olan Mui Ne ise rüzgar sörfü yapmak ve göz kamaştırıcı bir gün batımı izlemek isteyenlerin favori adresleri arasında yer alıyor.

Vietnam popüler şehirler

Vietnam kalkışlı popüler uçuşlar Vietnam varışlı popüler uçuşlar