Skip to main content

Bir bakışta Xi'an


Xi'an, tarihin çeşitli dönemlerinde Çin İmparatorluğu'nun başkentiydi. Çin’in kadim tarihinin en önemli şehirlerinden biri olan Xi'an, üç bin yılı aşan görkemli geçmişiyle en eski yerleşim alanları arasında bulunuyor. Dahası, İpek Yolu’nun doğu ucunun başlangıç noktası olması ile de kıtanın ticari hayatında asırlar boyunca özel bir yere sahip. Şehir, tüm bu zengin tarihini gözler önüne seren yapılarıyla seyahat tutkunları için büyük merak uyandırıyor.

Yaklaşık 1 milyon yıl öncesine tarihlenen ve “Lantian Adamı” olarak adlandırılan kalıntı şehrin sadece 50 km uzağında bulunuyor. İlk Çin imparatoru Qin Shi Huang’ın mezarında bulunan “Terracotta Ordusu” heykelleri, meşhur surlar ve duvarlar, Çin ve İslam mimarisinin muhteşem bir örneği olan Ulu Cami de Xi'an’ı insanlık tarihinin en önemli miraslarına sahip kentlerinden biri yapıyor.

Öte yandan Xi'an, ülkenin en hareketli eğlence hayatına sahip şehirlerinden biri. Dans gösterilerinden büyüleyici yemek kültürüne, karnavallardan gece pazarlarına kadar Xi'an’da birçok keyifli aktivite ziyaretçilere sunuluyor. Ayrıca şehre benzersiz bir cazibe katan renkli aydınlatmaların ve ışık festivallerinin manzarasına tanık olabileceğiniz pek çok nokta var; Çan Kulesi ve Davul Kulesi’nin yanı sıra Tang Cenneti bunlardan bazıları. Eski bölgelere yolunuz düşerse, Çin pintografını kullanan kaligraflara ipek üzerine isim veya cümle yazdırabiliyorsunuz. Çin yemek kültürünü keşfetmek için ise lokal restoranlarda bir lezzet molası vermeniz yeterli.

Yeni bir hikâye için: Şimdi bir Xi'an uçak bileti alın

Türk Hava Yolları’nın Xi'an uçak bileti almak veya seferler hakkında bilgi edinmek için internet sitemizi veya mobil uygulamamızı kullanabilir, seyahat planınızı oluşturabilirsiniz. Dilerseniz uçak bileti kampanyalarını takip ederek indirim, ücretsiz transfer gibi pek çok fırsatı yakalayabilirsiniz.

Xi'an Xianyang Uluslararası Havalimanı hakkında

Xi’an şehir merkezine 50 kilometre mesafedeki Xi'an Xianyang Uluslararası Havalimanı, Çin’in en yoğun havalimanlarından biri. Havalimanından şehir merkezine toplu taşıma ve çeşitli transfer hizmetleri ile ulaşılabiliyor. Xi'an Xianyang Uluslararası Havalimanı dış hatlardan gelen milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamanın yanı sıra çok sayıda yurt içi sefer ile ülkedeki farklı şehirleri birbirine bağlıyor.

Xi'an size ne vadediyor:


Tarih ve sanat Mutfak kültürü

Faydalı bilgiler

ÇEVRE ŞEHİRLER
Xianyang (22 km)
Tongchuang (91 km)
Baoji (144 km)
PARA BİRİMİ
Çin Yuanı (CNY)

ÜLKE KODU
+86

ELEKTRİK ENERJİSİ
G, D

ZAMAN DİLİMİ
GMT +8

ORT. KAHVE FİYATI
N/A

ORT. YEMEK FİYATI (2 KİŞİLİK)
N/A

Ocak
-2 °C
Şubat
4 °C
Mart
13 °C
Nisan
16 °C
Mayis
20.5 °C
Haziran
25.5 °C
Temmuz
28 °C
Ağustos
28.5 °C
Eylül
20.5 °C
Ekim
20 °C
Kasım
12.5 °C
Aralık
5 °C

Xi'an Xianyang Uluslararası Havalimanı ulaşım bilgileri

TOPLU TAŞIMA:

Xi'an Xianyang Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinin 50 kilometre kuzeybatısında bulunuyor. Havalimanından kalkan otobüsler, şehir merkezine ortalama bir saatte varıyor. Şehir merkezinden havalimanına gidecek yolcuların ise, uçuş saatinden en az 2 buçuk saat önce servis otobüsüne binmeleri öneriliyor. Bunun yanı sıra şehirlerarası demiryolu, havalimanı ile Xi'an Kuzey Tren İstasyonu’nu birbirine bağlıyor. Bu tren yolculuğunu yaklaşık 30 dakikada tamamladıktan sonra metroya binerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Havalimanından ortalama süre: 30 dakika

Havalimanından uzaklık: 50 km

TAKSİ:

Otobüs ya da tren bekleyerek vakit kaybetmek istemezseniz, Xi'an Xianyang Uluslararası Havalimanı çıkışında çok sayıda taksi bulunuyor. Havalimanındaki yönlendirmeleri takip ederek doğrudan taksi duraklarına gidebilirsiniz. Bölgede 24 saat hizmet veren taksiler ile şehir merkezine trafik yoksa 30-40 dakikada ulaşabilirsiniz.

Ortalama taksi fiyatı: N/A

ARAÇ KİRALAMA:

İş ortaklarımız Avis ve Budget'ın avantajlı araç kiralama seçenekleriyle, yeni rotaları keşfetmenin heyecanını yaşayın. Miles&Smiles üyeleri, yurt içi ya da yurt dışında Avis veya Budget aracılığıyla araç kiralayarak binlerce ekstra Mil kazanma ve çeşitli indirimlerden yararlanma fırsatını yakalayabilir.

Ortalama araç kiralama fiyatı: N/A

Araç seçeneklerini gör


Araç seçeneklerini gör