Skip to main content

Suudi Arabistan uçak bileti


Riyad Arapça
Suudi Arabistan Riyali 32,94 milyon
Bağımsızlık Günü (23 Haziran), Suudi Ulusal Günü (23 Eylül), Hz. Muhammet’in doğum günü (21 Kasım), Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Arap Yarımadası’nın en büyük ülkesi olan Suudi Arabistan Krallığı, İslam’ın doğduğu topraklar olarak dünyanın en fazla ziyaret alan destinasyonlarından biri. Müslümanlığın kutsal şehirleri Mekke ve Medine’ye yapılan ziyaretlerle yıl boyu hareketli olan ülke, farklı şehirleriyle de ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor. Uçsuz bucaksız çölün ortasında yükselen devasa gökdelenleriyle Orta Doğu’nun kalbi olmayı amaçlayan başkent Riyad, Kızıldeniz’e olan kıyısıyla ışıltılı ve zengin Cidde, Basra Körfesi kıyısındaki konumuyla dikkat çeken Dammam, ülkenin keşfedilmeyi bekleyen şehirlerinden birkaçı.

Suudi Arabistan’da ruhani bir yolculuğa çıkmak isterseniz, hemen şimdi uçak bileti alternatiflerine bakabilir; Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı imkanlarından yararlanarak seyahatinizi şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Suudi Arabistan uçuşları

Türk Hava Yolları Suudi Arabistan sınırları içinde yedi farklı noktaya uçuyor: Cidde, Dammam, El Kasım, Medine, Riyad, Taif ve Yanbu. Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) ya da İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan direkt uçuşlar Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bulunan Kral Halid Uluslararası Havalimanı’na (RUH) yaklaşık dört saat sürüyor. Cidde’de yer alan Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı’na (JED) yapılan direkt uçuşlar da yine yaklaşık dört saat sonra sona eriyor. Medine’deki Prens Muhammed Bin Abdulaziz Havalimanı (MED) ise ülkenin en işlek ve kalabalık havalimanı. Türk Hava Yolları’nın İstanbul-Medine hattındaki yolculukları yaklaşık üç buçuk saat sürüyor.

Her yıl hem dini vazifesini yerine getirmek isteyen hem de ülkenin kültür ve tarihini yerinde öğrenmek isteyen milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Suudi Arabistan’a düzenlenen uçuşların sayısı oldukça sık. Genel itibariyle çöl iklimine sahip bir ülke olduğundan Suudi Arabistan seyahati için ideal zaman kış ayları. Ancak ülkeye ziyaretler yalnızca kış aylarında yoğunlaşmıyor, yıl boyunca devam ediyor. Özellikle dini görevini yerine getirmek isteyen Müslümanların etkisiyle, ülkenin hava trafiğindeki yoğunluk her daim sürüyor.

Öte yandan Suudi Arabistan’a olan ilginin tek nedeni kutsal şehirler değil. Meraklısının ilgisini çekebilecek festivalleriyle de ülke, kendine turist çekmeyi başarıyor. Şubat ayında düzenlenen Janadriyah Ulusal Festivali, Suudi Arabistan’ın en dikkat çeken etkinliklerinden biri olarak biliniyor. Ülkenin en büyük kültür festivali olma özelliğini taşıyan Janadriyah, aynı zamanda ülkenin dini temellere dayanmayan tek festivali olma özelliğine de sahip. At ve deve yarışlarının yapıldığı, yerli sanatçıların eserlerini sergilediği ve ülkenin en yetenekli şairlerinin şiirlerini okuduğu etkinlikleri bir araya getiren bu festival Suudi Arabistan kültürüne tanıklık etmek için önemli bir fırsat.

Yine de Suudi Arabistan’ın en turistik festivali Cidde Yaz Festivali. Haziran-temmuz aylarında düzenlenen bu festival kapsamında yerel yemeklerin tadına bakabilir, geleneksel el işçiliği ile yapılmış hediyelikler alabilir, festivalin açılışındaki havai fişek gösterisi ile büyülenebilirsiniz.

Suudi Arabistan’a gitmeyi düşünüyorsanız, seyahatinizi ülkeyi tanımak için bir fırsata dönüştürmeli ve planlarınızı yaparken bu festivallerin tarihlerini de dikkate almalısınız.

Gezilecek yerler

Suudi Arabistan gezilecek yerler

Şeriat kuralları ile yönetilen bir ülke olarak Suudi Arabistan’da rahat bir gezi geçirebilmek için ülkenin şartlarına göre kendiniz hazırlamış olmanız gerekiyor. Bu şartları yerine getirdikten sonra Suudi Arabistan’ın sunduğu, keşfedilmeye değer tarihi noktaları gezmeye başlayabilirsiniz.

Başkent Riyad, altı milyonluk nüfusu ile ülkenin en kalabalık şehri. Çölün ortasında yükselen dev gökdelenleriyle Riyad, aynı zamanda büyük bir finans merkezi. Şehrin simgesi haline gelmiş olan görkemli Kraliyet Merkezi, gözünüzden kaçmayacaktır. Allah’ın adlarına ithafen 99 kata sahip bu devasa gökdelenin seyir terasına çıkarak tüm şehri görebileceğiniz büyüleyici bir manzaraya tanıklık edebilirsiniz. Geniş caddeleri ve bakımlı binalarıyla gayet düzenli bir kent olan Riyad’da ilgi çekici tarihi yapılar da mevcut. Basmak Kalesi bunlardan biri. Krallık tarihinde büyük bir yeri olan bu kaleyi ve içindeki müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Göz alıcı mimarisi ile İslam öncesi tarihle ilgili bilgi alabileceğiniz Suudi Arabistan Ulusal Müzesi ve 1920’li yıllardan bu yana kullanılan uçakların sergilendiği Kraliyet Hava Kuvvetleri Müzesi de görülmeye değer.

Kızıldeniz’in kıyısındaki Cidde ise ülkenin bir diğer önemli şehri. Eşine az rastlanır güzellikte gün batımlarına şahit olabileceğiniz bu şehir aynı zamanda ülkenin en lüks bölgelerinden biri. Devasa heykellerin beklediği meydanları, üniversite öğrencileri ve yabancı çalışanlarıyla ülkenin en metropol şehri olan Cidde’yi ziyaret ederek Suudi Arabistan’ın farklı bir yüzüyle tanışabilirsiniz.

Suudi Arabistan’da gezilecek pek çok yer olsa da ülkenin en büyük turizm merkezi kutsal topraklar olan Mekke ve Medine. İslam’ın beş şartından biri olan Hac görevini yerine getirmek isteyen milyonlarca inanan, her yıl Mekke’ye akın ediyor. Burada bulunan Kabe ve El Haram Camisi şüphesiz ki şehrin en önemli dini mekanları. İslam dünyası için en kutsal mekan olarak kabul edilen Kabe’nin yanı sıra Hz. Muhammed’in eşinin ve çocuklarının mezarlarının bulunduğu Cennetül Mualla Mezarlığı ve Hz. Muhammed ile Hz. Ebu Bekir’in Medine’ye yolculukları sırasında saklandıkları Sevr Mağarası de ziyaret edilebilecek yerler arasında.

Mekke’ye birkaç saatlik mesafede olan Medine, “Peygamber Şehri” olarak anılıyor ve kutsal mekanlarıyla Mekke’den sonra inanların en çok ziyaret etmek istediği yerlerin başında geliyor. İki şehir arasındaki ulaşımınızı rahatlıkla yapabilmek adına araç kiralama seçeceğinden faydalanabilir; ülke içinde gezeceğiniz diğer yerlere de bu sayede rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İslam mimarisinin en güzel örnekleri ve kutsal tarihi mekanları ile Medine’de keşfedilip görülmeyi bekleyen pek çok yer bulunuyor. Hz. Muhammet’in hicretten sonra inşa ettirdiği Peygamber Camii, peygamberin cuma hutbesini verdiği kürsünün bulunduğu Ravza-i Mutahhara, Yedi Mescidler ve Cennet-ül Baki şehirde ziyaret etmeniz gereken kutsal mekanlardan birkaçı. Siz de dünyanın en kutsal topraklarından biri olarak kabul edilen Mekke ve Medine’yi görmek istiyorsanız, şehre olan büyük ilgiyi göz önünde bulundurmalı ve planlamalarınızı mümkün mertebe önceden yapmalısınız.

Suudi Arabistan popüler şehirler

Suudi Arabistan kalkışlı popüler uçuşlar Suudi Arabistan varışlı popüler uçuşlar
Cidde-İstanbul uçak bileti Riyad-İstanbul uçak bileti