Skip to main content

CHECK-IN

Türk Hava Yolları olarak yolcularımıza, check-in işlemlerini hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmeleri için birçok seçenek sunuyoruz. Siz de havalimanındaki kiosk ve kontuarlardan; bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonlarla internet sitemizden ve mobil uygulamamızdan check-in işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Online Check-in

Online check-in yaptığınızda havalimanındaki diğer kontuarlarda sıra beklemeden, sadece bagajınızı teslim etmek için bagaj teslim kontuarına giderek zamandan tasarruf edebilirsiniz. Online check-in işleminizi internet sitemizden ya da mobil uygulamamızdan yaparak mobil biniş kartınızı telefonunuza gönderebilirsiniz. Ayrıca check-in işleminizi internet sitemizden yaptığınızda mobil biniş kartınızın çıktısını da alabilirsiniz. Check-in seçenekleri havalimanlarına göre değişiklik gösterebildiği için havalimanlarındaki check-in seçeneklerini incelemenizi öneririz.

Check-in işlemlerinizi internet sitemizden ya da mobil uygulamalarımızdan gerçekleştirmeniz durumunda havalimanındaki güvenlik kontrolleri, bagaj işlemleri vb. gibi süreçleri de göz önünde bulundurarak iç hat uçuşlarınız için 2 saat, dış hat uçuşlarınız için 3 saat önce terminale gelmenizi tavsiye ederiz. Online check-in işlemleri, uçağınızın kalkış saatinden 24 saat önce başlar ve kalkış saatine 90 dakika kala sona erer.
Sorularınız için Sıkça Sorulanlar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kiosk check-in nedir?

Kiosk check-in, havalimanlarındaki kioskları kullanarak check-in yapmanıza olanak tanıyan bir check-in seçeneğidir. Türk Hava Yolları kiosklarını havalimanındaki kontuarlarda sıra beklemeden hızla check-in yapmak için tercih edebilirsiniz.

Kiosk check-in nasıl yapılır?

Havalimanındaki kiosklara e-bilet numaranızı ya da rezervasyon kodunuzu (PNR) girerek kolayca check-in yapabilirsiniz. Ayrıca Miles&Smiles ya da banka kartınızı kullanarak kimlik bilgilerinize daha kolay ulaşabilirsiniz. Check-in işleminiz, koltuk seçiminizin ardından biniş kartınızın üretilmesiyle tamamlanır.

Kiosk check-in işlemini ne zaman yapabilirim?

Kiosk check-in işlemi uçağın kalkış saatinden 12 saat öncesinde başlar ve iç hatlarda uçağın kalkış saatine 45 dakika, dış hatlarda ise uçağın kalkış saatine 60 dakika kala sona erer. Aynı rezervasyonda (PNR) olmak kaydıyla bir defada en fazla 8 kişi için kiosk check-in yapabilirsiniz.


Kiosk check-in ve bagaj teslimi

Kiosk check-in işleminiz tamamlandığında biniş kartınız basıldığı için bagajınız yoksa doğrudan biniş kapısına gidebilirsiniz. Bagajınız varsa kontuara teslim edebilir ve bagaj tesliminin ardından biniş kapısına gidebilirsiniz.

Aktarmalı ya da direkt uçuşlarda bagajlı ve bagajsız kiosk check-in

Aktarmalı uçuşlarınızda bagajlı ya da bagajsız tüm yurtiçi seyahatlerinizde uçuşunuzun son noktasına kadar kiosk check-in yapabilirsiniz. Ayrıca bagajsız ve aynı gün içinde dönüş yolculuğu olan seyahatlerinizde hem gidiş hem de dönüş yolculuğunuz için kiosklardan check-in yapabilirsiniz.

Kiosk check-in’den sonra ne zaman biniş kapısında olmalıyım?

Kiosk check-in yaptığınızda tüm seferlerde uçağın kalkış saatinden en geç 20 dakika önce biniş kapısında olmanız gerekir. Bazı havalimanlarında biniş kapısına ulaşma süresinin uzun olabileceğini hatırlatalım.


Kontuar check-in

Check-in işlemlerinizi online kanallarımız aracılığıyla yapabileceğiniz gibi havalimanındaki kontuarlarımızdan da sorunsuz ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm check-in işlemlerinizi aşağıdaki adımları takip ederek havalimanlarındaki Türk Hava Yolları kontuarlarından kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

  1. Havalimanındaki Türk Hava Yolları kontuarına gelin. Burada sizi yer hizmetleri görevlilerimiz karşılar. 
  2. Kimlik, pasaport gibi seyahatinizle ve hasta raporu gibi özel durumunuzla ilgili tüm belgelerinizi kontuardaki personelimize gösterin. İndirimli bilet alan yolcularımızın indirime olanak sağlayan belgeleri de bu aşamada personelimize sunması gereklidir.
  3. Belgelerinizde herhangi bir sorun yoksa personelimiz bagajınızı kontrol eder ve teslim alır. Bagaj hakkınızı aşmanız durumunda ekstra bagaj işlemleri yapılır. Detaylı bilgi için bagaj sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  4. Bagaj işlemleri sona erdiğinde personelimiz biniş kartınızı verir ve sizi biniş kapısına yönlendirir. 

Check-in işlemleriniz sırasında nüfus cüzdanının yanı sıra ehliyet, pasaport ya da evlilik cüzdanınızı da kimlik belgesi olarak kullanabilirsiniz. 

Havalimanındaki check-in işlemleri iç hat seferlerinde uçuştan 45 dakika önce, dış hat seferlerinde uçuştan 60 dakika önce sona erer. Bu kural bazı istasyonlarda yerel otoritelerin uygulamalarına göre değişebilmektedir. 

*Caracas, Lagos ve Abuja istasyonlarında check-in kontuarları uçuştan 120 dakika önce kapanmaktadır.

Yolculuğunuzu Türk Hava Yolları haricinde bir hava yolu ile gerçekleştirdiğinizde bazı ek ücretler talep edilebilir (kontuarda biniş kartı basım ücreti vb). Diğer hava yolu uygulamaları ve ek ücretleri için ilgili hava yolu sitesini kontrol edebilirsiniz.

*Ukraine International Airlines tarafından icra edilen ortak uçuşumuzda kontuarda biniş kartı için ücret alınmakta olup bu hizmetten ücretsiz yararlanmak için ilgili hava yolu sitesinden on-line check-in yaptırmanız gerekmektedir.

Yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda online ve mobil check-in koltuk seçimi

Online/Mobile Check-in 24 saat-90 dakika EcoFly (*, **) ExtraFly PrimeFly Business
24 saat-6 saat Sistem koltuk ataması ile (standart) / Ücretli koltuk seçimi (standart, acil çıkış, ekstra diz mesafeli) Ücretsiz koltuk seçimi (standart) / Ücretli koltuk seçimi (acil çıkış, ekstra diz mesafeli) Ücretsiz koltuk seçimi (standart) / Ücretli koltuk seçimi (acil çıkış, ekstra diz mesafeli) Ücretsiz Business koltuk seçimi
6 saat-90 dakika Sistem koltuk ataması ile (standart) Ücretsiz koltuk seçimi (standart) Ücretsiz koltuk seçimi (standart) Ücretsiz Business koltuk seçimi

Satın alınmış standart koltuklar uçuş saatine 6 saat ile 90 dakika aralığında süre varken bir kez değiştirilebilir. Acil çıkış, ekstra diz mesafeli ve basineli koltuklar kendi aralarında değiştirilemez.

Biniş kartı bastırıldıktan sonra değiştirme işlemiyle ücretli/ücretsiz koltuk seçimi yapılamaz.

Bu tabloda belirtilen paketlerin AnadoluJet uçuşlarındaki paket karşılıkları şöyledir; Ecofly (EcoJet), ExtraFly (EkstraJet), PremiumFly (KonforJet). Ayrıca AnadoluJet uçuşlarında PremiumFly (KonforJet) paket seçiminde ekstra diz mesafeli koltuklar ve acil çıkış koltukları uçuşa 90 dakika kalana dek ücretsiz sunulmaktadır.

*Miles&Smiles Elite / Elite Plus üyeler ve aynı rezervasyon kodu (PNR) ile seyahat eden diğer yolcular, sadece Türk Hava Yolları uçuşlarındaki standart koltukları ücretsiz olarak seçme hakkına sahiptir.

**Paketi olmayan biletler, ödül biletler ve 11 Mayıs 2022 tarihinden önce alınmış dış hat biletleri EcoFly paketi kapsamında değerlendirilmektedir.

Business Class ile ayrıcalıklı check-in

Seyahatlerinizde Business Class’ı tercih ederek check-in sırasında da ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz. Havalimanında bulunan ve Business Class yolcularımıza özel hizmet veren kontuarımızdan sıra beklemeden check-in yaparak zaman kazanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi