Skip to main content

Evcil hayvanlarla seyahat

Evcil hayvanlarınızla birlikte güvenli ve konforlu bir seyahate hazır mısınız? Havalimanında ödeyeceğiniz ek ücretle, minik dostunuzun güvenliğinden endişe etmeden keyifli bir uçuş deneyimi yaşayabilirsiniz. Yeni yerleri keşfetmenin heyecanını onlarla paylaşabilirsiniz.

Seyahat ettiğiniz güzergâh için belirlenen evcil hayvan taşıma ücretini ödeyerek evcil hayvanınızla birlikte seyahat edebilirsiniz. Detaylı bilgi için evcil hayvan taşıma ücretleri tablolarını inceleyebilirsiniz.

Evcil hayvanınızla seyahatle ilgili tüm detaylar için lütfen evcil hayvan taşıma hakkı kurallar ve koşullar sayfamızı ziyaret edin.

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı talimatı gereği evcil hayvanınızla birlikte Türkiye'den yurt dışına seyahatiniz öncesinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylı "Veteriner Sağlık Sertifikası" almanız gerektiğini hatırlatalım. Aksi halde uçuşa kabul edilemeyeceğinizi üzülerek belirtmek isteriz.

1 Ekim 2021 tarihi itibarıyla solunum problemi yaşayan kedi ve köpek türlerinin kargo bölümünde taşınmalarına kısıtlama getirilmiştir. Detaylı bilgi için “Kabinde taşınan evcil hayvanlar” ve “Evcil hayvanların kargo bölümünde taşınması” başlıklarını inceleyebilirsiniz.

28.09.2022 tarihinden itibaren Kanada`ya, Türkiye`nin de içinde olduğu 100 ülkeden ticari amaçla köpek getirilmesi ikinci bir duyuruya kadar yasaklanmış durumdadır. Bu kapsamda; belirtilen tarih itibarıyla yolcu beraberinde PETC ve AVIH olarak seyahat edecek köpeklerin yolcuya ait olması gerekmektedir (yolcular arkadaşına, tanıdığına ait köpeği getiremeyecektir.). Aksi halde Kanada varışında PETC ve AVIH köpeklerin ülkeye girişine izin verilmeyecektir. Genel uygulama kuralları için bu sayfayı inceleyebilirsiniz.
Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin aldığı karar gereğince kuduz ihtimali nedeniyle 14 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla yüksek riskli olarak değerlendirilen ülkelerden seyahat edecek veya son 6 ay içerisinde yüksek riskli ülkelerde bulunan her türlü köpeğin (PETC, AVIH/AVI, SVAN) Amerika Birleşik Devletleri'ne girişi geçici olarak sınırlandırılmıştır. Detaylı bilgi için “Özel durum kapsamındaki evcil hayvanlar” başlığını inceleyebilirsiniz.

Bağlantılı uçuşlar dahil, son varış noktası İngiltere istasyonları olan hiçbir uçuşumuzda evcil hayvan taşınamamaktadır.

Evcil hayvanların taşınması ücretsiz bagaj hakkına dahil değildir ve ücrete tabidir. AnadoluJet seferlerinde uçağa kabul edilen evcil hayvanlar için uygulanan ücret ve kurallar değişiklik gösterebilir. Taşıma ücretlerini görmek için ilgili tabloları inceleyebilirsiniz.

Abu Dabi seferlerinde evcil hayvanların yolcu beraberinde taşınmasının geçici olarak durdurulduğunu üzülerek belirtmek isteriz.

Evcil hayvanların rezervasyonu ve uçağa kabulü Detaylı bilgi

Seferlerimizde canlı hayvan taşınabilmesi için rezervasyonun uçuş saatinden en geç 6 saat öncesine kadar yapılması ve onaylı olması gerekiyor. Uçak tiplerine göre taşınabilecek canlı hayvan sayısının sınırlı olduğunu belirtmek isteriz. Yolcu beraberinde (Turkish Cargo ünitesi kanalıyla gönderimler hariç) her bir yolcu için en fazla iki adet evcil canlı hayvan kafesi kabul edilir. Ancak kafeslerden sadece birinin kabin içerisinde taşınmasına izin verildiğini, diğerine “AVIH” işlemi uygulanacağını veya her ikisinin de kargo kompartımanında AVIH olarak taşınabileceğini belirtelim. Kafes içerisinde birden fazla evcil hayvan bulunabilmesi ile ilgili kurallarımız için “Aynı kafesi paylaşan evcil hayvanlar” başlığını inceleyebilirsiniz. İstisnai olarak Moldova ve Ukrayna çıkışlı ABD varışlı seferlerde yolcu başına sadece 1 kafes (aynı kafeste maksimum 2 aynı cins/kardeş) kabul ediyoruz. Sizinle birlikte seyahat edecek olan evcil hayvanınızın uçağa kabul işlemlerini, check-in kontuarlarında yaptırabilirsiniz. Evcil hayvanınızın kafesinin üzerinde mutlaka adınızın-soyadınızın, adresinizin, telefon numaranızın, evcil hayvan sayısının ve evcil hayvanınızın adının yer aldığı bilgilendirme etiketine yer verin. Kedi ve köpekler için kimlik bilgilerini içeren aşı karnesi, kuşlar için uçuş sertifikasını yanınızda bulundurun. Uçuş günü aşı karnelerinde kuduz aşısının 30 günden yeni ve bir (1) yıldan eski olmaması gerektiği hatırlatalım. Evcil canlı hayvanların temiz, kokusuz ve sakin görünümlü olmalarına dikkat edilir. Sağlık durumu ve dış görünümü kötü olan evcil canlı hayvanlar taşıma için kabul edilmez. Seyahatinizde taşınacak olan evcil hayvanınızın, bagaj hakkınıza dâhil olmadığını ve ekstra ücrete tabi olduğunu belirtelim. Ortaklığımız seferlerinde taşınması yasak/tehlike arz eden köpek türleri için “Özel durum kapsamındaki evcil hayvanlar” başlığına göz atabilirsiniz.


Evcil hayvanınız kafesiyle birlikte ağırlığı 8 kg’ı geçmiyorsa ve kafes ebatları 23 cm yükseklik, 30 cm genişlik ve 40 cm uzunluk boyutlarını aşmıyorsa; evcil hayvanınızı uçağın kabin bölümünde taşıyabiliyoruz. Kabin bölümünde taşınacak evcil hayvanlarınızı sert yüzeyli kafeslerde veya özel üretilmiş yumuşak yüzeyli (soft case) kafeslerde/çantalarda taşıyoruz. Kafeslerin/çantaların minimum üç tarafında 2,5 cm çapında yeterli hava sirkülasyonu için havalandırma delikleri olmalıdır. Canlı hayvan kafeslerinin ve çantalarının kapaklarının/fermuarlarının uçuş boyunca kapalı tutulması gerektiğini belirtelim. Belirtilen ağırlık ve ebatların üzerindeki evcil hayvanlarınızın kargo bölümünde emniyetli bir şekilde seyahat edebilmesi için kullanacağınız kafesin sert yüzeyli olması gerekiyor. Kargo bölümüne yumuşak yüzeyli (soft case) kafes/çanta kabul etmiyoruz. Kargo bölümünde seyahat edecek evcil hayvanlarla ilgili kurallarımız için “Evcil hayvanların kargo bölümünde taşınması” başlığını inceleyebilirsiniz.Hamile evcil hayvanlarınızı ve 10 haftadan küçük kedi ya da köpek yavrularınızı uçuşlarımıza kabul edemiyoruz. 10 haftadan küçük veya anne sütünden kesilmemiş yavru kedi ya da köpek ve emziren anneleri taşıyamıyoruz. 10 haftadan büyük, 12 haftadan küçük kedileri ve köpekleri de veteriner onayı olmadan taşımamız mümkün değil.Sağlık, emniyet, hayvanların yönetimi, hükümetler tarafından zorunlu kılınan tüm koşullar ve onaylar, düzenlemeler, giriş ve çıkış izinleri, ülkelerin sağlık sertifikaları ve devletlerin, bölgelerin veya ilgili otoritelerin kısıtlamalarına uyum hususunda yolcuların tamamen sorumlu olduğu varsayılır. Evcil hayvanlarla seyahat talepleri, rezervasyon onaylansa dahi havalimanında reddedilebilir.Kediyle köpeği ya da kediyle kuşu aynı uçakta farklı kabinlerde olsa bile taşıyamıyoruz. Köpekle kuşu farklı kabinlerde ya da aynı kabin içinde mümkün olan en uzak mesafede taşıyoruz.

Evcil hayvanlara karşı alerjisi olduğunu uçuştan önce doktor raporuyla bildiren yolcularımızın bulunması durumunda, evcil hayvanın yolcu kabinine kabulü belli şartlara göre gerçekleştirilir:

 • Alerjisi olduğunu beyan eden yolcuyla evcil hayvanı olan yolcunun aynı zamanda seyahat talebinin olması durumunda rezervasyon önceliğine bakılarak kabul işlemleri gerçekleştirilir.
 • Amerika Birleşik Devletleri uçuşlarında hizmet köpeği eşliğinde seyahat eden yolcuyla alerjisi olduğunu beyan eden yolcunun seyahat talebinin olması durumunda rezervasyon şartı aranmaksızın hizmet köpekleri her zaman önceliklidir. (Amerika Birleşik Devletleri Ulaştırma Bakanlığı kuralları gereğince)
 • Amerika Birleşik Devletleri uçuşları dışında ve arama kurtarma köpeği haricinde hizmet köpeği eşliğinde seyahat eden yolcuyla alerjisi olduğunu bildiren yolcunun aynı seferde seyahat talebinin olması durumunda uçuş önceliği rezervasyon önceliğine göre belirlenir.

Kabinde taşınabilen evcil hayvanlar Detaylı bilgi

Kabinde yolcu beraberinde evcil hayvan olarak sadece kedi, köpek ve küçük ötücü kuşlar (muhabbet kuşu, kanarya) taşınabilir. Evcil hayvanlarınız kabinde taşınırken aşağıdaki hususlara dikkat edilir:
 • Kabin içinde evcil hayvanlarıyla seyahat edecek misafirlerimizin kafesteki evcil hayvanlarını öndeki koltuğun altında muhafaza etmeleri gerekmektedir.
 • Kabin içerisinde evcil hayvanı ile seyahat eden yolcularımız acil durumda tahliyeye engel olunmaması için, sadece pencere kenarında yer alan (acil çıkış kapısı bulunan sıralar veya bebek puseti takılabilen sıralar hariç) koltuklardan seçim yapabilir.
 • Kafes içerisinde birden fazla evcil hayvan bulunabilmesi ile ilgili kurallarımız için “Aynı kafesi paylaşan evcil hayvanlar” başlığını inceleyebilirsiniz.


Evcil hayvanınızın uçak seyahatinde konforlu hissetmesi için lateral kilit sistemine sahip; hava alan, su sızdırmayan, rahatlıkla ayakta durup yatabileceği ve kendi etrafında dönebileceği büyüklükte kafeslerde taşınması gerektiğini unutmayınEvcil hayvanınız olan papağan ve güvercin türlerini (CITES Liste-1’de bulunanlar hariç) kargo bölümünde (AVIH) taşıyoruz. Muhabbet kuşu ve kanarya kuşu dışındaki diğer küçük kuş cinslerini kabine alamıyor, Turkish Cargo kanalıyla taşıyoruz.

Solunum problemi yaşayan kedileri (Birman, Exotic, Persian, Himalayan, Burmese, Scottish Fold ve British Shorthair vb.) ve köpekleri (Affenpischer, Pekinese, Pug (All breeds), Shar Pei, Shih Tzu, Japenese Chin, Lhasa Apso, Tibetan Spaniel, Chow Chow, English Toy Spaniel, English Bulldog, French Bulldog, Boston Terrier, Boxer, Brussels Griffon, Bull Mastiff (English Mastiff) vb.) kafesiyle birlikte ağırlığı 8 kg’ı geçmemesi ve kafeslerinin 23 cm yükseklik, 30 cm genişlik ve 40 cm uzunluk ölçülerini aşmaması şartıyla yolcu beraberinde kabinde (PETC) taşıyoruz.

Hizmet hayvanları (SVAN) Detaylı bilgi

Hizmet hayvanı, engelli bir kişinin yararına iş yapmak veya görevleri yerine getirmek üzere bireysel olarak eğitilmiş hayvanlardır. Seferlerimizde hizmet hayvanı olarak sadece köpekleri kabul ediyoruz.


Hizmet köpeklerinin kabulünde İstanbul ve Amerika Birleşik Devletleri arası seferlerimizde US D.O.T kuralları çerçevesinde işlem yapıyoruz. Hizmet hayvanları ile seyahat edecek yolcularımızın uçuştan en az 48 saat önce rezervasyon onayı almaları gerekiyor. Ayrıca bu hatta seyahat edecek SVAN sahibi yolcularımızın U.S. Department of Transportation Service Animal Air Transportation ve U.S. Department of Transportation Service Animal Relief Attestation formlarını uçuştan en az 48 saat önce doldurup İstanbul istasyonundan çıkışı için istoccyhm@tgs.aero ve svan@thy.com, Amerika istasyonlarından çıkışı için usaops@thy.com adreslerine göndermeleri gerekmektedir. Bu formların ibraz edilmemesi durumunda uçuşa kabul edilmeyebilirsiniz. İlgili formları indirmek için tıklayınız.


DOT Service Animal Transportation Form (updated with OMB control number)

Service Animal Relief Attestation Form (updated with OMB control number)


SVAN köpeklerinden Seeing Eye Dog, Hearing Dog ve Medical Alert Dog tüm hatlarda kabinde ücretsiz kabul ediyoruz. Arama-Kurtarma Köpekleri, Acil durum ve afet olaylarında ücretsiz taşınırlar. Arama-Kurtarma Köpekleri kargo kompartımanında AVIH kuralları doğrultusunda taşınırlar fakat Arama-kurtarma ekibinin kurtarma operasyonuna gidiş ve gelişlerinde kabin içerisinde de taşınabilirler. Psikiyatrik destek köpeklerini ise sadece İstanbul ile Amerika Birleşik Devletleri arası uçuşlarımızda ücretsiz kabul ediyoruz. Bu hatların öncesindeki ve sonrasındaki bağlantı seferlerinde köpeğiniz yolcu kabininde veya kargo bölümünde kafes içerisinde ücrete tabi olarak taşınır. Bu ücret çıkış noktasında uygulanan bagaj konseptine uygun olarak ilk çıkış noktasında tahsil edilir. Bağlantılı seferi olan psikiyatrik destek köpeği sahibi yolcularımızın yanlarında mutlaka uygun ölçülerde boş kafes taşıması gerekmektedir. Boş kafesinizin taşınması ücrete tabi değildir. Amerika Birleşik Devletleri’nden gelip İstanbul’dan devamı olan yolcularımızdan psikiyatrik destek köpeklerine ait kafesi Amerika havalimanlarında check-in esnasında boş olarak teslim alıyoruz. İstanbul’dan devam seferinizin binişi esnasında köpeğinizin kafesini hazırlıyoruz. Köpeğinizi kafesine yerleştirdikten sonra kurallarımız doğrultusunda yolcu kabininde veya uçağın kargo bölümünde seyahatini sağlıyoruz. Diğer havalimanlarından İstanbul’a gelip Amerika Birleşik Devletleri’ne devamı olan yolcularımızın Psikiyatrik destek köpeklerini kurallarımız doğrultusunda ilk çıkış noktalarından kafes içerisinde yolcu kabininde veya kargo bölümünde taşınmak üzere kabul ediyoruz. İstanbul - Amerika Birleşik Devletleri seferinin binişi esnasında köpeğinizin kafesini boş teslim alarak kargo bölümünde taşıyoruz.

SVAN köpekleriniz eğitimli ve sertifikalı olmalıdır. Köpeğinize ait geçerli eğitim sertifikasının, aşı kağıdının, kimlik kartının ve varış noktalarındaki ülke kuralları gereği gerekli olan tüm dokümanların yanınızda olduğundan emin olunuz. Gerekli belgelerin olmaması durumunda SVAN uçuşa kabul edilmeyebilir veya seferin uygunluk durumuna göre kafes içerisinde olmak koşuluyla PETC olarak kabinde ya da AVIH olarak kargo kompartımanında seyahati sağlanır.

Eğer SVAN olarak taşınacak köpeğiniz uçuşunuzdan önce agresif veya rahatsız edici davranışlar sergiliyorsa, bakımlı ve temiz değilse, önündeki boşluğa sığmıyorsa veya koridora/diğer yolcunun alanına geçiyorsa, kabin içinde güvenlik riski oluşturma ihtimali varsa ve/veya kabin ekibi tarafından kabin içerisinde hizmeti engelleyeceği düşünülüyorsa uçuşa kabul edilmeyebilir veya seferin uygunluk durumuna göre kafes içerisinde olmak koşuluyla PETC olarak kabinde ya da AVIH olarak kargo kompartımanında seyahati sağlanır. Kabin içerisinde SVAN ile seyahat eden yolcularımız, acil çıkış kapısı bulunan sıralar veya bebek puseti takılabilen sıralar hariç koltuk seçimi yapabilir,

Amerika Birleşik Devletleri haricindeki uçuşlarda, hizmet hayvanıyla kabinde seyahat edilmesine izin verilmesi için, yolcudan uçuş boyunca köpeğin tuvalet ihtiyacını gidermeyeceğini veya giderdiği takdirde herhangi bir sağlık problemi yaratmayacağına dair dokümanın kontuarda yolcu hizmetleri memuruna teslim edilmesini gerekmektedir. Kabul edilebilir dokümanlar;

 • Veterinerden yazılı bir beyanname,
 • Köpeğin tuvalet ihtiyacını karşılamasını engellemek için yapacaklarını içeren yazılı bir beyanname,
 • Köpeğin tuvalet ihtiyacını herhangi bir hijyen veya sağlık problemine neden olmadan giderebildiğini gösteren fotoğraflar veya diğer görselleri içeren imzalı bir beyanname,
 • Köpeğin kazara tuvalet ihtiyacını karşılaması durumunda kirlenen bölgenin köpek sahibi tarafından temizleneceğine dair taahhütname (torba, peçete, temizlik bezi, ıslak mendil bulundurmalısınız). Seyahat boyunca olası tüm zararlar yolcu sorumluluğundadır.

SVAN varış istasyonunda ülkeye girişi yasaklı hayvanlar listesinde bulunuyorsa uçuşa kabul edilmez.

SVAN köpeklerinize yelek ve/veya tanıtıcı tasma takılmalı, SVAN olarak taşınacak köpekleriniz temiz olmalı ve uçuş süresince ayaklarınızın önünde oturtulmalıdır. Ayrıca köpeğinizin tasma veya koşum ipinin uçuş boyunca kemerinize bağlı olması gerekir. SVAN köpeklerinin yolcu koltuklarına oturması kesinlikle yasaktır. SVAN köpekleriyle seyahat ederken havlama, diş gösterme vb. durumlarına karşı tedbir olarak mutlaka ağızlık bulundurulmalıdır.

Hizmet köpeğinizin neden olduğu herhangi bir hasardan sizin sorumlu olduğunuzu ve güvenlik nedeniyle koltuğunuzu değiştirmek zorunda kalabileceğimizi belirtelim.

Evcil hayvanların kargo bölümünde taşınması Detaylı bilgi

Kafesin kabin için belirtilen boyutlara uymaması, ağırlığının 8 kg’dan fazla olması gibi nedenlerle kabine alamadığımız evcil hayvanlarınızı, kafes ebatları 75 cm yükseklik, 75 cm genişlik ve 125 cm uzunluk boyutlarını aşmıyorsa uçaklarımızın kargo bölümünde taşıyabiliyoruz. Kafes ölçülerinin bu boyutları aşması durumunda evcil hayvanınızı Turkish Cargo kanalıyla taşıyoruz. Uçaklarımızın kargo bölümünde taşıyabiliyoruz. Evcil hayvanlarınızın kargo bölümünde emniyetli bir şekilde seyahat edebilmesi için kullanacağınız kafesin sert yüzeyli olması gerekiyor. Kargo bölümüne yumuşak yüzeyli (soft case) kafes/çanta kabul etmiyoruz. Kafeslerin evcil hayvanınızın konforlu seyahat edebilmesi için yeterli büyüklükte olmasına, ayakta durabilmesine, kendi etrafında dönebilmesine, yatma pozisyonuna uygun olmasına, hava almasına su sızdırmamasına ve lateral kilit sisteminin olmasına dikkat edin. 4 saat ve üzeri bekleme süreniz varsa veya uçuş süreniz 8 saat üzerindeyse evcil hayvanınızın beslenme veya özel ihtiyaçları için kafesine iliştirilmiş mama ve bilgilendirici talimat ile otomatik suluk koymanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca kafesin üzerine evcil hayvanınızın kimlik bilgilerini içeren bir etiket yapıştırmayı unutmayın.Evcil hayvanınızın uçak seyahatinde konforlu hissetmesi için lateral kilit sistemine sahip; hava alan, su sızdırmayan, rahatlıkla ayakta durup yatabileceği ve kendi etrafında dönebileceği büyüklükte kafeslerde taşınması gerektiğini unutmayınEvcil hayvanınızın kargo bölümünde taşınması konusunda son kararı pilotlarımız veriyor. Bu sebeple, uçuştan önce pilotlarımızın havalandırma koşullarının yeterli olmadığını bildirmeleri durumunda, evcil hayvanlarınızı kargo bölümünde taşıyamıyoruz.Solunum problemi yaşayan kedileri (Birman, Exotic, Persian, Himalayan, Burmese, Scottish Fold ve British Shorthair vb.) ve köpekleri (Affenpischer, Pekinese, Pug (All breeds), Shar Pei, Shih Tzu, Japenese Chin, Lhasa Apso, Tibetan Spaniel, Chow Chow, English Toy Spaniel, English Bulldog, French Bulldog, Boston Terrier, Boxer, Brussels Griffon, Bull Mastiff (English Mastiff) vb.) kabin içerisinde taşımaya uygun olmamaları durumunda rezervasyon ve uçuşa kabul işlemlerinin Turkish Cargo aracılığıyla yapılması şartıyla uçaklarımızın kargo bölümünde taşıyabiliyoruz.


Tehlike arz eden American Bulldog, Bandog Tosa Inu, Caucasian Ovcharka, Douge De Bordeux, Doberman (Pincher Doberman ve bütün Doberman türleri), Presa Canario, Rottweiler; Mastiff (Bull Mastiff hariç), Wolf Dog Hybrids türlerini, Anatolian Shepherd, Boerboel ve bu türlerin melezlerini sadece Turkish Cargo tarafından kabul edilmeleri halinde kargo bölümünde taşıyabiliyoruz.
Kargo bölümüne yumuşak yüzeyli (soft case) kafes/çanta kabul etmiyoruz.

Özel Durum Kapsamındaki Evcil Hayvanlar Detaylı bilgi
Seyahat ettiğiniz ülkenin evcil hayvanlarla ilgili kurallarını bilmenizi öneririz. Ayrıca evcil hayvanınızın uçuşa kabul edilebilmesi için kimlik bilgilerini içeren aşı karnesini ve gideceği ülkenin kuralları açısından gerekli olan evrakı da uçuş sırasında yanınızda bulundurmalısınız.Türkiye çıkışlı yurtdışı varışlı uçuşlarda, Türkiye’ye özgü ve koruma altına alınmış Sivas kangalı, Ankara kedisi ve Van kedisi gibi evcil hayvanlar, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili müdürlüklerinden onay alınması şartıyla taşımaya kabul edilir.Yolcu kabininde evcil hayvan taşınması, ülkelerin ilgili canlı hayvan giriş/çıkış ve transit geçiş ile ilgili kanunların hükmü altındadır. Daha fazla bilgi için TIM/TIMATIC kaynaklarına başvurabilirsiniz.


Uluslararası havacılık kuralları gereği bazı evcil hayvanları ne yazık ki uçuşa kabul edemiyoruz. Bull Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Amerikan Pitbull Terrier, Amerikan Staffordshire Terrier, Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro ve American Bully gibi tehlike arz edebilen köpekleri ve melezlerini taşıyamıyoruz.

Tehlike arz eden American Bulldog, Bandog Tosa Inu, Caucasian Ovcharka, Douge De Bordeux, Doberman (Pincher Doberman ve bütün Doberman türleri), Presa Canario, Rottweiler; Mastiff (Bull Mastiff hariç), Wolf Dog Hybrids türlerini, Anatolian Shepherd, Boerboel ve bu türlerin melezlerini sadece Turkish Cargo tarafından kabul edilmeleri halinde kargo bölümünde taşıyabiliyoruz.

Ayrıca CITES-1 kapsamında yer alan ve bilimsel adı Psittacus Erithacus olan Afrika gri papağanı uçuşlarımıza kabul edilmemektedir.

ABD'ye köpeklerle seyahatin özel koşulları Detaylı bilgi

Seyahat edeceğiniz ülkenin evcil hayvan için istediği belgelerin eksiksiz olması gerekiyor. Aksi takdirde evcil hayvanınızı taşıyamıyoruz. Bazı ülkelerin evcil hayvanın yolcuyla birlikte giriş, çıkış ve transit geçişine izin vermediğini hatırlatalım. Seyahat edilen ülkenin kuralları gereği, uçuşa kabul edilecek yardımcı köpeklerin geçerli aşı kâğıdı, kimlik kartı ve gerekli olan tüm belgelerin yolcu beraberinde eksiksiz bulunması şart. Belgelerin eksik olması durumunda yardımcı köpekleri taşıyamamaktayız. Uçuşunuzdan 48 saat öncesinde evraklarınızı gideceğiniz ülke kuralları doğrultusunda ibraz etmeniz gerekmektedir. (usaops@thy.com ve istoccyhm@tgs.aero)


1 Aralık 2021 tarihi itibariyle yüksek riskli olarak kabul edilen ülkelerden köpekleriyle Amerika’ya seyahat edecek yolcuların aşağıda yer alan şartları taşımaları halinde CDC onayı almalarına gerek kalmamıştır. Belirtilen şartları sağlamayıp yüksek riskli ülkelerden seyahat edecek yolcular için süreç eskisi gibi devam edecektir.


 1. ABD tarafından verilmiş ve geçerli kuduz aşısı sertifikasına sahip ise;
 2. Köpeğin US de bir veterinerden temin edilmis kuduz aşısı sertifikası varsa ve tarihi geçerli ise,
 3. Köpeğin mikroçipi varsa ve ispatlanabiliyorsa,
 4. Köpek en az 6 aylıksa,
 5. Varışta sağlıklıysa ve
 6. CDC onaylı havalimanlarından giriş yapıyorsa.

Uygulama SVAN köpekler için de geçerlidir. Tüm köpekler varışta sağlıklı olmalıdır. Detaylı bilgilere ve onaylı havalimanlarına linkten ulaşım sağlayabilirsiniz. https://www.cdc.gov/importation/bringing-an-animal-into-the-united-states/vaccine-certificate.html#dogs-vaccinated-in-us

Köpek, yukarıda listelenen tüm gereksinimleri karşılamıyorsa CDC köpek çıkış izni başvurusunda bulunulmalıdır.

Aynı kafesi paylaşan evcil hayvanlar Detaylı bilgi

Kabinde sadece aynı türden ve birlikte yaşama alışkanlığı olan evcil hayvanlarınızı aynı kafeste taşıyabiliyoruz. Birbirine alışkın 2 kuşu ya da 2 kediyi veya 2 köpeği maksimum ağırlık limiti olan 8 kg’ı aşmamak kaydıyla aynı kafeste taşımanız mümkün.

Kargo bölümünde bir anneden doğmuş 10-24 haftalık en fazla 3 hayvan (kedi/köpek) aynı kafeste taşınabilir. Her birinin ağırlığı köpekler için maksimum 14 kg, kediler için maksimum 10 kg olan; birbirine yakın büyüklükte ve beraber yaşamaya alışkın aynı ırk hayvanlar tek kafeste taşınabilir. Köpeklerin ağırlıkları 14 kg’dan, kedilerin ağırlıkları 10 kg’dan büyük ise kafeste tek olarak kabul edilebilirler.

Kargo bölümünde her birinin ağırlığı köpekler için maksimum 14 kg, kediler için maksimum 10 kg olan; birbirine yakın büyüklükte ve beraber yaşamaya alışkın aynı türden en fazla 2 yetişkin hayvan tek kafeste taşınabilir. Köpeklerin ağırlıkları 14 kg’dan, kedilerin ağırlıkları 10 kg’dan büyükse kafeste tek olarak kabul edilebilir.Türk Hava Yolları olarak evcil hayvanlarınızın uçuş sırasında ve uçuş sonrasındaki sağlık durumları konusunda sorumluluk kabul edemiyoruz.