Skip to main content

Afganistan uçak bileti


Kabil Peştuca, Darice
Afgan Afganisi 35,53 milyon
Nevruz (21 Mart), Mücahit Günü (27 Nisan), Bağımsızlık Günü (18 Ağustos), Ahmet Şah Mesut’u Anma Günü (8 Eylül), Hz. Muhammed’in doğum günü (12 Aralık), Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Güney ve Orta Asya sınırları içinde bulunan Afganistan İslam Cumhuriyeti, denize uzak bir kara ülkesi. Dünyanın en eski kara parçalarından birinin üzerinde kurulu olmasının getirdiği tarihi birikim sebebiyle aynı zamanda ilgi de çeken bir destinasyon. Üzerinde bulunduğu coğrafya nedeniyle birçok kez işgale uğrayan Afganistan, yakın tarihte sırasıyla İngiltere, Sovyetler Birliği ve Amerikan kolonilerine karşı mücadele verdi. Ülke bugünlerde ise bir taraftan yaşadığı zor dönemlerin yaralarını sarmaya çalışırken diğer taraftan da turizm açısından kaybettiği gücü geri kazanmayı hedefliyor.

Afganistan’da bu hedefe ulaşmasını sağlayacak ve keşfedilmeyi bekleyen pek çok tarihi miras bulunuyor. Siz de bu köklü tarihin izlerini sürmek ve sıra dışı bir ülke görmek istiyorsanız, Türk Hava Yolları’nın sunduğu uçak bileti seçeneklerine bakabilir, bu toprakları keşfe çıkabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Afganistan uçuşları

Türk Hava Yolları, Afganistan sınırları içinde iki farklı bölgeye uçuyor: Kabil ve Mezar-ı Şerif. İstanbul Havalimanı’ndan Afganistan’ın başkentinde bulunan Kabil Uluslararası Havalimanı’na (KBL) düzenlenen direkt uçuşlar yaklaşık olarak dört saat 45 dakika sürüyor. Mezar-ı Şerif Havalimanı’na (MZR) gerçekleştirilen uçuşların süresi ise yaklaşık dört buçuk saat. Her iki havalimanına da yapılan seferler yıl boyu devam ediyor. Uçuşlarda özellikle ilkbahar aylarında yoğunluk gözleniyor.

Özellikle 21 Mart gününe denk gelen Nevruz’da ülkeyi ziyaret etmek, kültürel dokuyu tanımak adına en doğru zaman olacaktır. Afganistan’ın farklı noktalarında çeşitli etkinliklerle kutlanan bu bayram, yeni yılın başlangıcı olarak kabul ediliyor. Her yıl 31 Ağustos’ta başkent Kabil’de kutlanan Beluç-Peştun Birliktelik Günü’nde ise bu iki halk birbirleri arasındaki dostluğu paylaşıyor.

Gezilecek yerler

Afganistan gezilecek yerler

Hindikuş Dağları içinde, Kabil Nehri boyunca uzanan bir vadi üzerine kurulu Kabil, Afganistan’ın başkenti ve ülkenin en büyük şehri olarak dikkat çekiyor. Ticaret yolları üzerinde yer alması nedeniyle tarih boyunca birçok devlet tarafından işgal edilen Kabil, yine aynı nedenden ötürü birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapıyor. Babür İmparatorluğu’nun da başkentliğini yapan Kabil’deki en dikkat çekici yer şüphesiz Babür Bahçeleri olacaktır. 1528 yılında inşa edilen bu bahçeler, Babür İmparatorluğu’nun kurucusu olan Babür’ün anıt mezarı etrafına kurulan rengarenk çiçeklerle süslü ve şehrin kurak görüntüsünün arasında huzur dolu bir atmosfer yaratıyor. Afganistan Emiri Emanullah Han tarafından kurulan Afganistan Ulusal Müzesi ise ülkenin tarihi dokusunu gözler önüne seren arkeolojik kalıntıları ile şehirde ziyaret edilebilecek bir diğer nokta. Yine başkentte yer alan Abdul Rahman Camii ise, 10 bin kişiye ibadet etme imkanı sunan ve Asya kıtasındaki en büyük camilerinden biri. Üstelik cami bünyesinde 15 bin kitabın yer aldığı bir kütüphane de yer alıyor. Bununla birlikte başkentte gelişmiş bir ulaşım ağı bulunmuyor. Dolayısıyla, gitmek istediğiniz noktalara rahatça ulaşabilmek adına araç kiralama seçeceğinden faydalanabilir, böylelikle şehir içinde dilediğiniz yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Afganistan’ın kuzeyinde Belh Vilayeti’nin merkezi olan Mezar-ı Şerif ise ülkede en çok ziyaret edilen bölgelerin başında geliyor. İsmini üzerinde bulunan onlarca türbeye borçlu olan bu şehir, Müslümanlar için oldukça kutsal. Turkuaz renkli çinileri ve görkemli görüntüsüyle hayranlık uyandıran Hz. Ali Türbesi, şüphesiz şehrin en çok ziyaret alan yeri.

Tarihi yapıları ile ülkenin en önemli turistik yerleşim yerlerinden olan Ghor şehrine bağlı Şahrak ilçesinde yer alan, geometrik desenleri ve el yazmaları ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş 65 metre yüksekliğindeki Cam Minare, Büyük İskender tarafından 4. yüzyılda inşa ettirilen Herat Kalesi ve Afganistan’ın ilk milli parkı olma özelliğini taşıyan Band-e Amir Milli Parkı ve Bamyan ilindeki Buda heykelleri de Afganistan’da ziyareti sırasında görülmeyi hak eden yerlerden birkaçı.

Afganistan popüler şehirler

Afganistan kalkışlı popüler uçuşlar Afganistan varışlı popüler uçuşlar