Skip to main content

ABD uçak bileti


Washington, DC İngilizce
Amerikan Doları 325,7 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Martin Luther King Jr. Doğum Günü (18 Ocak), George Washington Doğum Günü (15 Şubat), Memorial Anma Günü (30 Mayıs), Bağımsızlık Günü (4 Temmuz), Emek Günü (5 Eylül), Kolombus Günü (10 Ekim), Gaziler Günü (11 Kasım), Şükran Günü (24 Kasım), Noel (25 Aralık)

Dünyanın büyük yüzölçüme sahip ülkelerinden biri olan Amerika Birleşik Devletleri, popüler bir göç destinasyonu. Yüksek yaşam standardı, herkesin sahip olduğu özgürlük ve eşitlik ile birleştiğinde ülkenin yarattığı çekim gücünün büyüklüğü de daha anlaşılır hale geliyor. Kristof Kolomb tarafından keşfedilmesinin üzerinden geçen 500 yılın ardından bugün dünyanın iş, ticaret, teknoloji, eğitim, turizm, sanayi ve finans merkezlerinden biri olan Amerika Birleşik Devletleri, her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus arasındaki Amerika kıtasında yer alan ülke, geniş topraklarında sahip olduğu birbirinden farklı güzelliğiyle ve tabii ki misafirlerinin her türlü beklentisini karşılayabilen gelişmiş alt yapısıyla oldukça yüksek bir turistik değere sahip. Farklı bölgelerinde yaşanan farklı iklimler ya da kültürler ile ülke, dileyene deniz dileyene ise kültür turu yapma imkanı sağlıyor.

Her ne amaçla giderseniz gidin ABD vakit geçirmek için gerçekten çok özel bir ülke. Pek çok yeniliğin ilk çıkış noktası olan ülkeye yapacağınız seyahat için Türk Hava Yolları’nın uçak bileti alternatiflerini değerlendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Amerika Birleşik Devletleri uçuşları

Türk Hava Yolları, ABD’de aralarında Washington DC, Los Angeles, San Francisco, Şikago, New York, Boston, Miami, Atlanta, Houston, Boston, Seattle gibi önemli destinasyonların bulunduğu 215 farklı noktaya uçuyor. Bu havalimanları aynı zamanda Amerika kıtasının diğer ülke ve noktalarına da aktarma merkezi görevi görüyor.

İstanbul Havalimanı’ndan (IST) hareketle başlayan Türk Hava Yolları direkt uçuşları, gideceğiniz noktaya göre değişiklik gösterse de 11 ila 14 saat arasında sürüyor. Direkt uçuşlarda iniş noktaları Washington DC Dulles Uluslararası Havalimanı (IAD), Los Angeles Uluslararası Havalimanı (LAX), San Fransisco Uluslararası Havalimanı (SFO), Şikago O'Hare Uluslararası Havalimanı (ORD), John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı (JFK), Boston Logan Uluslararası Havalimanı (BOS), Miami Uluslararası Havalimanı (MIA), Atlanta Hartsfield-Jackson Havalimanı (ATL), Houston George Bush Uluslararası Havalimanı (IAH), Dallas Fort Worth Uluslararası Havalimanı (DFW), Newark Liberty Uluslararası Havalimanı (EWR), Seattle Tacoma Uluslararası Havalimanı (SEA) olarak değişiklik gösteriyor.

Atlanta Hartsfield-Jackson Havalimanı (ATL) yıllık 100 milyon yolcu sayısıyla ülkenin en yoğun havalimanı oluyor. Şikago O'Hare Uluslararası Havalimanı (ORD) yıllık 90 milyon yolcu ile ardından gelirken ülkenin en yoğun üçüncü havalimanı ise 85 milyon yolcuyla Los Angeles Uluslararası Havalimanı (LAX) oluyor.

Çok büyük bir ülke olan Amerika Birleşik Devletleri topraklarında hemen her gün farklı bir festival düzenleniyor. Oldukça hareketli ve yaratıcı geçen bu festivaller, diğer dünya ülkelerinden gelen konukların da katılımlarıyla oldukça kalabalık kitlelere hitap ediyor. Özellikle yaz aylarında yoğunlaşan bu etkinlikler, hava trafiğini etkileyen sebepler arasında öne çıkıyor.

Coachella, Bonnaroo, Lollapalooza gibi birbirinden büyük müzik festivallerinin yapıldığı ülkenin en önemli etkinliklerinden bir diğeri New Orleans Mardi Gras Karnavalı oluyor. Günlerce devam eden bu sokak karnavalı hem renkli görüntüleri hem de hareketli etkinlikleriyle akıllardan çıkmayan anlar bırakıyor. Florida Daytona 500 Araba Yarışı, ülkenin popüler yarışlarından biri olarak ilgi çekiyor. Haziran ayında Chicago’da düzenlenen yemek temalı festival Chicago Tat Festivali, milyonlarca insanı birbirinden lezzetli yemeklerle buluşturuyor. Black Rock Çölü’nde gerçekleşen Burning Man festivali de ülkenin ses getiren etkinliklerinden biri. Kasım ayında New York’ta yapılan Macy’s Şükran Günü organizasyonuna katılım oldukça yüksek. Kültür, sanat ve eğlencenin önemli bir ayrıntı olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenli olarak düzenlenen bunlar gibi yüzlerce festival, her yıl ülkenin milyonlarca katılımcı tarafından ziyaret edilmesini sağlıyor.

Gezilecek yerler

Amerika Birleşik Devletleri gezilecek yerler

ABD’nin başkenti olan Washington DC, ülkenin idari merkezi Beyaz Saray’a da ev sahipliği yapıyor. Son derece gelişmiş bir metropol olan Washington DC, sayısız turistik noktasıyla konukların muhteşem bir tatil yapmasına imkan sağlayan bir kent. Beyaz Saray’la birlikte Savunma Bakanlığı’nın merkez üssü olan Pentagon, rezervasyon ile gezilebilen turistik noktaların başında yer alıyor. Çok sayıda müze bulunan kentte Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi en çok ziyaretçiyi ağırlayan müzeler arasında.

Los Angeles, ülkenin en büyük ikinci şehri ve günlerce gezilebilecek bir yer. Şehrin en popüler noktası ise Beverly Hills ve Hollywood Bulvarı oluyor. Los Angeles’ta geçireceğiniz süre içinde Hollywood Turu’na katılıp Hollywood Walk of Fame’i geçebilir, ünlülerin ikametgahı olan Beverly Hills sokaklarında gezebilirsiniz. Çocuklu ailelerin ilk tercihi olan Disneyland ve Knotts Berry Farm ise şehrin en popüler tema parkları arasında yer alıyor.

San Francisco ülkenin gastronomi konusunda popüler şehirlerinden biri olarak tanınıyor. Şehre hakim bir tepe olan Corona Heights, konuklarına muhteşem bir panoramik manzara sunuyor. Şehrin simgelerinden biri olan ve 1937’de açılışı yapılmış olan Golden Gate Köprüsü ve Parkı, San Francisco’nun görülecek yerleri arasında başı çekiyor. Fisherman’s Wharf bölgesi bu keyifli şehrin en hareketli yeme-içme mekanlarını ve hediyelik eşya mağazalarını görebileceğiniz nokta olarak önem taşıyor. Alcatraz Hapishanesi ve Güzel Sanatlar Müzesi de tarih ve kültür turlarına ilgi duyan turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerler arasında göze çarpıyor.

Ülkenin batı kıyısı çok sayıda ulusal parka da ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en büyük kanyonu olan Grand Canyon Milli Park bunlardan belki de en popüleri. Konuklarına unutulmayacak bir deneyim sunan kanyon, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Ülkenin ve dünyanın ilk milli park statüsüne sahip Yellowstone da sahip olduğu fauna ve florasıyla ziyaretçilerini etkiliyor. Kaliforniya eyaletinde bulunan Yosemite Ulusal Park da kaçırmamanız gereken noktalardan. Tıpkı Grand Canyon gibi UNESCO Dünya Mirasları Listesi üyesi olan park, Sierra Nevada sıradağlarının yamacında kurulu ve görkemli şelaleleri ile Sekoya ağaçlarıyla ünlü.

Michigan Gölü kenarındaki Şikago, son derece modern profile sahip keyifli bir kent. 440 metre yüksekliğindeki en uzun gökdelenlerden biri olan Willis Kulesi, tepesinden şehri izleyebileceğiniz cam kabinle dikkat çekiyor. The Loop olarak anılan şehir merkezi hem iş hem de kültür dünyasının önemli simgelerine ev sahipliği yapıyor. Chicago Nehri’nin de içinden geçtiği merkez bölge, pek çok tiyatro binasıyla birlikte Chicago Katedrali ve 15 metre yüksekliğindeki Picasso Heykeli’ni de görebileceğiniz turistik bir destinasyon.

Dünyanın en büyük ve en renkli metropollerinden biri olan New York’un simgesi nedir diye soracak olursanız; pek çok kişinin yanıtı Finans merkezi Wall Street ile Liberty Adası’ndaki Özgürlük Heykeli olur. Şehirdeki Metropolitan Sanat Müzesi de hem eşsiz koleksiyonu hem de büyük binasıyla önemli bir simge niteliği taşıyor. Manhattan bölgesi ve tam ortasında yer alan meşhur gökdelen Rockefeller binası şehrin turistik ziyaret sayısı yüksek yerleri arasında. Empire State binası ile Brooklyn Köprüsü de New York’un görülmesi gereken yerler listelerinin üst sıralarında bulunuyor.

Boston, ülkenin kültür merkezi konumunda olan keyifli ve eski kent. Geçmişten gelen tarihi detaylarıyla modern şehir yaşamını birleştiren bu güzel şehirde gezilecek çok sayıda yer bulunuyor. 450 binden fazla eseri olan koleksiyonuyla öne çıkan Boston Güzel Sanatlar Müzesi ve 228 metre yüksekliği olan Prudential Kulesi, Boston için akla ilk gelen turistik noktalar arasında göze çarpıyor. Ayrıca Faneuil Hall civarındaki Quincy Market ve Boston Ulusal Tarih Parkı ile 16 farklı tarihi yapıyı bağlayan Özgürlük Yolu, Boston için görülmesi gereken yerler listesinde yerlerini alıyor.

Atlantik Okyanusu kenarında yer alan Miami ülkenin turizm cennetleri arasında. Özellikle Miami Beach ve South Beach, şehrin en kalabalık yerleri. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Everglades Ulusal Parkı gezegendeki tüm ağaç türlerine ev sahipliği yapıyor. Lüks yaşama konuk olacağınız Ocean Drive ile Villa Vizcaya İtalyan Bahçeleri şehrin renkli ve popüler noktaları arasında oldukça ilgi çekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington Eyaleti’nde yer alan Seattle, dört mevsim yemyeşil atmosferiyle büyüleyen Kızılderili ruhunun da hissedildiği enfes bir kent. Doğa, kültür ve ticaretin kalbinin aynı anda attığı bu çok yönlü şehir, dünya çapında ses getirmiş pek çok markanın doğduğu yer olarak da biliniyor. Seattle seyahatinizde Amerikan yerlilerinin kültür mirasının yanı sıra birçok çağdaş sanatçının eserlerini görebileceğiniz kent merkezindeki Seattle Sanat Müzesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

Texas Eyaleti’nin en büyük şehri olan Houston, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin de en büyük dördüncü şehri. NASA Johnson Uzay Merkezi ve Texas Tıp Merkezi gibi çok önemli bilimsel adreslere ev sahipliği yapan şehir, gökdelenlerinin ve büyük iş merkezlerinin yanında muhteşem yeşil alanlarıyla da tam bir cazibe noktası olma özelliğini sürdürüyor. Kente geldiğinizde doğanın en egzotik halini sunan Buffalo Bayou, alışverişin tadını çıkarabileceğiniz Galleria TR’yi ve birbirinden güzel müzeleri mutlaka ziyaret edin.

Georgia Eyaleti’nin başkenti olmasıyla bilinen Atlanta, Amerika Birleşik Devletleri’nin tarihi dönüm noktalarına şahit olmuş oldukça önemli bir şehir. İç savaş yıllarında çok şiddetli çatışmalara sahne olan Atlanta, sivil haklar mücadelesinin lideri Martin Luther King’in doğduğu evi de sınırlarında barındırıyor. Victoria Dönemi evleri, dev gökdelenleri ve sanat, ticaret merkezleriyle oldukça dinamik bir kent deneyimi sunan Atlanta’da, Fernbank Ulusal Tarih Müzesi’ni, Atlanta Operası’nı ve oldukça ünlü renkli bir mahalle olan Little Five Points’i mutlaka görmelisiniz!

Ulaşım konusunda dünyanın en gelişmiş ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri’nde şehirlerarası yolculuklarınız için tren, otobüs ya da havayolu taşımacılığını tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, her yeri rahatlıkla gezebilmek ve zamandan bağımsız hareket edebilmek için ülkede en çok tercih edilen ulaşım yöntemi olan araç kiralama alternatiflerini de değerlendirebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri popüler şehirler