Skip to main content

Fas uçak bileti


Rabat Arapça, Berberice
Dirham 35,28 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Ordu Bayramı (14 Mayıs), Milli Bağımsızlık Günü (23 Mayıs), 6. Muhammed’in Taç Giyme Günü (30 Temmuz), Halk ve Kral’ın Devrim Bayramı (20 Ağustos), Gençlik Bayramı (21 Ağustos), Yeşil Yürüyüşü Anma Bayramı (6 Kasım)

Bir Kuzey Afrika ülkesi olan Fas, çok kültürlü yapısı, benzersiz coğrafyası ve 1001 Gece Masalları’nı andıran tarihi ve mimari dokusuyla seyahat tutkunlarının en gözde adreslerinin başında geliyor. Her bir şehrin kendine has karakteristik özelliklerinin olduğu Fas’ta nereye giderseniz gidin kendinizi masalsı bir dünyanın içinde hissedeceksiniz. Atlas Dağları’nın eteklerine kurulmuş ülkenin en egzotik şehri olarak da anılan Marakeş, Atlantik Okyanusu kıyısında uzanan, akıllara “Tekrar çal Sam” repliğiyle kazınan ve aynı zamanda ülkenin en büyük kenti Kazablanka, benzersiz mimarisi ve renkli sokaklarıyla Fez, modern yapılaşması ile dikkat çeken liman kenti Tanca ve tarih ile çağdaşın iç içe geçtiği başkent Rabat; ülkenin en çok talep gören şehirlerinden bazıları.

Çok kültürlü bir yapıya sahip olan Fas’ta hem sömürge döneminden kalma Avrupa etkilerini hem de İslam’a özgü motifleri bir arada görebilirsiniz. Endülüs ve Berberi toplumlarının da izlerini taşıyan Fas’ın devasa tarihi yapıları, camileri ve meşhur bahçeleri ülkenin hemen her kentinde karşınıza çıkarak sizi etkisi altına alacak.

Her köşesinden buram buram tarih kokusu yayılan Fas’ın filmlere ve kitaplara ilham olan güzellikteki sokaklarını keşfe çıkmak için şimdi Türk Hava Yolları’nın uçak bileti sayfasını ziyaret ederek seyahatinizi planlamaya başlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Fas uçuşları

Türk Hava Yolları, Fas sınırları içinde altı farklı noktaya uçuyor: Agadir, Fes, Kazablanka, Marakeş, Tanca ve Ucda. İstanbul Havalimanı (IST) ya da İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan (SAW) başlayan direkt uçuşlar yaklaşık beş saat kadar sürüyor.

Ülkenin en büyük kenti Kazablanka’da bulunan Muhammed V Uluslararası Havalimanı (CMN) ve bir diğer en önemli şehri Marakeş’deki Menara Havalimanı (RAK) hava trafiği açısından Fas’taki en yoğun havalimanları. Bunun yanı sıra Fes’teki Saiss Havalimanı (FEZ), Agadir’deki El Mesire Havalimanı (AGA), Tanca’daki İbni Batuta Havalimanı (TNG) ve Ucda’daki Angads Havalimanı (OUD) da yıl boyunca 10’ar milyonun üzerinde yolcuyu ağırlıyor.

Sıcaklıklar genel anlamda yüksek olsa da Fas’ta dört mevsim yaşanıyor. Bu da ülkeyi her mevsim ziyaret edilebilir bir destinasyon yapıyor. Ayrıca ülke yıl boyu devam eden etkinlik ve festivallerle de çok sayıda turist çekiyor. 2005’ten bu yana her iki yılda bir düzenlenen Marakeş Bienali ülkenin en önemli kültür sanat olaylarından birisi. Genellikle şubat ile mayıs ayları arasında gerçekleştirilen bienal, tüm dünyadan pek çok sanatçıyı ağırlıyor. 1994 yılından bu yana her yıl Fez kentinde düzenlenen World Sacred Müzik Festivali ise sadece Fas’a özgü müzisyenleri değil dünya müziğinin önemli isimlerini de bir araya getiren ve yaklaşık bir hafta süren önemli bir diğer kültürel etkinlik. Kazablanka’da düzenlenen Jazzblanca Müzik Festivali ise hem Avrupa’dan hem de Amerika’dan pek çok caz müzisyenini buluşturarak şehirde hoş bir atmosfer yaratıyor.

Tüm bunları bir kenara koyduğumuzda, Fas sadece turizm ve kültür açısından değil, sanayi ve finans açısından da Afrika’nın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alıyor. Bilhassa Rabat, Marakeş ve Tanca bu açıdan oldukça önemli fuar ve kongrelere ez sahipliği yaparak dünyanın dört bir yanından çok sayıda iş insanlarını ağırlıyor. Özetle Fas uçak bileti alacaksanız, tüm bu yoğunluğu göz önünde bulundurarak hareket etmeli ve planlamalarınızı mümkün mertebe önceden yapmalısınız.

Gezilecek yerler

Fas gezilecek yerler

Fas turizm potansiyelinin hayli yüksek olduğu ülkelerden biri. “Kızıl Şehir” ismiyle de anılan Marakeş’in “Sonsuzluk Meydanı” anlamına gelen Djamaa El Fna meydanı, ülkenin otantik kültürünün küçük bir yansıması olarak turistlerin ilk duraklarından birisi oluyor. Sebze ve meyve satıcılarından kumaşçılara pek çok seyyar satıcıyla karşılaşacağınız bu meydanda Fas’a özgü yemekleri de tatma imkanı bulabilirsiniz. Maymun ve yılan oynatıcıları ile falcıların da bulunduğu meydan oldukça ilgi çekici. UNESCO Dünya Tarih Şehirleri’nden biri ilan edilen Marakeş’te ayrıca, 16. yüzyıldan kalma El-Badi Sarayı’nı ziyaret edebilir, ülkenin en büyük camilerinden birisi olan Koutoubia Camii’nin ince işçiliğini yakından görebilir, şehrin farklı noktalarında konumlanmış pazaryerlerinde şehrin ruhunu yakından hissedebilirsiniz. Siz de büyülü bir seyahate hazırsanız Marakeş uçak bileti alternatiflerini hemen şimdi inceleyebilirsiniz.

Ülkenin en az Marakeş kadar ziyaret alan şehirlerinden biri de Kazablanka. Fas’ın en büyük, dünyanınsa üçüncü büyük camisi olan II. Kral Hasan Camii bu şehirde görebileceğiniz noktaların başında geliyor. Fransız mimarisinin hakim olduğu şehirde Liman bölgesinde keyifli vakit geçirebilir; Notre Dame de Lourdes Kilisesi ve Kazablanka Katedrali’ni ziyaret edebilir; devlet işlerinin görüldüğü Mahkama du Pacha’nın mimarisini yakından inceleyebilirsiniz.

Deri işçiliğinin hayli meşhur olduğu Fez de Fas ziyaretlerinin olmazsa olmazı arasında yer alıyor. Şehirde yapılacakların başında rengarenk deri tabakalama pazarını ziyaret etmek geliyor. Ayrıca Merenid mezarları da sahip olduğu muhteşem panoramik manzarayla turistlerin favori noktaları arasında. Deniz tatili yapmak isteyenlerin ilk tercihlerinden olan Tanca’da mercan resifleri ve benzersiz kumlu sahil şeridinin mutlaka görülmesi gerekiyor. Çöl deneyimi yaşamak isteyenler içinse Agadir kenti en doğru adres. Okyanus kıyısında olsa da etrafı çöllerle çevrili Agadir’de çöl safarisine katılabilir ya da Bedevi kültürüne dair izlenimler edinebilirsiniz.

Fas’ın politik ve idari merkezi Rabat, her ne kadar turistik anlamda öne çıkan bir şehir olmasa da ev sahipliği yaptığı tarihi miraslarla Fas’ta görülmeye değer destinasyonlar arasında. Orta Çağ döneminden kalma antik kent Chellah, bitirilemeyen bir caminin minaresi olan Hassan Kulesi, eşsiz bir peyzaja sahip Andalusian Bahçeleri görülmesi gereken yerler listesinin başını çekiyor.

Fas’ta şehirden şehre seyahat söz konusu olduğunda ise, turlara katılabilir ya da tren, otobüs gibi pek çok ulaşım alternatifini tercih edebilirsiniz. Ayrıca araç kiralama imkanlarını da değerlendirerek daha özgür bir seyahat planı çıkarmanız da mümkün.

Fas popüler şehirler

Fas kalkışlı popüler uçuşlar Fas varışlı popüler uçuşlar
Kazablanka-İstanbul uçak bileti
İstanbul-Kazablanka uçak bileti