Skip to main content

Filipinler uçak bileti


Manila Filipince, İngilizce
Filipin Pesosu 100.3 milyon
EDSA Devrim Yıldönümü (25 Şubat), Kutsal Cuma (25 Mart), Bataan Günü (9 Nisan), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Bağımsızlık Günü (12 Haziran), Ulusal Kahramanlar Günü (29 Ağustos), Azizler Yortusu (1 Kasım), Bonifacio Günü (30 Kasım), Noel (25 Aralık), Rizal Günü (30 Aralık)

Pasifik Okyanusu’nun batısında yer alan Filipinler, kalabalık kentleri, 2000 yıllık pirinç tarlaları, 20’den fazla aktif volkanı, eşsiz güzellikteki sahilleri ve sıcakkanlı insanları ile kendine hayran bırakan ülkelerinden birisi. İrili ufaklı 7000’den fazla adasıyla dünyanın en uzun kıyı şeridine sahip Filipinler, yılın her dönemi sıcak. Ancak haziran-eylül arası ülkede tayfun dönemine denk geliyor ve bu dönemlerde yağış ihtimali artıyor. Tayfun sezonuna rağmen, her daim tercih edilen destinasyonlardan biri olan Filipinler’de, tropik bitkilerle örülü harika manzaralar sunan adaları keşfe çıkabilir, el değmemiş beyaz kumlu kumsallara uzanabilir, ahşap oymacılığı ile meşhur yerli halktan el yapımı hayvan totemleri ya da egzotik takılar satın alabilirsiniz.

Filipinlerin metrelerce derinlikte bile dibi gözüken turkuaz rengi denizinin tadını çıkarmak, her biri birbirinden güzel adalarını keşfetmek istiyorsanız, hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın uçak bileti sayfasını ziyaret ederek biletinizi alabilir ve seyahatinizi planlamaya başlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Filipinler uçuşları

Türk Hava Yolları, Filipinler sınırları içinde 13 farklı noktaya uçuyor: Bacalod, Cagayan de Oro, Caticlan, Cebu, Cotabato, Davao, Dipolog, Iloilo, Kalibo, Manila, Puerto Princesa, Roxas, Tagbilaran. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) ülkenin başkenti Manila’daki Ninoy Aquino Uluslararası Havalimanı’na (MNL) düzenlenen direkt uçuşlar 11 ila 12 saat sürüyor.

Filipin adaları, üç ana ada grubuna ayrılıyor: Mindanao ada grubunun en çok kullanılan havalimanı, Davao’daki Francisco Bangoy Uluslararası Havalimanı (DVO). Başkentin bulunduğu Luzon adaları ile Mindanao bölgesi adalarının ortasında kalan ve daha küçük adalardan oluşan Visayas adalarında ise Cebu Mactan Uluslararası Havalimanı (CEB), Iloilo Uluslararası Havalimanı (ILO) ve Bacalod Silay Uluslararası Havalimanı (BCD) yer alıyor. Filipinler’in nispeten daha küçük bu adalarına yapılan Türk Hava Yolları uçuşları, Manila üzerinden aktarmalı olarak gerçekleştiriliyor. Aktarmalı uçuşların süresi ise varış rotanıza göre değişiklik gösteriyor.

Doğası, masmavi denizi, göz kamaştıran resifleri, geleneksel yemekleri ve güler yüzlü yerlileri ile Filipinler’de her ada farklı bir keyif ve macera sunuyor. Aralık ve ocak ayları arası ülkede sıcaklığın nispeten daha düşük olduğu bir dönem. Dolayısıyla turistlerin de sıklıkla tercih ettiği bu aylarda ülkedeki etkinliklerin sayısı da artıyor. Ocak ayında Kalibo’da Santa Nino’yu, yani bebek İsa’yı onurlandırmak için gerçekleştirilen Ati-Atihan Festivali ülkenin en renkli organizasyonlarından biri olarak biliniyor. Santo Nino vesilesiyle ocak ayı boyunca yalnızca Kalibo’da değil ülkenin birçok adasında çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Iloilo’daki Dinagyang Festivali ile Cebu şehrinde kutlanan Sinulog Festivali içlerinde en dikkat çekenleri. Sıcaklıkların biraz daha yükseldiği mart-haziran arası dönemde de ülkedeki festival havası devam ediyor. Aliwan Fiesta, Moriones Festivali, Pahiyas Festivali ve Pintados Festivali gibi birçok festival bu dönemde adaya dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çekiyor.

Filipinler için “festivaller ülkesi” demek yanlış olmaz. Dünyanın en sıra dışı ve en büyük geçitlerine ev sahipliği yapan ülkenin eşi benzeri görülmemiş karnavallarına ilgi her zaman oldukça yoğun. Üstelik yılın her döneminde bir karnaval ya da festival bulmak da mümkün. Ülkenin tarihini, kültürünü ve mitolojisini yaşatan bu etkinliklere katılıp çok daha keyifli bir Filipinler deneyimi yaşamak isterseniz hemen şimdi seyahatinizi organize etmeye ve kendinizi dünyanın hiçbir yerinde deneyimleyemeyeceğiniz rengarenk karnaval geçitlerinde hayal etmeye başlayabilirsiniz.

Gezilecek yerler

Filipinler gezilecek yerler

Filipinler her stilden gezgine hitap edecek kadar çeşitlilik barındıran bir ülke. İster sualtına ilgisi olan bir dalış sever olun ister kayalıklardan atlamayı seven bir maceraperest isterseniz de sadece beyaz kumlara uzanıp tembellik yapmayı seven bir tatilci... Etnik kültür ve inançları öğrenmeyi seven bir araştırmacı ya da değişik lezzetlere düşkün bir gurme de olabilirsiniz. Her hâlükârda Filipinler’den memnun ayrılacağınız kesin.

Ülkenin en büyük adası Luzon’un dumanlı dağları, yemyeşil çam ormanları ve UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde kendine yer bulan 2000 yıllık Banaue pirinç tarlaları; adanın doğasına bir kez daha hayran kalmak için görülmesi gereken yerlerden. Yine Luzon’da yer alan Sagada, Filipinler’in sahip olduğu etnik çeşitliliği deneyimlemek için çok doğru bir adres. Altı etnik grubun yaşadığı bu küçük kasaba, asılı tabutlar geleneğine sahip dünyadaki birkaç yerden birisi olarak da dikkat çekiyor.

Palawan Adası’nın başkenti Puerto Princesa, ülkenin en yeşil ve en temiz şehri olarak anılıyor. Adanın olağanüstü güzellikteki doğasına Honda Koyu ve Kelebek Bahçesi’ni gezerek tanıklık edebilirsiniz. En büyük yeraltı nehirlerinden biri olan ve “Dünyanın Yeni Yedi Harikası” listesinde kendine yer bulan Sabang Nehri de yine Palawan Adası’nda yer alıyor. Ülkenin ziyaret edebileceğiniz doğal güzellikleri arasında, aktif volkan Taal ve Bohol’daki Çikolata Tepeleri de bulunuyor.

Aradığınız sadece deniz, kum güneş üçlüsüyse Filipinler’in her adası yine emrinize amade! Palawan Adası’ndaki El Nido, gizli plaj ve koyları, lagünleri, turkuaz denizi, dalış yaparak şahit olabileceğiniz zengin sualtı yaşamı ve huzur veren manzaralarıyla tatilinizi dolu dolu yaşayabileceğiniz yerlerden. Öte yandan Filipinler sadece doğal güzelliklere sahip değil. Luzon Adası’ndaki kolonyal dönem mimarisine sahip Vigan şehri, 16. yüzyılda kurulmuş olmasına rağmen hala o dönemden kalan İspanyol kasabası görünümünü koruyor. II. Dünya Savaşı’nda zarar görmemiş bu kasaba UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Vigan’a başkent Manila’dan 6 saatlik otobüs yolculuğu ile ulaşmak mümkün. Ancak siz daha özgür bir tatil isterseniz araç kiralama seçeceğini de değerlendirebilirsiniz. Adalar arası ulaşımda ise feribotları kullanmanız gerekiyor.

Filipinler popüler şehirler

Filipinler kalkışlı popüler uçuşlar
Filipinler varışlı popüler uçuşlar