Skip to main content

Finlandiya uçak bileti


Helsinki Fince, İsveççe
Euro 5,495 milyon
Epifani (6 Ocak), Kutsal Cuma (25 Mart), Paskalya (28 Mart), İşçi Günü (1 Mayıs), Yükseliş Günü (5 Mayıs), Yaz Dönüm Günü (24 Haziran), Bağımsızlık Günü (6 Aralık), Noel (24, 25, 26 Aralık)

Kuzey Avrupa ülkesi olan ve aynı zamanda Nordik birliği ülkeleri arasında bulunan Finlandiya, Baltık Denizi kıyısında yer alıyor. Nüfusun geneli Fin olmakla birlikte İsveç kökenli bir azınlık da ülkenin nüfus dağılımı içinde bulunuyor. Başkenti Helsinki olan ülke düşük nüfus yoğunluğuyla ve harikalar yaratan eğitim sistemiyle öne çıkıyor. Bulunduğu konumun bir getirisi olarak tüm dünyanın görmek için ülkeye akın ettiği iki doğa olayı ülke topraklarında gerçekleşiyor: Kuzey Işıkları adı verilen ışık parlamalarıyla yaz döneminde bir ay boyunca gökyüzünde kalan ve hiç batmayan Gece Yarısı Güneşi, ülkeye milyonlarca turisti çekiyor. Genellikle karlar altındaki pek çok noktasıyla Noel ve kış turizminin de önemli bir noktası olan Finlandiya doğal güzellikleriyle konuklarını cezbediyor.

Siz de Finlandiya’yı ziyaret edip bu muhteşem olaylara tanık olmak için hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın uçak bileti sayfasını inceleyerek biletinizi alabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Finlandiya uçuşları

Türk Hava Yolları, Finlandiya’da dört farklı noktaya uçuyor: Helsinki, Tampere, Turku, Vaasa, Rovaniemi.

İstanbul Havalimanı’ndan (IST) hareketle yapılan direkt uçuşlar iki buçuk saat civarında sürüyor ve Helsinki-Vantaa Havalimanı (HEL) yönüne gerçekleşiyor. Tampere-Pirkkala Havalimanı (TMP), Turku Havalimanı (TKU) ve Vaasa Havalimanı (VAA) yönünde düzenlenen aktarmalı uçuşlarda, uçuş süresi aktarmaya bağlı olarak değişiyor.

Helsinki-Vantaa Havalimanı (HEL) yılda 18 milyon yolcu ile ülkenin en yoğun havalimanı olurken Turku Havalimanı (TKU) yaklaşık 350 bin kişiye, Vaasa Havalimanı (VAA) ise ortalama 300 bin kişiye hizmet veriyor.

Ülkede yapılan çeşitli etkinlikler de hava trafiğinin yoğunlaşmasına zemin hazırlıyor. Tampera’da düzenlenen Vappu Festivali’ne işçi kesiminin ve öğrencilerin yoğun katılımı oluyor. Özellikle festivalin sonunda, yani 30 Nisan’da Tampera’da herkesin katıldığı eğlenceli şenlikler yapılıyor. Haziran ayında gerçekleşen Juhannus, yazın gelişinin kutlandığı ve su kenarlarında yakılan büyük ateşlerin etrafında eğlenceli etkinliklerin düzenlendiği bir ortamda geçiyor. Kasım ayının başında kutlanan İsveç Günü ise çeşitli aktivite ve gösterilerle dikkat çekiyor. Laskiainen adıyla baharın gelişinin kutlandığı eğlenceli etkinlik süresince, Finlandiyalılar kış ve karla vedalaşmak üzere günlerini dışarıda karla oynayarak geçiriyor.

Bunların yanı sıra Helsinki’de ağustos ayında düzenlenen Sanat Festivali, temmuz ayında düzenlenen Kaustinen Halk Müziği Festivali ile Sainajoki Tango Festivali ve bölgenin en eski festivallerinden biri olan Turku Ruisrock Festivali de ülkenin ilgi çeken etkinlikleri arasında yer alıyor.

Siz de Finlandiya gezinizi bu etkinliklerden birine denk getirecek şekilde ya da ülkenin tanık olduğu harika doğa olaylarına denk gelecek şekilde organize ederseniz, çok daha keyifli bir seyahat planı çıkarabilirsiniz.

Gezilecek yerler

Finlandiya gezilecek yerler

Ülkenin başkenti olan Helsinki en kalabalık şehri aynı zamanda. Finlandiya Körfezi’ndeki konumuyla hem deniz hem de yeşil alanlarla çevrili bu harika şehir, ülkenin sosyal ve kültürel merkezi. Şehirde yapacağınız tatil sırasında mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Suomenlinna Adası ve üzerindeki kale, Uspenski ve Helsinki Katedrali, Fin Ulusal Galerisi, Helsinki Kauppatori Pazar Alanı, Ateneum Sanat Müzesi, Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi, Sinebrychoff Sanat Müzesi ve Senato Meydanı yer alıyor.

Finlandiya’nın kuzey kısmında kalan Lapland, ülkenin en büyük bölgesi olma özelliğiyle birlikte aynı zamanda en turistik noktalarından biri olarak göze çarpıyor. Her anı yeni yıl coşkusuna çeviren, karlar altındaki görüntüsüyle konuklarını büyüleyen bölge oldukça yoğun talep alıyor. Kuzey ışıklarını en iyi görebileceğiniz yerlerden biri olan Lapland, ren geyikleri ve huskyler ile kızak yapmak ve Gece Yarısı Güneşi gibi değişik deneyimlerle de tanışmanızı sağlıyor. Bölgedeki Pallas-Ylastunturi Milli Parkı yaban hayatı görmek isteyen konukları cezbederken Noel Baba Kasabası ve civarı ışıklı ağaçlar ve süslenmiş binalarla yeni yıl keyfini yılın her günü yaşamak isteyenler için ideal.

Ülkenin güneybatısında yer alan Turku, tarihi geçmişi ve sahip olduğu mirasın eşlik ettiği doğal güzellikleriyle kültür turlarından hoşlananların favori tatil destinasyonları arasında yer alıyor. Turku Kalesi ve Turku Katedrali, Ruissolo Milli Parkı, Sibelius Müzesi şehrin görülmesi gereken yerler listelerinde başı çekiyor.

Şehirlerarası yapacağınız seyahatlerde tren seferleri, karayolu taşımacılığı veya yurt içi uçuşları değerlendirmeniz mümkün. Eğer rahat hareket etmek istediğiniz ve daha konforlu bir tatil arayışınız varsa araç kiralamayı da öncelikli olarak düşünebilirsiniz.

Etiyopya popüler şehirler