Skip to main content

Fransa uçak bileti


Paris Fransızca
Euro, CFP Frangı 66,9 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Paskalya (Mart), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Yükseliş Günü (5 Mayıs), Zafer Günü (8 Mayıs), Whit Monday (16 Mayıs), Bastille Günü (14 Temmuz), Meryem Ana’nın Göğe Yükselişi (15 Ağustos), Azizler Günü (1 Kasım), Ateşkes Günü (11 Kasım), Noel (25 Aralık)

Avrupa’nın en popüler ülkelerinden biri olan Fransa, Korsika Adası da dahil olmak üzere 13 bölgeden oluşuyor. Atlas Okyanusu ve Akdeniz’e kıyısı olan ülke, hem kültür-sanat ve eğitim hem de ticaret, ekonomi ve sanayi konularında öncü ülkeler arasında yer alıyor. Dahası konuklarına gelişmiş altyapısıyla oldukça keyifli tatil ortamları sunuyor. Modern şehirlerindeki romantik nüanslar, kalabalık içinde süregelen geleneksel ritüeller, ülkenin özgürlük ve eşitlik konusundaki bakış açısı... Fransa, doğal güzellikleri kadar kültürünün arasına saklanmış detaylarla da ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor.

Turistik, eğitim ya da profesyonel amaçlı Fransa yolculuklarında uçak biletinizi alırken Türk Hava Yolları’nı tercih ederek konforlu seyahatin tadını çıkarabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Fransa uçuşları

Türk Hava Yolları, Fransa’da sekiz farklı noktaya uçuyor: Biarritz/Anglet/Bayonne, Bordo, Lyon, Marsilya, Montpellier, Nice, Paris, Toulouse.

Fransa’nın en yoğun havalimanı, yılda yaklaşık 69 milyon yolcuya hizmet veren Paris Charles de Gaulle (CDG) Havalimanı. İkinci sırayı ise yine Paris’te bulunan Orly Havalimanı (ORY) alıyor. Üçüncü yoğun havalimanı olan Nice Cote D'Azur Uluslararası Havalimanı (NCE) yılda yaklaşık 12 milyon yolcu kapasitesiyle öne çıkıyor. Lyon Saint Exupery Havalimanı (LYS) 9 milyon kapasiteyle dördüncü yoğun havalimanı olurken, ardından gelen Marsilya Provence (Marignane) Havalimanı (MRS) 8 milyonu geçen yolcu sayısıyla beşinci sıraya yerleşiyor.

İstanbul Havalimanı’ndan (IST) kalkışla düzenlenen direkt uçuşlarda yolculuk süresi 3 ila 4 saat arasında değişiyor. Ülkeye yapacağınız yolculuklarda iniş noktası olarak Lyon Saint Exupery Havalimanı (LYS), Marsilya Provence (Marignane) Havalimanı (MRS), Nice Cote D'Azur Uluslararası Havalimanı (NCE), Paris Charles De Gaulle Havalimanı (CDG) ve Toulouse Blagnac Havalimanı (TLS) seçilebiliyor.

Fransa; sanat, kültür, ticaret ve eğitim konusunda öncü ülkeler arasında yer alıyor. Bu sebeple var olan popülaritesine ek olarak hemen her şehrinde düzenlenen çok sayıda uluslararası etkinlikle de yıl boyu yoğun talep alıyor. Dünya film festivalleri arasında belki de en yüksek prestije sahip Cannes Film Festivali, her sene mayıs ayında gerçekleşiyor ve bu dönemde başta Cannes şehri olmak üzere ülkenin güneyinde bulunan Cote d’Azur bölgesinde hatırı sayılır bir kalabalık gözleniyor.

Her türden müziğin duyulabildiği La Fete de la Musique ise her yıl 21 Haziran’da ülkenin çeşitli noktalarında oldukça yoğun bir katılımla gerçekleşiyor. Oldukça renkli anlara sahne olan Nice Karnavalı, şubat ayında düzenleniyor ve yaklaşık 15 gün sürüyor. Ocak ayında gerçekleştirilen Yarının Sirki Festivali, akrobasi ve illüzyon alanlarında dünyanın en iyilerini bir araya getiriyor. Berck-Sur-Mer’de yapılan Uçurtma Festivali de oldukça popüler bir etkinlik ve katılımcılarına fotoğraflamaya doyamayacakları bir atmosfer sunuyor. Avignon Festivali, sanat alanında yapılan her işin ortaya konduğu Avrupa’nın eski festivallerinden biri.

Gezilecek yerler

Fransa gezilecek yerler

Fransa denilince akla ilk gelen şehirlerden olan başkent Paris; tarihi yapısı, modern ve gelenekseli birlikte sunan profili, sanat ve kültür konusunda ortaya koyduklarıyla pek çok insanın hayal ettiği yaşam biçimini sunan bir şehir. Ülkenin ve şehrin simgesi olan Eyfel Kulesi, heybetli duruşuyla ziyaretçileri etkilerken; Louvre Müzesi, Sacre-Coeur Bazilikası, Zafer Takı, Versay Sarayı, Notre-Dame Katedrali, Concorde Meydanı, Orsay Müzesi, Lüksemburg Bahçesi, Champs-Elysées Caddesi ve La Marais şehrin mutlaka görülmesi gereken noktaları arasında yer alıyor. Çocuklu ailelerin favori adresi ise şüphesiz Disneyland Paris oluyor. Siz de bu güzel şehirde vakit geçirmek, tarihi ve romantik Paris sokaklarında keyifli bir tatil yapmak için Paris uçak bileti alternatiflerini inceleyebilirsiniz.

Fransa’nın en eski şehri olan Marsilya, aynı zamanda Akdeniz’in en büyük ticari limanlarından birine sahip. Eski Liman bölgesi, şehrin hareketli noktalarından biri olarak turistlerin de ilgisini çekiyor. Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi, Notre-Dame de la Garde Bazilikası, Le Panier, Longchamp Sarayı, St. Victor Manastırı şehrin turistik ve tarihi değeri olan diğer popüler mevkileri olarak konuklardan yüksek puan alıyor.

Fransa’nın popüler şehirlerinden biri olmakla birlikte gastronomi konusunda da öne çıkan Lyon, ülkenin en büyük şehirleri arasında üçüncü sırada yer alıyor. Rhone ve Saone Nehirlerinin üzerindeki konumu, doğal güzellikleri ve aynı zamanda tarihi zenginlikleriyle de oldukça ilgi çekici bir kent. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ndeki Fourviere, Presquile, Eski Lyon ve La Croix-Rousse bölgeleri, turistik açıdan oldukça önemli noktalar.

Nice, Cannes, St. Tropez gibi oldukça popüler yaz destinasyonlarının bulunduğu Cote d’Azur bölgesi ile birbirinden sevimli kasabalara ev sahipliği yapan Provence bölgesi de Fransa’da sıkça ziyaret edilen noktalar arasında bulunuyor. Lavanta tarlaları arasındaki köyler, üzüm bağlarının süslediği yollar, harika kumsalların çevrelediği şehirler... Ülkenin güneyi, özellikle yaz aylarında olmak üzere yıl boyunca ziyaret akınına uğruyor ve akıllarda unutulmaz kareler bırakıyor.

Fransa şehirleri arasındaki ulaşım son derece kolay. Tren, otobüs ya da iç hat uçuşlarını kullanarak ülke içinde dilediğiniz noktaya gidebilirsiniz. Tatil sürecinizde daha fazla yer görebilmek için kişisel ulaşım tercihlerini değerlendirmek isterseniz, araç kiralama olanaklarını da inceleyebilirsiniz.