Skip to main content

Güney Afrika uçak bileti


Cape Town, Pretoria, Bloemfontain İngilizce, Afrikaans, Zuluca
Güney Afrika Randı 56,72 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), İnsan Hakları Günü (21 Mart), Paskalya, Özgürlük Günü (27 Nisan), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Gençlik Günü (16 Haziran), Kadınlar Günü (9 Ağustos), Uzlaşma Günü (16 Aralık), Noel (25-26 Aralık)

Güney Afrika Cumhuriyeti adının da işaret ettiği üzere Afrika kıtasının güneyinde yer alan; Transvaal Cumhuriyeti, Özgür Orange Devleti ve Britanya Ümit Burnu Kolonisi’nin bir araya gelmesiyle meydana gelmiş bir ülke. Yürütme başkenti Pretoria, yargı başkenti Bloemfontain, yasama başkenti ise Cape Town olan Güney Afrika, Atlas ve Hint Okyanusu’nun birleştiği yerde, doğanın sayısız güzellikler sunduğu bir coğrafyada bulunuyor.

Uçsuz bucaksız plajları, doğal yaşamı ve kültürel çeşitliliğiyle siz de bu rengarenk ülkeyi keşfe çıkmak istiyorsanız, hemen şimdi Güney Afrika uçak bileti seçeneklerine bakabilir; Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı imkanlarından faydalanarak tatilinizi şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Güney Afrika uçuşları

Türk Hava Yolları Güney Afrika sınırları içinde üç farklı bölgeye uçuyor: Cape Town, Durban ve Johannesburg. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) ülkenin başkentlerinden birinde yer alan Cape Town Uluslararası Havalimanı’na (CPT) gerçekleştirilen uçuşlar yaklaşık 11 saat 10 dakika sürüyor. Ülkenin bir diğer uluslararası havalimanı ise Durban şehrinde bulunan King Shaka Uluslararası Havalimanı (DUR). İstanbul’dan yaklaşık 12 saatlik bir uçuşla varılabilen bu havalimanı Güney Afrika’nın en işlek ikinci havalimanı olma özelliğine sahip. Johannesburg şehrinde yer alan Johannesburg Havalimanı’na (JBN) ulaşmak içinse yaklaşık 10 saatlik bir uçuşla yapmanız gerekiyor.

Güney Afrika konuklarına sunduğu imkanlar ve coğrafi konumu sebebiyle yıl boyu ziyaret edilebilecek bir destinasyon. Doğal yaşamı gözlemlemek isteyenler, hayvanların göç dönemleri olan kış aylarını tercih edebilirler. Ülkenin masmavi denizinin ve uçsuz bucaksız kumsallarının tadını çıkarmak içinse ülkenin yaz mevsimini yaşadığı aralık-mart ayları daha uygun olacaktır. Dilerseniz ülkede düzenlenen festivallerin tarihlerine göre de seyahatinizi şekillendirebilirsiniz.

Knysna Midye Festivali, temmuz ayında Garden Route kasabasında düzenleniyor ve ülkenin en büyük etkinliklerinden biri olarak dikkat çekiyor. Midye yeme ya da midye açma müsabakaları, bisiklet yarışmaları gibi 100’den fazla eğlenceli etkinliğin gerçekleştirildiği festivalde oldukça keyifli vakit geçirebilir ve iki farklı okyanustan çıkan midyelerin tadına bakabilirsiniz.

Güney Afrika sayısız müzik festivaline de ev sahipliği yapan bir ülke. Mart ayında düzenlenen Uluslararası Cape Town Caz Festivali bunlardan biri. Amerikan Burning Man’ini aratmayan ve nisan ayında düzenlenen AfrikaBurn Festivali ise Protoria ve Johannesburg’da düzenleniyor. Cazdan hip hop’a kadar her türlü janrdan konser izleyebileceğiniz Oppikoppi Bushveld Festivali ve Breede Nehri çevresinde dört gün boyunca devam eden Up The Creek Müzik Festivali de değerlendirebileceğiniz seçenekler arasında.

Güney Afrika’nın sanatına ve kültürüne yakından bakabileceğiniz birçok festivalin de olduğunu unutmamak gerek. Dans, müzik, şiir ve görsel sanatlara odaklanan Art Alive’a katılarak ülkenin sanata bakışını görebilirsiniz. Etkinlik eylül ayında gerçekleşiyor. Geleneksel yemeklerin yarıştığı Prickly Pear Festivali’nde ise yöresel lezzetleri tatmak mümkün. Zulu savaşçılarının geleneksel kutlamalarından biri olan Royal Reed Dance Festivali’ne katılarak da seyahatinize hoş bir hareket katabilirsiniz.

Gezilecek yerler

Güney Afrika gezilecek yerler

Güney Afrika’nın en güzel liman kentlerinden biri olan Cape Town, ülkenin başkentlerinden biri olarak kozmopolit bir cazibe merkezi. Kıtanın en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen bu şehirde gezerken 600 milyon yıllık bir dağ gözünüze takılacak. Binlerce yıl önce bu topraklarda yaşayanların evi olan bu Masa Dağı günümüzde tüm heybetiyle şehrin simgelerinden biri oluyor. Masa Dağı Ulusal Parkı ile birlikte penguenlerle yüzebilme imkanı sunan Boulders Plajı ve feneri ile meşhur Ümit Burnu da bölgenin en dikkat çeken turistik noktaları arasında. Hem alışveriş imkanı hem de yeme-içme mekanlarıyla Victoria & Alfred Waterfront ise şehrin en hareketli noktası.

Ülkenin sıra dışı bitki çeşitliliğini korumak amacıyla açılan ve yine Cape Town’da yer alan Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi’nde Zimbabveli meşhur heykeltıraş Arthur Fata'ya ait taş heykeller bulunuyor. 528 hektar gibi büyük bir alanı kaplayarak birçok vadi ve dağın çıkış yolu üzerinde bulunan bu ulusal park dağcıların da favori geçiş yollarından biri oluyor. Afrika'nın en büyük milli parklarından biri olma özelliğine sahip Kruger Ulusal Parkı ise vahşi yaşamı yakından görmek isteyen safari tutkunları için birebir. Aslan, zebra, fil, antilop gibi hayvanları barındıran Kruger, UNESCO tarafından “Biyosfer Rezervi” olarak belirlenmiş; bu özelliğiyle de her yıl yüz binlerce safari meraklısını kendine çekiyor.

Güney Afrika’nın bir diğer başkenti olan Bloemfontein da müzeleri ve doğal yaşam alanlarıyla ülkenin tadını sonuna kadar çıkarabileceğiniz şehirlerden. Anglo-Boer Savaşları’na ithaf edilmiş dünyadaki tek müze Anglo Boer Savaş Müzesi ile şehrin zeytin ağaçlarıyla çevrili görkemli bahçelerinden birini içerisine alan ve büyüleyici mimarisiyle dikkat çeken Oliewenhuis Sanat Müzesi, Bloemfontein’de ziyaret etmeniz gereken adreslerin başında geliyor. Bunların yanı sıra 360 derecelik manzarası ile nefes kesen Naval Tepesi’ne çıkabilir; Free State Ulusal Botanik Bahçesi’nde ülkenin büyüleyici çiçek ve ağaçlarıyla tanışabilir; ya da Bagamoya Vahşi Yaşam Alanı’nı ziyaret ederek kıtanın bakir doğasına tanıklık edebilirsiniz.

Ülkenin en sık ziyaret alan merkezlerinden biri olan Durban, sömürge döneminden kalan pek çok yapı ile dikkat çekiyor. Neo Barok tarzda inşa edilen Belediye Binası, şehrin en dikkat çeken yapısı. Günümüzde önemli organizasyonların düzenlendiği binada bir gösteri izleyebilir ya da geniş yapraklı palmiye ağaçlarıyla kaplı bahçesinde keyif yapabilirsiniz. Binanın içindeki Sanat Galerisi de görülmeye değer.

Güney Afrika’nın ruhunu en yakından gözlemleyebileceğiniz şehir ise Johannesburg oluyor. Nelson Mandela Meydanı’ndaki müzeleri gezerek şehrin tarihine tanıklık edebilir ya da Apartheid Müzesi’ni gezerek şehrin ırkçılık tarihine yakından bakabilirsiniz. Johannesburg Botanik Bahçeleri ile ülkenin korunan bitki dokusunu görebilir; Lion Park’a giderek aslanlarla safari yapabilirsiniz. Dünyanın en eski toprakları olan bu yerde, tarihin beşiği olarak bilinen Sterkfontain Mağaraları’nı keşfe çıkabilir ya da Gold Reef City parkında günümüz Afrika’sının tadını çıkarabilirsiniz.

Güney Afrika, birbirinden renkli ve canlı şehirleriyle ziyaretçilerine gezip görmek için sayısız seçenek sunan bir ülke. Dolayısıyla ülkedeki hareket alanınızı genişletmek ve görülmesi gereken her yeri rahatça gezebilmek adına araç kiralama seçeceğinden faydalanabilirsiniz.

Güney Afrika popüler şehirler

Güney Afrika kalkışlı popüler uçuşlar Güney Afrika varışlı popüler uçuşlar