Skip to main content

İngiltere uçak bileti


Londra İngilizce
İngiliz Sterlini
53,01 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Good Friday (18 Nisan), Paskalya (21 Nisan), Banka Tatili (5 Mayıs), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Noel (25, 26 Aralık)

Atlas Okyanusu üzerinde yer alan Britanya Adası’nın en popüler ülkelerinden biri olan İngiltere, Avrupa’nın batısında yer alıyor. Başkenti Londra olan ülke, Birleşik Krallık’ın da önemli bir parçası. Genellikle ılıman okyanus ikliminin etkisinde olan ülkede yıl boyunca yağış görülürken, yaz aylarında ılık bir iklim hüküm sürüyor. Çok sayıda ulustan insanın yaşadığı İngiltere, gerçek anlamda kozmopolit bir profile sahip. Kültürel zenginliği tarihi detaylarıyla birleştiren ülke, birbirine hoşgörüyle yaklaşan insanların yüksek standartlarla yaşam sürebileceğinin de bir örneği. Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan İngiltere, sanat, spor, kültür, eğitim ve teknoloji konularında dünya üzerindeki yaşamı şekillendiren lokomotif ülkelerden biri olarak öne çıkıyor.

İster turistik ister eğitim ister iş seyahati olsun, İngiltere’ye gitmek insan üzerinde dinlendirici bir etki yaratıyor. Eğer siz de bir İngiltere seyahati planlıyorsanız, uçak biletinizi şimdi alabilir; Türk Hava Yolları ayrıcalıklarından yararlanarak programınızı netleştirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

İngiltere uçuşları

Türk Hava Yolları, İngiltere’de dört farklı noktaya uçuyor: Edinburgh, Birmingham, Londra (iki farklı havalimanı), Manchester,

Londra Heathrow Havalimanı (LHR) yıllık 76 milyon yolcu sayısıyla İngiltere’nin en kalabalık hava trafiğine sahip havalimanı unvanını taşıyor. Onu 43 milyon yolcuyla yine Londra’da bulunan Gatwick Havalimanı (LGW) izliyor. 23 milyon yolcu kapasitesine ulaşan Manchester Havalimanı (MAN) ise ülkenin üçüncü en büyük havalimanı oluyor.

İstanbul Havalimanı’ndan (IST) hareketle başlayan Türk Hava Yolları direkt uçuşları dört ila dört buçuk saat arasında sürüyor. İniş noktaları Birmingham Havalimanı (BHX), Londra Gatwick Havalimanı (LGW), Londra Heathrow Havalimanı (LHR), Manchester Havalimanı (MAN) olarak değişiyor.

Kültür ve sanata önem veren İngiltere, pek çok kentinde yıl boyunca düzenlenen sayısız festivale ev sahipliği yapıyor. Paskalya ve Noel dönemlerinde son derece önemli organizasyonlarla hareketlenen yaşantı, uluslararası festivallerle hız kesmeden devam ediyor. Haziran ayında düzenlenen Glastonbury Festivali, müzik alanında ülkenin en başarılı etkinliği olarak ilgi görüyor. Ağustos ayında Reading Festivali ve ekim ayında Londra Frieze Art Fair tüm dünyadan büyük ilgi gören iki farklı etkinlik olarak öne çıkıyor. Temmuz ayında Manchester Caz Festivali, ekim ayında da Manchester Bilim Fuarı düzenleniyor. Londra’da ocak ayında yapılan Londra Sanat Fuarı, mart ayında düzenlenen St. Patrick’s Day ve The Boat Race, haziran ayında gerçekleşen Wimbledon Tenis Şampiyonası da büyük katılımların olduğu son derece keyifli etkinlikler arasında bulunuyor.

Gezilecek yerler

İngiltere gezilecek yerler

Hemen her noktası merak konusu olan İngiltere’nin elbette en popüler destinasyonu başkent Londra. İngiltere’ye dair pek çok ayrıntıyı görebileceğiniz, kraliyet ailesine de ev sahipliği yapan bu güzel şehir ülkenin en keyifli yerlerinden biri. Tarihi detayların şehrin her yerinde göze çarptığı Londra günlerce gezseniz bile bitti diyemeyeceğiniz bir zenginliğe sahip. Big Ben, Tower Bridge, Tower of London, Westminster, Greenwich Parkı ve Gözlem Evi, London Eye, Buckingham Sarayı, Thames Nehri ve South Bank bölgesindeki müzeler ve sanat galerileri, Westminster Abbey, Hyde Park, Trafalgar Meydanı şehrin mutlaka görülecek yerleri arasında öne çıkıyor. Alışveriş için Oxford Street ve Picadilli Circus sayısız mağaza seçeneğiyle şehrin en popüler caddeleri olarak yoğun ilgi görüyor. Bunlar ve çok daha fazlasını yakından görüp dev çınar ağaçlarıyla kaplı şehirde güzel bir tatil geçirmek için Londra uçak bileti alternatiflerini inceleyebilirsiniz.

Ülkenin ikinci büyük şehri olan Birmingham hem hareketli gece hayatı hem de kültür gezilerine olanak sağlayan yerleriyle oldukça popüler bir destinasyon. Güzel Sanatlar Müzesi, St. Philip Katedrali, St. Martin Kilisesi, BBC Birmingham Binası, Birmingham Üniversitesi kentin gezilebilecek yerleri arasında başı çekiyor. Alışveriş için büyük alışveriş merkezlerini değerlendirebilir veya tarihi mekanlar, küçük kafeler ve keyifli sokaklarıyla Victoria Square’de vakit geçirebilirsiniz.

Manchester şehri ise sanayileşmenin en önemli başlangıç noktalarından biri. Çeşitli kültürel ve sportif alanların yoğun ziyaret aldığı bu güzel şehir, aynı zamanda üniversite öğrencilerine de hitap eden bir dokuya sahip. Şehirde yer alan Manchester Üniversitesi Müzesi, oldukça yüksek sayıda bir koleksiyon ile arkeolojik ve antropolojik bir önem taşıyor. Bilim ve Sanayi Müzesi, İnsanlık Tarihi Müzesi, Manchester Yahudi Müzesi, Manchester Sanat Galerisi, Whitwort Sanat Galerisi, John Rynalds Kütüphanesi ve Manchester Katedrali gezilecek yerler listesinin öne çıkan noktaları.

Ülkenin sempatik sayfiye noktaları arasında yer alan Brighton, üniversite kentleri Oxford ve Cambridge, doğal güzellikleriyle ve tarihi detaylarıyla büyüleyici bir şehir olan Newcastle da keyifle tatil programınıza alabileceğiniz İngiltere kentleri olarak dikkat çekiyor.

İngiltere’de şehirlerarası ulaşım için son derece programlı bir sistem işliyor. Tren seferleri ve şehirler arası otobüs firmaları, ülkeyi birbirine bağlıyor. Çeşitli aktarmalarla her yere ulaşmak mümkün olsa da tatiliniz süresince daha fazla yer görmek ve ulaşım için harcayacağınız zamanı minimuma indirmek isterseniz araç kiralama alternatiflerinizi değerlendirebilirsiniz.

İngiltere popüler şehirler