Skip to main content

İrlanda uçak bileti


Dublin İrlandaca ve İngilizce
avro 4,8 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Aziz Patrick Günü (17 Mart ya da takip eden pazartesi), Paskalya Bayramı (Nisan), Cadılar Bayramı (Ekim), Noel (25 Aralık), Aziz Stephen Günü (26 Aralık)

Bir ada ülkesi olan İrlanda, doğal güzellikleri ve göz alıcı sahilleriyle son derece etkileyici bir destinasyon. Oldukça köklü bir tarihe de sahip bu Avrupa ülkesi, yüksek yaşam standartları sebebiyle tüm dünya tarafından ilgiyle takip ediliyor. Ziyaretçilerine çok sayıda aktivite olanağı sunsa da özellikle falezleri ve nehirleri keşfetmeye fırsat tanıyan trekking turları için ideal olan İrlanda, olağanüstü doğasıyla zihinlerde unutulmayacak kareler bırakıyor.

İrlanda’nın eğlenceli şehirlerini ve festivallerini ya da nefes kesen doğasını yerinde deneyimlemek için beklemeden uçak bileti alternatiflerini inceleyebilirsiniz.

Uçuş Detayları

İrlanda uçuşları

Türk Hava Yolları, İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti olan Dublin’e direkt uçuş imkanı sağlıyor. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan seferler Dublin Havalimanı’nda (DUB) sona eriyor ve yolculuklar yaklaşık 4 buçuk saat sürüyor. Hristiyanlara özgü bayram tatili olan Noel (25 Aralık) hariç yılın her günü 24 saat çalışan Dublin Havalimanı (DUB), yılda neredeyse 30 milyon yolcu ağırlıyor. Özellikle yaz aylarında trafiğin yoğunlaştığını söylemek mümkün. Öte yandan Belfast Uluslararası Havalimanı (BFS), Shannon Havalimanı (SNN) ve Cork Havalimanı (ORK) da ülkenin en yoğun havalimanları arasında yer alıyor.

İrlanda, doğa yürüyüşleri ve bisiklet gibi doğa sporlarından keyif alanlar için oldukça ilgi çekici destinasyonlara sahip. Elverişli iklim koşulları da yılın her zamanında bu rotaları keşfetme fırsatı veriyor. Diğer yandan günümüzde sadece İrlanda’da değil dünyanın neredeyse her yerinde kutlanan ve İrlanda’nın koruyucu azizine adanmış Aziz Patrick Günü (17 Mart) festivalleriyle ünlü bu ülkeyi ziyaret etmek için harika bir tarih. Aziz Patrick Günü’nü içeren hafta boyunca İrlanda’nın başkenti Dublin başta olmak üzere, ülkenin diğer popüler kentleri Waterford, Galway, Westport ve ikinci büyük kent olan Cork City oldukça renkli anlara sahne oluyor.

İrlanda’nın farklı şehirlerinde gerçekleşen diğer festivaller de en az Aziz Patrik Günü kadar ihtişamlı. Eylül ve ekim aylarını kapsayan Dublin Festival Sezonu boyunca şehir, çok sayıda festivale ev sahipliği yapıyor. Meşhur Dublin Tiyatro Festivali de bu dönemde gerçekleşiyor. Temmuz ayında düzenlenen Galway Uluslararası Sanat Festivali ise ülkenin ve hatta dünyanın en önemli sanat etkinlikleri arasında. Yine temmuz ayında Kuzey İrlanda sınırları içinde yapılan Dalriada Festivali, ülkenin en ihtişamlı yapılarından biri olan Glenarm Kalesi’nde çeşitli etkinliklere imza atarak ailelere keyifli bir hafta sonu vadediyor. Ağustos ayında birbirinden ünlü sanatçıların katılımıyla düzenlenen Kilkenny Sanat Festivali de ülkenin kaçırılmayacak etkinliklerinden biri.

Sayıca fazla ve içerik olarak zengin bu etkinlikleri kaçırmamak için İrlanda seyahatinizi bir an önce planlamaya başlayabilirsiniz.

Gezilecek yerler

İrlanda gezilecek yerler

Bu büyüleyici ülkeyi ziyaret edenler seyahatlerine genelde başkent Dublin’den başlıyor. 10. yüzyılda bir Viking yerleşkesi olarak kurulan Dublin’de Grafton Caddesi ve İrlandalıların gururu Guinness Mağazası dolaşmak için oldukça keyifli noktalar. Aziz Patrick Parkı ve Merrion Meydanı da açık havada dinlenme imkanı sağlıyor. Lezzetli atıştırmalıklar içinse Meeting House Square üzerinde cumartesi günleri kurulan Temple Bar Food Market’a mutlaka uğramalısınız. Edebiyat tutkunlarının akıllarını başlarından alacak Dublin Yazarlar Müzesi gibi yerlerin de burada bulunması şaşırtıcı değil. Ne de olsa Dublin; Samuel Beckett, Oscar Wilde ve James Joyce başta olmak üzere birçok önemli yazarın memleketi. Bir 13. yüzyıl Viking hisarı olarak inşa edilen Dublin Kalesi de yine mutlaka görülmesi gereken noktalar arasında bulunuyor. Trinity College’taki Eski Kütüphane özellikle ana salonuyla çok etkileyici.

İrlanda gezilerinde Dublin ile sınırlı kalmak istemeyen ve yeterli vakti olanlar için şehir dışına ulaşımı sağlayan tren sistemi DART ile güney ve kuzey sahillere ulaşmak mümkün. İrlanda sınırları içinde şehirlerarası ulaşımda kendi rotanızı çizerek özgürce dolaşmak isterseniz araç kiralama seçeneğini de düşünebilirsiniz.

Gidilebilecek sahillerin başında ülkenin en eski şehri olan Waterford geliyor. “Viking Üçgeni” olarak anılan bölgede Reginald’s Tower, Waterford Museum of Treasures, House of Waterford Crystal mutlaka görülmeli. Batı yakasındaki liman şehri Galway de yine rotanıza ekleyebileceğiniz noktalardan. Şehrin merkezi Eyre Meydanı’nda geleneksel İrlanda müziği dinleyebileceğiniz mekanlar bulunuyor. Sanat ve alışveriş meraklılarının adresi ise, Latin Quarter ile Galway Arts Centre oluyor. Güneybatıda bulunan Cork City, İrlanda’nın ikinci büyük şehri olarak göze çarpıyor. Şehre yolu düşen yemekseverler English Merket’e mutlaka uğramalı. Saint Fin Barre Katedrali, Blarney Kalesi ve meşhur Blarney Stone şehrin ilgi çekici noktalarından yalnızca birkaçı.

Kuzey Işıkları’nı görmek için de İrlanda’ya gidebilirsiniz. Ülkenin kuzeyinde bulunan Donegal Kontluğu, bu noktada en çok tercih edilen adreslerden biri. Bu büyüleyici doğa olayına tanık olmak için en ideal dönemse kasım ile şubat ayları arası.

İrlanda popüler şehirler

İrlanda kalkışlı popüler uçuşlar İrlanda varışlı popüler uçuşlar
Dublin-İstanbul uçak bileti
İstanbul-Dublin uçak bileti