Skip to main content

İspanya uçak bileti


Madrid İspanyolca
avro 46,56 milyon
Yeni yıl (1 Ocak), Epifani (6 Ocak), Kutsal Cuma (Mart), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Aziz James Yortusu (25 Temmuz), Hz. Meryem Göğe Yükseliş Günü (15 Ağustos), Hispanik Günü (12 Ekim), Kutsal Ruhlar Günü (1 Kasım), Ulusal Gün (6 Aralık), Lekesiz Doğum (8 Aralık), Noel (25 Aralık)

İber Yarımadası üzerindeki İspanya hem Akdeniz hem de Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan bir Avrupa ülkesi. Bu konumu nedeniyle dünyanın en çok turist ağırlayan ülkeleri arasında ilk üçte yer alıyor. MÖ 1100 civarında başlayan yerleşim döneminde birçok uygarlığa vatan olmuş ülke, geniş bölgelere yayılmış toprakları sayesinde farklı iklim kuşaklarından etkileniyor. Bu da İspanya’yı yılın her dönemi ziyaret edebilir bir destinasyon kılıyor. Ancak uygun hava koşulları, ülkenin bu denli ziyaret edilmesinde etkili tek neden değil. İspanya’nın bir özelliği de her stilden gezgine hitap edebilmesi. Deniz, kum, güneş tatili yapmak isteyenler ülkenin güneyini tercih ederken; kültür ve tarih gezginlerinin seçimi başkent Madrid’den yana oluyor. Barselona ise ziyaretçilerine her ikisini birden sunarak dünyanın en keyifli destinasyonları arasındaki yerini alıyor.

İspanya’nın tarihi boyunca ev sahipliği yaptığı kültürler arasındaki etkileşimi takip etmek, hayranlık uyandıran doğasıyla iç içe olmak, sıcakkanlı insanlarıyla eğlencenin tadına varmak için hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın uçak bileti sayfasını inceleyebilirsiniz.

Uçuş Detayları

İspanya uçuşları

Türk Hava Yolları, İspanya’da dokuz farklı noktaya uçuyor: Balear Adaları (2 farklı noktaya), Barselona, Bilbao, Kanarya Adaları, Madrid, Malaga, Tenerife, Valensiya.

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan İspanya uçuşları üç buçuk ila beş saat arasında sürüyor. Direkt uçuşlarda iniş noktaları Barselona El Prat Havalimanı (BCN), Bilbao Havalimanı (BIO), Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı (MAD), Malaga Costa Del Sol Havalimanı (AGP) veya Valensiya Havalimanı (VLC) olarak değişiyor. Diğer destinasyonlara gitmek isteyen yolcuların Madrid ya da Barselona üzerinden aktarma yapmaları gerekiyor. Aktarmalı uçuşlarda yolculuk, bekleme süresine bağlı olarak değişiklik gösteriyor.

Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı (MAD) yılda yaklaşık 50 milyon yolcuya hizmet vererek İspanya’nın en yoğun havalimanı oluyor. Onu ortalama 44 milyon yolcu kapasitesiyle Barselona El Prat Havalimanı (BCN) izliyor. Balear Adaları’nda yer alan Palma de Mallorca Havalimanı (PMI) yılda 26 milyon yolcuyla en yoğun üçüncü havalimanı. 16 milyon yolcu sayısına ulaşan Malaga Costa Del Sol Havalimanı (AGP) dördüncü yoğun havalimanı olurken onu 12 milyon yolcu kapasitesiyle Alicante Elche Havalimanı (ALC) takip ediyor.

İdari başkent Madrid ve eğlence başkenti Barselona başta olmak üzere ülkenin pek çok kentinde düzenlenen ve uluslararası anlamda ilgi gören etkinlikler, havalimanlarındaki yoğunluğu artırıyor. İspanya’nın milli etkinliklerinden biri olan Boğa Güreşleri her yıl mayıs ayı içinde farklı ülkelerden gelen katılımcılarla birlikte Madrid’de gerçekleşiyor. Başkentte yapılan etkinlikler arasında kasım ayında düzenlenen San Isidro Festivali ile ağustos ayında kutlanan Kralın Bayramı da çokça ilgi çekiyor. Barselona’nın 1871 yılından beri kutlanan şehir bayramı La Mercè, her yıl eylül ayında şehrin sokaklarını adeta panayır alanına dönüştürüyor. Ayrıca nisan ayında yapılan Çiçek Festivali, haziranda gerçekleştirilen Festival de Sant Joan ve ağustos ayına denk gelen Canlı Müzik Haftası da ilgi gören etkinlikler arasında. San Sebastian’da temmuz ayında düzenlenen Caz Festivali ve eylül ayında yapılan Film Festivali dünyanın en önemli kültür-sanat festivalleri arasında gösteriliyor. Ağustos ayında Valensiya’da düzenlenen La Tomatina isimli etkinlikte halk sokaklara dökülerek şehrin her yerini saran bir domates savaşına katılıyor. Pamplona’da yapılan ve komik görüntülere sahne olan Boğalarla Koşu etkinliği de ülkenin popüler organizasyonları arasında yer alıyor.

Gezilecek yerler

İspanya gezilecek yerler

Üç milyon nüfusa sahip başkent Madrid, İspanya seyahatlerinde popüler başlangıç noktalarından biri. Şehrin ana meydanı kabul edilen Puerta del Sol, bitmek bilmez enerjisiyle ziyaretçilerin en beğendiği noktalar arasına yer alıyor. Madrid aynı zamanda Prado Müzesi, Kraliçe Sofia Sanat Müzesi, Thyssen-Bornemisza Müzesi gibi dünyanın en önemli müzelerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Bu özelliğiyle de daima sanatseverlerin radarında kalıyor. Şehrin tam merkezinde konumlanan Rio Parkı, ziyaretçilere sükûnet içinde geçirebilecekleri birkaç saat vadediyor. Görülmesi gereken yerler açısından oldukça zengin bu şehri keşfetmek için hemen şimdi Madrid uçak bileti seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

İspanya’nın ikinci büyük şehri olan Barselona turistik cazibesi yüksek bir metropol. Gaudi’nin şehri olarak bilinen Barselona başta La Sagrada Familia ile büyük ilgi çekiyor. Gaudi’nin izleri yalnızca bu heybetli kilisede değil; Güell Parkı, Casa Battlo, Casa Mila gibi şehrin pek çok yerinde gözlenebiliyor. Picasso Müzesi ile Joan Miro Müzesi ise sanat tarihine adlarını yazdırmış bu iki önemli ressamın en önemli eserlerini bir araya getiriyor. Teleferik yolculuğuyla çıkabileceğiniz ve harika bir panoramik manzara sunan Montjuic Tepesi, Barselona takımının resmi stadı olan Camp Nou Stadı ve Müzesi, kalabalığın bir an eksik olmadığı La Rambla Caddesi de görmeden şehirden ayrılmamanız gereken yerler arasında.

Ülkenin keyifli liman kenti Bilbao da oldukça yoğun ziyaret alan bir şehir. Dünyanın en özel müzeleri arasında yer alan Guggenheim Müzesi’ne ev sahipliği yapan şehir, her yıl çok sayıda sanatsever gezgini ağırlıyor. Mandalina ağaçlarının süslediği Valensiya da yine turistik değeri yüksek İspanyol şehirlerinden. Tarihi detayların arasına yayılmış modern yaşam biçimiyle hem tarih hem kültür gezileri için ideal. Eski Şehir bölgesi El Carmen, Torres de Serranos ve Valensiya Katedrali şehri ziyaret eden turistlerin en beğendiği noktalar arasında yer alıyor.

Biraz daha eğlenceli bir tatil arayanların tercihi ise İspanya’nın Endülüs bölgesinden yana oluyor. Flamenkonun başkenti Sevilla, Emeviler döneminden kalma El-hamra Sarayı ile ünlü Granada, Costa del Sol üzerinde kurulmuş bir liman kenti olan Malaga, bölgenin Portekiz sınırında yer alan Cadiz ve Emeviler döneminde önemli bir bilim merkezi olan Cordoba; Endülüs seyahatinde uğrayabileceğiniz şehirlerden birkaçı.

Birbirinden keyifli ve birbirinden farklı vaatleri olan destinasyonlara sahip İspanya’da, tek bir noktayı görmek yerine şehirlerarası yolculuklar ile ülke geneli hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İç hat uçuşları, tren ve otobüs seferlerini kullanarak ülkenin en turistik yerlerini görebileceğiniz bir seyahat planı oluşturmak mümkün. Ayrıca seyahatiniz boyunca size pek çok anlamda konfor sağlayacak araç kiralama imkanlarını da değerlendirebilirsiniz.

İspanya popüler şehirler