Skip to main content

İsveç uçak bileti


Stockholm İsveççe
İsveç Kronu 9,903 milyon
Yeni yıl (1 Ocak), Epifani (6 Ocak), Kutsal Cuma (21 Mart), Paskalya (Mart-Nisan), İşçi Günü (1 Mayıs), İsa’nın Göğe Yükselişi (30 Nisan), İsveç Ulusal Günü (6 Haziran), Yaz Ortası Günü (25 Haziran), Azizler Günü (5 Kasım), Noel (25-26 Aralık)

İsveç veya resmi ismiyle İsveç Krallığı, Kuzey Avrupa’daki İskandinavya’nın en önemli parçalarından biri. Ekonomisi ve refah seviyesiyle dikkat çeken İsveç, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile de Avrupa’nın en gözde destinasyonları arasında yer alıyor. Dilerseniz başkent Stockholm’ün hareketli yaşantısına tanık olabilir; dilerseniz ülkenin daha kuzeyine giderek Beyaz Geceler’e tanıklık edebilirsiniz ya da Göteborg, Malmö ve Vizby şehirlerinde İsveç’in tertemiz havasını içinize çekebilir, Djurgarden Adası’nın üzerinde kurulu olan dev eğlence merkezi Gröna Lund’daki kültürel etkinlik ve festivallere katılabilirsiniz. Her yıl kış aylarında inşa edilip baharda eriyen Buz Oteli’nde konaklamak de İsveç’te yaşayabileceğiniz en özel deneyimlerden biri.

Siz de tertemiz havasıyla içinizi ferahlatacak bir İsveç seyahati için uçak biletinizi alırken Türk Hava Yolları’nı seçerek ayrıcalıklı ve konforlu bir seyahatin tadını çıkarabilirsiniz.

Uçuş Detayları

İsveç uçuşları

Türk Hava Yolları, İsveç sınırları içinde 14 farklı bölgeye uçuyor: Stockholm, Angelholm, Göteborg, Kalmar, Kiruna, Lulea, Malmö, Norrkoping, Östersund, Ronneby, Skelleftea, Sundsvall, Umea ve Visby. İstanbul Havalimanı (IST) veya İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan (SAW) başlayıp Stockholm Aralanda Havalimanı’nda (ARN) sona eren direkt uçuşlar yaklaşık üç buçuk saat sürüyor. Türk Hava Yolları’nın Göteborg Landvetter Havalimanı’na (GOT) gerçekleştirdiği direkt uçuşların süresi de aşağı yukarı aynı. Kalmar Havalimanı (KLR), Malmö Havalimanı (MMX) ve Ronneby’de bulunan Kallinge Havalimanı’na (RBN) olan uçuşlar ise Stockholm üzerinden aktarmalı olarak gerçekleşiyor. Aktarmalı uçuşların süresi ise varış noktanıza ve Stockholm’deki bekleme süresine göre değişiklik gösteriyor.

Yılın büyük bir bölümünde soğuk ve yağışlı olan İsveç, yemyeşil ormanlara ve parklara, irili ufaklı yüzlerce adaya sahip. Tertemiz havasının yanı sıra az katlı, renkli ve kendine has mimarisiyle İskandinav Adası’nın bu doğa dostu ülkesinde hava sıcaklıkları ağustos ayında bile 20-25 derecenin üzerine çıkmıyor. Kış aylarında ise sıcaklıklar daha da düşüyor. Özellikle kuzeye doğru gidildikçe -30 dereceyi görmek bile mümkün.

Ancak İsveç, bu soğuk iklimine rağmen Kuzey Avrupa’nın en önemli kültür, sanat ve eğlence merkezlerinden biri. Yıl boyunca düzenlenen festivaller ve fuarlar her sene milyonlarca insanı ağırlıyor. Nitekim İsveç, soğuk iklimini turizm açısından pozitife çevirmeyi başaran bir ülke. Bunun en büyük örneği Kiruna Kar Festivali. 1985 yılından beri her yıl şubat ayında düzenlenen bu festivalde, Kuzey Işıkları’nın eşsiz görüntüsü altında kızak ve ren geyiği yarışları düzenleniyor. Yaz aylarına denk gelen “Beyaz Geceler” döneminde ise ülke, binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Güneşin gökyüzünü çok geç terk ettiği bu dönemde gezginler gün ışığının tadını sonuna kadar çıkararak uzun saatler gezme fırsatı yakalıyor. Dolayısıyla İsveç’in coğrafi konumunun ülkenin en büyük magneti olduğunu söylemek mümkün.

Ülkenin ikinci büyük şehri Göteburg da ünlü festivalleriyle çok sayıda turiste ev sahipliği yapıyor. Ocak ayının sonlarında başlayan Göteburg Uluslararası Film Festivali, her yıl çok sayıda ülkenin katılımı ile gerçekleşiyor. 10 gün süren festival, İskandinavya’nın en büyük sinema etkinliklerinden biri. Öte yandan söz konusu İsveç olduğunda müzik festivallerini de es geçmemek gerekiyor. Göteburg Caz Festivali, Stockholm Caz Festivali ve Umea Caz Festivali, ülkenin önemli müzik festivalleri arasında. Fakat en çok ilgi göreni her yıl haziran ayında düzenlenen İsveç Rock Festivali. Dünyaca ünlü grupları sahneye çıkaran festival, düzenlendiği Norje şehrine milyonlarca turisti çekmeyi başarıyor.

İsveç’in en eski köylerinden biri olan Jukkasjärvi’de bulunan Ice Hotel ise ülkenin en çok ilgi çeken noktası denebilir. Her yıl eriyen ve Kuzey Işıkları’nın en iyi gözlemlenebileceği bölgeye yeniden inşa edilen bu otel, türünün ilk ve tek örneği. Otelin kapasitesi 100 kişilik. Dolayısıyla, bu eşsiz deneyimi yaşamak isteyenler her yıl Jukkasjärvi’de buluşmak için sıraya giriyor.

İsveç, festivalleri ve doğal güzellikleriyle yılın her döneminde yoğun ilgi görüyor. Siz de bu yoğunluğu göz önünde bulundurarak İsveç seyahatinizi vakit kaybetmeden planlamaya ve kendinizi bu soğuk ülkenin iç ısıtan etkinliklerinde, yemyeşil sokaklarında hayal etmeye başlamalısınız.

Gezilecek yerler

İsveç gezilecek yerler

İsveç uçuşlarının bu denli popüler olmasının tek nedeni kendine özgü festivalleri ve doğal harikaları değil. Zira ülke kültür turizminde de dünyanın önde gelen destinasyonlarından biri. 70 müze ve 100 sanat galerisiyle yalnızca bir idari merkez değil, aynı zamanda bir kültür başkenti olan Stockholm’de bulunan onlarca kale ve Orta Çağ döneminden kalma kilise, şehrin tarihine tanıklık etmenize olanak tanıyor. 10 bin kilometrelik alana yayılmış bisiklet ve yürüyüş yolları ile sayısız milli parkı gezerek de ülkenin eşsiz doğasının tadını çıkarabilirsiniz.

Stockholm Takım Adaları olarak bilinen 14 ada üzerinde kurulu olan başkent; genç, enerjik, modern ve bir o kadar da tarih kokan bir şehir. Şehrin en büyük ve prestijli etkinlik merkezlerinden biri olan Stokholm Globen, İskandinav ve Viking kültürünün tüm ihtişamını gözler önüne seren buluntuların sergilendiği Ulusal Tarih Müzesi, İsveç kraliyet ailesinin resmi konutu ve aynı zamanda Avrupa’nın en büyük kraliyet saraylarından biri olan Kungliga Slottet Kraliyet Sarayı Stockholm’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

İsveç’in ikinci büyük şehri Göteborg, bir liman kenti. Bu özelliğiyle de her sene 3 milyon ziyaretçi ağırlıyor. İskandinavya Adası’nın en büyük lunaparkı Liseberg Lunaparkı, 16.000 farklı bitki çeşidine ev sahipliği yapan Göteborg Botanik Bahçesi, pek çok etkinliğin düzenlendiği Göteborg Operası, 15. yüzyıldan günümüze uzanan geniş koleksiyonuyla Avrupa’nın en kapsamlı sanat müzelerinden Göteborg Sanat Müzesi ve bu müzenin içinde bulunduğu Slottsskogen Parkı, şehrin görülesi noktalarında sadece birkaçı. Uzun cadde ve kanalları ile Göteborg’u keşfetmek için Göteborg uçak biletlerine göz atmayı ihmal etmeyin.

İsveç’in gelişmiş ulaşım ağı sayesinde turistik bölgelerin hemen hepsine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Şehirlerarası ulaşımda ağırlıklı olarak otobüsler ve trenler kullanıyor. Ayrıca araç kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Böylece istediğiniz her yere rahatlıkla ulaşabilir, rotanızı dilediğiniz şekilde çizebilirsiniz.

İsveç popüler şehirler