Skip to main content

Kırgızistan uçak bileti


Bişkek Kırgızca, Rusça
Kırgızistan Somu 6,202 milyon
Yeni yıl (1 Ocak), Rus Ortodoks Noeli (7 Ocak), Kadınlar Günü (8 Mart), Nevruz (21 Mart), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Kurtuluş Günü (5 Mayıs), Zafer Günü (9 Mayıs), Bağımsızlık Günü (31 Ağustos), Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Kırgızistan görkemli dağlarla ve yemyeşil ormanlarla çevrili bir Orta Asya ülkesi. İpek Yolu gibi kültürel ve ticari yolların kesişimi üzerinde konumlanması sebebiyle tarih boyunca birçok imparatorluk ve kavmin etkisi altında kalmış olsa da yıllar içinde biriktirdiği tarihi mirasını, köklü geleneklerini ve kültürel renkliliğini korumayı başarmasıyla dikkat çekiyor. Dikkat çekici doğası, gelenekleri, göçebe kültürü ve yemekleri ile birleşince bu topraklar, sıradışı bir seyahat deneyimi arayanlar için ideal bir destinasyon olarak öne çıkıyor.

Siz de ülkenin yüzde 65’ini kaplayan görkemli Tanrı Dağları’nı ve büyüleyici güzelliği ile dünyanın en büyük ikinci dağ gölü olan Issık Gölü’nü görmek ya da üç bin yıllık geçmişi ile Orta Asya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Oş şehrini ziyaret etmek istiyorsanız, hemen şimdi uçak bileti seçeneklerine bakabilir; Orta Asya’nın en ilgi çekici ülkelerinden biri olan Kırgızistan’da büyüleyici bir tatil yapmak için ilk adımı atabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Kırgızistan uçuşları

Türk Hava Yolları, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’e düzenli olarak uçuşlar düzenliyor. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayarak Bişkek Manas Uluslararası Havalimanı’nda (FRU) sona eren bu uçuşlar, yaklaşık olarak beş saat sürüyor.

Kırgızistan’ı ziyaret etmek için en güzel mevsim ilkbahar ve sonbahar ayları. Karasal iklimi nedeniyle özellikle başkent Bişkent yaz aylarında fazla sıcak olabiliyor. Ancak ülkede yaz sıcaklarını da ekarte edecek pek çok etkinlik mevcut. Dünyanın en iyi trekking bölgelerinden biri olarak gösterilen Kırgızistan, etrafını saran dağları ve nehirleri nedeniyle birçok doğa sporu tutkununu ağırlıyor. Özellikle yaz aylarında ülkenin dört bir yanında trekking turları düzenleniyor.

Kültür meraklıları için de yaz ayları ülkeyi ziyaret için ideal bir dönem. Zira Kırgızistan’ın tarihi ve göçebe kültürünü temel alan birçok festival yaz aylarında gerçekleşiyor ve dünyanın birçok yerinden meraklılarını kendine çekiyor. Her yıl temmuz ayında gerçekleştirilen Göçebe Hareketi ve At Oyunları Festivali, bu anlamda oldukça popüler bir etkinlik. Yine temmuz ayının sonunda düzenlenen Kırgız Gelenekleri ve Seremonileri Festivali ise gelenekleri yaşatmanın yanı sıra yöresel yemekleriyle de iştah kabartıcı bir festival. Ülkenin bir diğer büyük festivali ise her sene mayıs ayında gerçekleştirilen Bisiklet Yarışı. Arslanbob’da düzenlenen yarış için ülkenin görkemli dağlarını kapsayan uzun bir rota belirleniyor.

Eşsiz güzellikte doğa manzaralarının arasında kültürünü yaşatan festivalleri ile Kırgızistan yılın her mevsiminde ilgi çeken bir ülke. Siz de bu toprakları keşfe çıkmak istiyorsanız elinizi çabuk tutmalı ve Kırgızistan uçak biletlerine hemen göz atmalısınız.

Gezilecek yerler

Kırgızistan gezilecek yerler

Başkent Bişkek; loş sokakları, görkemli anıtları, Sovyet döneminden miras kalan caddeleri, müzeleri ve parkları ile oldukça farklı bir atmosfere sahip. Yoğun öğrenci nüfusu olan başkentte günlük hayat, bir hayli renkli ve hareketli. Ala-Too Meydanı, şehirde görülmesi gereken yerlerin başında geliyor ve şehrin ana meydanı olarak biliniyor. Şehrin simgelerinden Özgürlük Heykeli de bu meydanda bulunuyor. Meydan aynı zamanda Bişkek Tarih Müzesi ve Parlamento Binası gibi şehrin önemli binalarına da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Bişkek’in meşhur parkı Panfilov’da huzur dolu bir mola verebilir; ya da Osh Bazaar, Dordoy Bazaar gibi yerel pazarları gezebilirsiniz.

Başkentte şehir içi ulaşım genelde marşrutka denilen minibüs benzeri araçlarla sağlanıyor. Ayrıca otobüs, troleybüs ya da taksi gibi seçenekleriniz de mevcut. Diğer bir alternatif ise araç kiralama olacaktır. Bu sayede hem Bişkek içindeki ulaşımınızı kolaylaştırabilir; hem de ülke içinde farklı şehirleri de kapsayacak bir seyahat planı oluşturabilirsiniz.

Kırgızistan dağlık ve yemyeşil doğası ile birçok alanı koruma altında olan bir ülke. Başkentin güneyinde yer alan Ala-Arça Milli Parkı bu doğal harikaların başında geliyor. Ala-Arça Nehri, bu parkın içinden Bişkek’e doğru akıyor. Kırgız Ala Dağları‘nın yaklaşık beş bin metrelik en yüksek tepesi olan Semenova Tian-Shanski Doruğu da burada yer alıyor ve 15 kilometre boyunca uzanan göz kamaştırıcı bir vadi yaratıyor. Özellikle yaz aylarında Bişkek’e göre daha serin olan Arça Ulusal Parkı, doğayla baş başa kalmak isteyenler için özel bir tatil adresi olabilir.

Ülkenin özel turistik noktalarından biri de Küngöy Ala Dağları ve güneyinde Teskey Ala Dağları arasındaki tektonik çukurda yer alan Issık Gölü. Dünyanın ikinci en büyük dağ gölü olan Issık; kumlu kıyıları, zengin balık çeşitleri ve tuzlu suyu ile Kırgızistan’ın en önemli ve mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri. Ülkenin güneybatısında, tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan ve geçmişi 3000 yıl öncesine dek uzanan Oş’da ise 16’ıncı yüzyıl tarihli Rabat Abdullah Han Camii, 12’inci yüzyıldan kalma Asaf İbn Burhiya Türbesi’ni ziyaret edebilir; Oş Pazarı’nın hemen yanında yer alan ve Kırgızistan’ın en büyük camisi olan Şehit Tepe Camii’ni görebilirsiniz.

Kırgızistan popüler şehirler

Kırgızistan kalkışlı popüler uçuşlar Kırgızistan varışlı popüler uçuşlar