Skip to main content

KKTC uçak bileti


Lefkoşa Türkçe
Türk Lirası 294.906
Yeni Yıl (1 Ocak), Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs), Barış ve Özgürlük Bayramı (20 Temmuz), Toplumsal Direniş Bayramı (1 Ağustos), Zafer Bayramı (30 Ağustos), Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim), KKTC Cumhuriyet Bayramı (15 Kasım), Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz’in ortasında yer alan KKTC; toprağın tarihle beslendiği, yeşilin en güzel tonlarının masmavi koylarla kucaklaştığı bir ülke. KKTC birçok tarihi zenginliğe ve doğal güzelliklere sahip. Bu özelliğiyle de her yıl çok sayıda turistin dikkatini çekiyor ve onlara keyifli bir tatilin kapılarını aralıyor.

Beşparmak Sıradağları üzerine inşa edilmiş muhteşem kaleleri, farklı dinlere ait görkemli yapıları ve göz kamaştırıcı sahilleri ile KKTC’ni keşfe çıkmak istiyorsanız, hemen şimdi Türk Hava Yolları tarafından sunulan uçak bileti seçeneklerine bakabilir; sadece keyif yapılacak bir tatil rotası olarak değil, farklı medeniyetlere kucak açan toprakları ve kültürel zenginlikleriyle de ilgi çeken bu eşsiz ülkeye yapacağınız tatilin hayalini kurmaya başlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

KKTC uçuşları

Türk Hava Yolları’nın KKTC uçuşları, İstanbul Havalimanı’ndan (IST) ya da Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan (SAW) başlıyor ve ülkenin başkenti Lefkoşa’da bulunan Ercan Uluslararası Havalimanı’nda (ECN) son buluyor. Uçuşların süresi ise yaklaşık bir buçuk saat.

KKTC konuklarına sunduğu imkanlar ve büyüleyici doğasıyla yıl boyu ziyaret alan bir destinasyon. Bozulmamış sahilleri, nadir bulunan çiçek türleri, çam ağaçlarıyla kaplı dağları ve portakal bahçeleri ile sıcak mevsimlerin vazgeçilmez adresi olan KKTC, lüks otelleriyle de yılın dört mevsimi yoğun ziyaret alıyor.

KKTC’ta düzenlenen etkinlik ve festivaller ise ülkenin çekiciliğini artırmada önemli olan etkenlerden. Ülkenin dünyaca en tanınan festivali KKTC Uluslararası Bellapais Müzik Festivali. Her yıl mayıs ve haziran aylarında düzenlenen etkinlik, klasik müziğin en güzel örneklerini dinleyebileceğiniz büyüleyici bir etkinlik. Aralık ayında gerçekleştirilen Kyrenia Caz Festivali ile haziran-temmuz ayları arasında düzenlenen ve KKTC’ta festival kültürünün yerleşmesine ön ayak olan İskele Festivali de ülkenin önemli müzik etkinlikleri arasında yer alıyor.

KKTC’ta kutsal sayılan zeytin ağaçları ile zeytin kültürünü korumak ve yaşatmak için ekim ayında düzenlenen Uluslararası Zeytin Festivali ise, KKTC'ın tarihiyle el ele veren kültürüne tanıklık edebilmenizi sağlayacak etkileyici festivallerin başında geliyor. KKTC kültürünün en önemli öğelerinden bir diğeri olan hellim peynirini korumak ve tanıtmak amacıyla ağustos ile eylül aylarında düzenlenen Hellim Festivali de bu anlamda dikkatinizi çekebilecek bir etkinlik.

Gezilecek yerler

KKTC gezilecek yerler

KKTC’nin en popüler şehri hiç şüphesiz ki Girne. Büyüleyici limanı ve yürürken kaybolmak isteyeceğiniz ara sokakları ile tam bir Akdeniz şehri olan Girne’de birçok tarihi yapıya yol üstünde rastlamak mümkün. Yıllar boyu ticaretin merkezlerinden biri olmayı başarmış şehrin sembolü kabul edilen ve 800 yılı aşkın Girne Kalesi, turistik gezilerin de başlangıç noktası. İçerisinde kilise, zindanlar, sarnıç, Batık Gemi Müzesi, Kırnı Mezarları ve Akdeniz Mezar Kazı alanı gibi gezilecek birçok yer bulunan kale, KKTC'nin tarihine tanıklık etmek için oldukça önemli bir yer. Kalenin de bulunduğu sahil şeridi ise Girne’nin en canlı noktalarından biri. Restoranlar, kafeler ve dükkanlarla Girne Yat Limanı, KKTC akşamlarında yürüyüş yapabileceğiniz renkli ve canlı bir nokta.

Rum savaş araçlarının da sergilendiği bir şehitlik olan Karaoğlan Müzesi ve Şehitliği, 12. yüzyılda Gotik mimari tarzda inşa edilen, Beşparmak Dağları’nın eteğinde, deniz seviyesine 620 metre yüksekliğinde bulunan Bellapais Manastırı ve Girne sahilinde yer alan Ağa Cafer Paşa Camii de şehrin tarihine tanıklık etmek isteyen gezginlerin sıklıkla uğradığı yerler arasında bulunuyor. Bütün Girne’yi görebileceğiniz manzarası ile Beşparmak Sıradağları’nın zirvelerinde bulunan Aziz Hilerion Kalesi ise şehrin tarihi ama aynı zamanda en büyüleyici noktası. Bu kale rivayete göre Walt Disney’in Uyuyan Güzel masalına ilham vermiş.

KKTC'nin ortasında yer alan başkent Lefkoşa da birçok tarihi ve turistik noktaya ev sahipliği yapıyor. Venedikli mühendis Julio Savarnano tarafından yapılan surlar üç mil uzunluğunda ve 11 burç ile üç giriş kapısına sahip. Bu surların içinde kalan Eski Şehir bölgesi ve girişindeki Girne Kapısı tüm heybetiyle ayakta duruyor. Antik bir şehir olan Surlariçi’nde birçok tarihi yapı bulunuyor. Daracık canlı sokaklarıyla burası başkentin en turistik noktalarının başında geliyor. Surlariçi’nin canlı ve mistik havasını en iyi şekilde deneyimleyebileceğiniz yer ise Büyükhan. KKTC’deki en önemli Osmanlı eseri olarak kabul edilen Büyükhan, yakın bir geçmişte KKTC kültürünü yansıtan bir anlayışla yeniden düzenlenmiş. Surlariçi’nde görülmeye değer bir diğer tarihi yapı ise Selimiye Camii. 1571 yılında Osmanlı idaresine geçmesinden sonra camiye dönüştürülen Aziz Sopien Katedrali, vakti zamanında Kudüs krallarının taç giyme törenlerinin gerçekleştirildiği yer olmasıyla da büyük bir öneme sahip.

Başkentten ayrılıp doğuya doğru yolculuğa çıktığınızda, ardıç ormanları ile denizin buluştuğu noktadaki Apostolos Andreas Manastırı’na uğrayabilirsiniz. Kapras Yarımadası’nın en uç noktasında yer alan bu manastır; yolcuların koruyucusu, rüzgarların hakimi, mucizeler yaratıcısının evi olarak yapılmış ve hala da görevini yerine getiren görkemli bir yapı. Yolculuğunuz sırasında, dünya literatürüne girmiş KKTC eşeklerine doğal ortamlarında rastlamanız da olası. KKTC'nin cezbedici bu noktalarına ulaşabilmek ve KKTC seyahatinizin hakkını verebilmek adına araç kiralama seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Böylelikle, deniz kaplumbağalarının binlerce kilometre yol kat ederek gittiği ve yumurtalarını bıraktığı Altınkum Sahili’ne de uğrayabilir; kum zambaklarının yok olma tehdidi olmadan yeşerdiği kumsalda denize girebilirsiniz. Kapras Yarımadası’na yapacağınız bu kısa yolculukta eşsiz deniz manzarası ile Ayfilon Kilisesi’ne uğrayabilir; Sipahi Köyü’nde bulunan, 535 yılından önceye tarihlenmiş mozaikleri ile Ayios Trias Bazilikası’nı ziyaret edebilirsiniz.

KKTC’nin göz alıcı güzellikteki liman şehri Mağusa ise Girne ve Lefkoşa’dan sonra turistlerin sıkça uğradığı yerlerden biri olarak dikkat çekiyor. Etrafı surlar ile kaplı olan eski şehir, birçok medeniyetin yaşam bulduğu zengin bir geçmişe sahip ve şehrin de en hareketli noktası. Mağusa, aynı zamanda Gazimağusa ismi ile de biliniyor. Şehirde bulunan ve bir bölümü denizin altında kalmış olan Salamis Harabeleri, deniz yolcularını karşılamak için yapılmış ve günümüzde bu görevini halen sürdürüyor. Salamis’in MÖ 11. yüzyıla kadar uzandığı tahmin edilen geçmişi birçok tarih meraklısını bu harabelere çekiyor. Gazimağusa kenti ile Salamis arasında yer alan Aziz Barbanas Kilisesi ise 432 tarihli görkemli bir yapı.

KKTC popüler şehirler

Kuzey Kıbrıs kalkışlı popüler uçuşlar Kuzey Kıbrıs varışlı popüler uçuşlar