Skip to main content

Kuzey Makedonya uçak bileti


Üsküp Makedonca
Makedonya dinarı
2,081 milyon
Ortodoks Noeli (7 Ocak), Paskalya (Mart/Nisan), İşçi Bayramı (1-2 Mayıs), Slav Eğitimcileri Bayramı (24 Mayıs), Cumhuriyet Günü (2 Ağustos), Bağımsızlık Günü (8 Eylül), Halk Ayaklanması Bayramı (11 Ekim), Makedon Devrimi Mücadelesi Bayramı (23-24 Ekim), Aziz Clement Ohridski Bayramı (8 Aralık), Ramazan Bayramı

Avrupa kıtasında yer alan Kuzey Makedonya, Balkanlar’ın en keyifli ülkelerinden biri olarak yüksek oranda turistik ziyarete ev sahipliği yapıyor. Vardar Nehri ve Ohri, Doyran ve Prespa gölleri ile yüksek dağlar, ülkenin sahip olduğu doğal güzelliklerin de kaynağı sayılıyor. Başkent Üsküp, ülkenin en büyük şehri ve idari merkezi. İçinden geçip giden Vardar Nehri’nin iki yakasını birleştiren taş köprüler ve şehrin her yerinde karşılaşabileceğiniz heykeller Üsküp’ün simgeleri olarak öne çıkıyor.

Bulunduğu konum nedeniyle tarih boyunca pek çok devletin hakimiyeti altında kalmış olan Kuzey Makedonya oldukça kozmopolit bir ülke. Pek çok noktasında Osmanlı Devleti’nin izlerine rastlanırken, sahip olduğu kültürel değerleri ve büyüleyici doğal güzellikleriyle, yüksek sayıda turistin ilgisini çekmeyi ve ardından da unutulmaz anılar bırakmayı başarıyor.

Kuzey Makedonya’nın konuklarına sunduğu doğal güzellikleri görmek ve keyifli atmosferini solumak için siz de bir yolculuk planlamak isterseniz, Türk Hava Yolları uçak bileti sayfasından detayları inceleyerek biletinizi hemen satın alabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Kuzey Makedonya uçuşları

Kuzey Makedonya’da uluslararası uçuşların yapıldığı iki havalimanı bulunuyor: 1,5 milyon yolcu sayısıyla hizmet veren Üsküp Büyük İskender Havalimanı (SKP) ve 150 bin yolcu sayısına ulaşan Ohri Havalimanı (OHD). Türk Hava Yolları, Kuzey Makedonya’da Üsküp’e uçuyor ve İstanbul Havalimanı’ndan (IST) hareketle başlayan yolculuk Üsküp Büyük İskender Havalimanı’nda (SKP) son buluyor. Uçuşlar yaklaşık olarak bir buçuk saat civarında sürüyor. Ülkede düzenlenen Manaki Kardeşler Uluslararası Sinemacılar Film Festivali, uluslararası değeri oldukça yüksek bir festival. Dönemin hakimi olan Osmanlı İmparatorluğu’nu ve dolayısıyla Balkan bölgesini sinema ile tanıştıran Manaki Kardeşler’e adanan bu etkinlik her yıl eylül ayında düzenleniyor. Bitola şehrinde yapılan bu festivale, ilk düzenlenmeye başlanan 1979 senesinden beri dünya ülkelerinden de yoğun bir katılım oluyor. 1962 yılından beri düzenlenen Balkan Folklor Festivali, diğer Balkan ülkelerinden sanatçıların da katılımıyla çok büyük bir kitleye hitap eden oldukça değerli bir etkinlik. Çeşitli eğlenceli organizasyonlarla da desteklenen bu festivalin ülkelerin kültürel değerlerini tanıtması ve koruması açısından manevi değeri de oldukça yüksek. Temmuz ayında, aynı isimli köyde yapılan Galicnik Düğünü, geleneksel bir bayram havasında geçiyor. Üç gün süren etkinlikte yerel kültürün yaşatılıp sürdürülmesi hedefleniyor. Ve ayrıca temmuz aylarında Ohri’de 1961’den beri düzenlenen Ohri Yaz Festivali, ülkeye talebin arttığı bir diğer etkinlik olarak uluslararası platformlarda ilgi çekiyor. Üsküp’de ekim ayında yapılan Caz Festivali ve kasım ayında düzenlenen Üsküp Tasarım Haftası, ülkenin ilgi gören diğer uluslararası etkinlikleri arasında yer alıyor. Özellikle bu etkinliklerin yapıldığı dönemlerde Kuzey Makedonya’nın popüler başkenti Üsküp çok daha yüksek oranda ziyaret alıyor. Kuzey Makedonya seyahatlerinde Turkish Airlines uçuşları, sağladığı konfor ve sunduğu hizmet kalitesiyle öne çıkarak yolcuların ilk tercihi oluyor.

Gezilecek yerler

Kuzey Makedonya gezilecek yerler

Kuzey Makedonya’nın idari merkezi olan başkent Üsküp, şehrin ortasından geçerek harika manzarasıyla insanı büyüleyen Vardar Nehri’nin iki yakasında bulunuyor. Büyük şehir olma özelliklerini, kültürünü yaşatma becerisiyle birleştirebilen bu güzel kent, ülkenin en kalabalık ve popüler şehirleri arasında ilk sırayı alıyor. Vardar Nehri’nin iki yakasını Kuzey Makedonya Meydanı’na doğru bir araya getiren Taş Köprü, 13 kemeriyle şehrin önemli bir simgesi. Üsküp Kalesi, Aziz Ohrid Kliment Katedrali, Türk Çarşısı ve içindeki Osmanlı Bedesteni ile Mustafa Paşa Camii de Üsküp için görülecek yerler listesinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Doğasever konukların mutlaka ziyaret etmeleri gereken Matka Kanyonu, şehrin 15 kilometre kadar dışında yer alan muhteşem bir doğal alan. Bu bölgede doğa sporları yapıp tarihi kalıntıları ziyaret edebilir, Vrelo Mağarası’na kadar giden teknelerle kanyon gezisi yapabilirsiniz. Dilerseniz kaya tırmanışı, kano, mağara inişi, trekking gibi etkinliklerle zenginleştirebileceğiniz kanyon gezinizi, harika fotoğraflarla unutulmaz hale getirebilirsiniz. Bu müthiş şehirde unutulmaz bir tatil yapmak için to Üsküp uçak bileti sayfasını inceleyip kendinize en uygun zaman için bir seyahat organize edebilirsiniz. Kış aylarında kayak merkezi olarak hizmet veren ve Mavrovo’da yer alan Mavrovo Milli Parkı ise ülkenin bir diğer doğa harikası. Üstelik misafirlerine oldukça keyifli bir tatil imkanı sağlıyor. Ohri, Kuzey Makedonya’nın başkentten sonra en popüler kenti. Ohri Gölü’nün kıyısındaki bu küçük şehir doğal, samimi, sakin hayatıyla insana zaman durmuş hissi yaşatıyor. Ülkenin en çok ziyaret alan turistik mevkii olan Ohri, çevresindeki keyifli ve eşsiz yerleşim noktalarıyla da oldukça popüler. Ayrıca Ohri’nin 30 kilometre kadar dışında yer alan ve ülkenin en önemli tarihi eserlerinden sayılan Sveti Naum Manastırı, Aziz Naum’un mezarına da ev sahipliği yapıyor ve bu özelliğiyle yıl boyu çok sayıda ziyaretçi çekiyor. Ülkenin en büyük ikinci kenti olan Bitola şehrinde yer alan Manastır Askeri İdadisi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim aldığı okul olduğu için büyük önem taşıyor ve özellikle Türk ziyaretçiler tarafından yoğun olarak ziyaret ediliyor. Kuzey Makedonya seyahatiniz süresince bu harika yerleri tek tek ziyaret edip, ülkeyi yakından tanıyabilmek için araç kiralama hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bu sayede tatilinizin verimli şekilde geçmesi için güzel bir program yapabilir ve tatil için kullanacağınız süreyi en eğlenceli şekilde planlayabilirsiniz.

Kuzey Makedonya popüler şehirler

Kuzey Makedonya kalkışlı popüler uçuşlar Kuzey Makedonya varışlı popüler uçuşlar


New York-Üsküp uçak bileti