Skip to main content

Norveç uçak bileti


Oslo Norveççe, Bokmål, Nynorsk, Kuzey Lapça
Norveç Kronu 5,233 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Kutsal Perşembe (Mart), Kutsal Cuma (Mart), Paskalya (Mart), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Yükseliş Günü (5 Mayıs), Hamsin Yortusu (16 Mayıs), Anayasa Günü (17 Mayıs), Noel (25,26 Aralık)

Avrupa’nın yüksek standartlara sahip ülkeleri arasında öne çıkan Norveç, İskandinav Yarımadası üzerinde yer alıyor. Vikinglerin vatanı sayılan ve Atlas Okyanusu kıyısında bulunan ülkede balıkçılık ve petrol en önemli ekonomik unsurları oluşturuyor. Demokrasi konusunda çıtayı hayli yükseğe taşıyan Norveç, mevcut yaşam koşullarıyla yoğun ilgi gören ülkeler arasında yer alıyor. “Buzul vadilerini dolduran deniz” anlamına gelen yüzlerce fiyorda sahip olan ülke, coğrafi konumundan kaynaklı doğal güzellikleriyle konuklarına büyüleyici bir deneyim yaşatıyor. Güneşteki patlamalarla oluşan Kuzey Işıkları ve yaz döneminde bir ay boyunca süren Gece Yarısı Güneşi gibi deneyimleri yaşamak üzere ülkeyi her yıl milyonlarca turist ziyaret ediyor. Uzun süre kar altında olan ülkenin pek çok noktasında yapılan kar safari, Husky veya ren geyiği kızağı turları da popüler Norveç etkinlikleri arasında yer alıyor.

Farklı deneyimlerle konuklarına bambaşka bir dünyayı yaşatan Norveç’te yapacağınız unutulmaz bir tatil için Türk Hava Yolları’nın uçak bileti sayfasını inceleyerek, en avantajlı koşullarla uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Norveç uçuşları

Türk Hava Yolları, Norveç’te 15 farklı noktaya uçuyor: Alesund, Alta, Bergen, Bodo, Harstad-Narvik, Haugesund, Kirkenes, Kristiansand, Kristiansund, Longyearbyen, Molde, Oslo, Stavanger, Tromsö, Trondheim.

İstanbul Havalimanı’ndan (IST) kalkışla yapılan direkt uçuşlar yaklaşık 4 saat sürüyor ve iniş noktası başkent Oslo’daki Oslo-Gardermoen Havalimanı (OSL) oluyor. Diğer Norveç şehirlerine gitmek isteyen yolcuların, Oslo’da aktarma yaparak yolculuklarına devam etmeleri gerekiyor.

Norveç’in en yoğun havalimanı Oslo-Gardermoen Havalimanı (OSL), yılda 27 milyon yolcuya hizmet veriyor. Yaklaşık 6 milyon yolcu sayısına ulaşan Bergen Havalimanı (BGO) ise yoğunluk sıralamasında ikinci sırada. Ortalama 4’er milyon yolcuyu ağırlayan Trondheim Havalimanı (TRD) ile Stavanger Havalimanı (SVG) ve 2,5 milyon yolcuya servis veren Tromsö Havalimanı (TOS) da ülkenin sahip olduğu hava trafiğini yönetmekte önemli rol oynuyor.

Yıl boyunca Norveç’in pek çok kentinde çeşitli festival ve etkinlikler düzenleniyor. Ocak ayında Tromsö’de gerçekleşen Kuzey Işıkları Festivali, 25 yıldır katılımcılarına çok özel bir deneyim yaşatıyor. Mayıs ayında düzenlenen Trondheim Caz Festivali ise 40 yıla yakın bir süredir Avrupa’nın en önemli caz festivalleri arasında yer alıyor. Norveç müzik festivalleri konusunda oldukça iddialı bir ülke. Haziran ayında müzikseverlere adeta bir bayram havası yaşatan Norwegian Wood Müzik Festivali de bu kapsamda oldukça ilgi gören etkinliklerden biri. Nisan ayında yapılan Ultima Müzik Festivali, yine haziran ayında düzenlenen Bergenfest Müzik Festivali, eylülde gerçekleşen Hell Blues Festivali de ülkenin öne çıkan müzik organizasyonları arasında yer alıyor. Haziran ayında Vass’da gerçekleşen Ekstrem Sporlar Haftası bu temada dünyanın en önemli festivali sayılıyor. Ekim ayındaki Bergen Yağmur Festivali ise Norveç seyahati sırasında farklı bir deneyim arayanların radarına takılıyor.

Tüm bu etkinlikler sırasında Norveç, yoğun bir talep görüyor. Dolayısıyla seyahatinizi biraz daha özel kılıp adı geçen bu festivallere katılmak isterseniz, planlarınızı olabildiğince erken yapmanız gerekiyor.

Gezilecek yerler

Norveç gezilecek yerler

Norveç uçuşlarının ilk durağı olan liman kenti Oslo, ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşatabilen bir şehir. En popüler merkezi Karl Johans Gate adıyla bilinen caddesi. Sonu Kraliyet Sarayı’na varan bu caddede yürüyüş yaparken iki yanınızda sıralanan mağazaları gezmenin yanı sıra Ulusal Tiyatro, Parlamento Binası ve Ulusal Galeri’ye de uğrayabilirsiniz. Caddenin sonundaki Kraliyet Sarayı, Slottsparken içerisinde yer alıyor. 173 odalı bu devasa yapıyı gezerken ülke tarihiyle ilgili bilgiler edinmek mümkün. Sahilde yer alan Modern Opera Binası öncelikle merdivenlerinde oturup denizin tadını çıkarmak isteyenlerin tercihi oluyor. Bunun dışındaysa modern mimariye ilgi duyanların da uğrak noktası; çünkü burası İskandinav ülkelerindeki en modern yapılardan biri sayılıyor. Şehirde turistlerin en gözde mekanlarından biri olan Vigeland Heykel Parkı, Norveçli ünlü heykeltıraş Gustav Vigeland’ın farklı dönemlerine ait heykellerine ev sahipliği yapıyor. Vikinglerin ülkesinde tabii ki onlarla ilgili bir müze de mevcut: Viking Gemi Müzesi. Tarihi bir Viking gemisinin de sergilendiği müze, hem çocukların hem de büyüklerin ilgisini çekiyor.

Ülkenin gayrı resmi başkenti sayılan, aynı zamanda kültürel merkezi olan Tromsö, oldukça turistik bir kent. Dolayısıyla gezilecek noktası da bir hayli fazla. Bunlar arasında ilk sırada yer alan ise Arktik Kilise oluyor. Ön tarafındaki devasa cam mozaik ile ilgi çeken ve farklı bir mimari yapıya sahip olan kilise, 1965 yılında inşa edildi. Şehrin, “kutuplara açılan kapı” sıfatını en iyi şekilde yansıtan müzelerden biri ise Kutup Müzesi. Burada kutup kaşiflerinin deneyimlerini keşfedebilir; bölgedeki avcı ve tuzakçıların yaşadığı zorlukları öğrenebilirsiniz. Eğer gittiğiniz şehri tepeden izlemeyi seviyorsanız, Floya Dağı Teleferiği ilginizi mutlaka çekecektir. Kuzey Kutpu ve doğasıyla ilgili daha fazla keşif yapmak isterseniz Polaria Arktik Deneyim Merkezi ve Akvaryumu’na da uğrayabilirsiniz. Ayrıca karda yaşam deneyimi içeren kayak, donmuş gölde balık avlama, kızak gibi çok sayıda tur paketi de konuklar için ilgi çekici oluyor.

Norveç'in en eski kentlerinden biri olan Trondheim kültürel mirasıyla öne çıkan keyifli bir yer. 900 yaşında olan Nidaros Katedrali ve Nidelv Nehri kenarındaki Trondheim Limanı şehrin en popüler noktaları. Pazar Meydanı, Munkegata Caddesi, Archbishop Saray ve Müzesi, Munkholmen Ada ve Manastırı da şehirde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Ülkenin en şirin şehirlerinden biri olan Bergen, dağlarla çevrili konumu ve merkezdeki fiyortlarıyla son derece ilgi çekici. Konuklarına sivri çatılı evlerin oluşturduğu harika bir manzara sunan şehirde Norveç’in batı kıyısındaki en eski limanı Bryggen Limanı’nı, ülke kralının bu şehirdeki resmi ikametgahı olan Gamlehaugen evini, muazzam güzellikteki Bergen Fiyortları’nı, Dekoratif Sanatlar Müzesi’ni ve Bergen Katedrali’ni gezebilirsiniz.

Bu harika ülkenin yemyeşil şehirleri arasında gezerek bir tatil yapmak için toplu taşıma araçlarını kullanabileceğiniz gibi kişisel ulaşım imkanı sağlayan araç kiralama seçeneklerinizi de değerlendirebilirsiniz.

Norveç popüler şehirler

Norveç kalkışlı popüler uçuşlar Norveç varışlı popüler uçuşlar
Oslo-İstanbul uçak bileti Oslo-Dubai uçak bileti İstanbul-Oslo uçak bileti
Oslo-Tahran uçak bileti