Skip to main content

Portekiz uçak bileti


Lizbon Portekizce, Miranda dili
Euro 10,32 milyon
Yılbaşı (1 Ocak), Karnaval (9 Şubat), Paskalya (Mart/Nisan), Özgürlük Günü (25 Nisan), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Yortu Bayramı (26 Mayıs), Portekiz Milli Günü (10 Haziran), Lizbon Günü (13 Haziran), Cumhuriyet Günü (5 Ekim), Azizler Yortusu (1 Kasım), Portekiz Resmi Dini Tatili (8 Aralık), Noel (24, 25 Aralık)

İber Yarımadası’nda konumlu Avrupa ülkelerinden biri olan Portekiz, bölgenin en batısında bulunuyor. Atlas Okyanusu kıyısındaki muhteşem sahilleri ve içinden geçen Tejo Nehri, kuzey bölgesini çevreleyen yeşil Sintra Dağları Portekiz’in hayranlık uyandıran görselliğini yükselten değerlerden. Ülkenin başkenti olan Lizbon hem büyük bir şehir hem de konuklarına çeşitli fırsatlar sunan keyifli bir tatil destinasyonu. Sınırlarında enfes bir doğa ve doğa sporları alanında çok sayıda etkinlik bulunduran ülke, hareketli gece hayatı, tarihi, mimarisi, kültürel birikimi ve sanatsal zenginliğiyle öne çıkıyor.

Siz de Portekiz’de tatil yapma hayalleri kuruyor ve gerçekleşmesi için harekete geçmeyi planlıyorsanız, hemen şimdi Portekiz uçak bileti alternatiflerini inceleyerek Türk Hava Yolları ayrıcalıkları ve fırsatlarından faydalanarak seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Portekiz uçuşları

Türk Hava Yolları, Portekiz’de altı farklı noktaya uçuyor: Faro, Funchal, Lizbon, Ponta Delgada, Porto, Porto Santo.

İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan uçuşlar yaklaşık dört buçuk ila beş buçuk saat arasında sürüyor. Lizbon Portela Havalimanı (LIS) yıllık 20 milyon yolcu sayısıyla ülkenin en yoğun havalimanı. Başkenti takip eden Porto Francisco Sa Carneiro Havalimanı (OPO) ise 8 milyon yolcu sayısıyla oldukça popüler. Faro’nun 4 kilometre batısında bulunan Faro Havalimanı (FAO) yılda 6,4 milyon yolcu sayısına ulaşıyor. Funchal’da bulunan Madeira Havalimanı (FNC) ile Ponta Delgada Havalimanı (PDL) ve Porto Santo Havalimanı (PXO), Türk Hava yolları tarafından uçuş yapılan diğer Portekiz havalimanları olarak karşınıza çıkıyor.

Ülkede düzenlenen çok sayıda festival ilgiyi artırıyor ve hava yolu trafiğinde de buna paralel bir yoğunlaşma görülüyor. Şubat ayında düzenlenen Karnaval, ülkenin en renkli etkinliği olarak büyük ilgi çekiyor. Pek çok büyük şehir ve turistik noktada eş zamanlı olarak yapılan bu etkinlik diğer ülkelerden de yüksek sayıda katılımcıyla gerçekleştiriliyor. Dini kutlamaların en büyüğü olan Fatima Töreni, her sene mayıs ve ekim ayında düzenleniyor. Lizbon yakınlarındaki Fatima Köyü, bu törenin yapıldığı yer olarak oldukça yoğun bir kalabalığı ağırlıyor. Lizbon’da Bela Vista Park’ta düzenlenen Rock in Rio-Lisboa Festivali, Avrupa’nın en önemli rock festivallerinden biri. Alvara şehri yakınlarında 2003’ten beri düzenlenen Kumdan Heykeller Festivali ise ziyaretçilerini binlerce ton kumla yapılan sanatla adeta büyülüyor. Boom Festivali, The BPM Festivali ve Sintra Müzik Festivali ise ülkenin diğer hareketli etkinliklerinden bazıları.

Şehirleri en hareketli ve eğlenceli dönemlerinde görmeyi tercih eden yolcuların bu yoğunluğu göz önünde tutarak, çok geç kalmadan seyahatlerini organize etmeleri öneriliyor.

Gezilecek yerler

Portekiz gezilecek yerler

Portekiz tatilinizde size en keyif verecek olan programı yapmak için ülkenin farklı noktalarında yakalayabileceğiniz ortamları kişisel tercihlerinizle birlikte gözden geçirebilirsiniz. Ülkenin en turistik noktaları; başkent Lizbon, Faro, Coimbra, Aveira ve asma bağlarının alabildiğine uzandığı Porto olarak sayılabilir.

Lizbon Avrupa’nın en eski şehirleri arasında bulunuyor. Bu nedenle farklı dönemlerden kalma çok sayıda tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Sao Jorge Kalesi, Azize Meryem Katedrali, Belem Kulesi, Jeronimos Manastırı, Ajuda Sarayı, Fronteira Sarayı ve Cristo Rei Heykeli, bu eserlerin başlıcaları. Ayrıca ülkenin hüzünlü müziği Fado konusunda geniş bir koleksiyon sergileyen Fado Müzesi, Gulbenkian Müzesi ve Antik Sanat Müzesi de şehrin en önemli kültürel noktaları arasında. Lizbon’un 28 kilometre dışında kalan Sintra, Romantizm döneminden kalan binalar, dar taş kaldırımlar ve renkli duvarlar ile yemyeşil dağ eteklerini bir araya getiren şirin bir kasaba; turistik olarak da oldukça yoğun ilgi görüyor. Tüm bu güzellikleri yerinde görüp harika bir tatil yapmak için Lizbon uçak biletlerini inceleyebilirsiniz.

Ülkenin en popüler şehirlerinden biri olan Faro, turistlerin ziyaret etmekten keyif aldıkları bir başka Portekiz kenti. Eski Şehir diye adlandırılan liman bölgesi Endülüs Emevi mimarisinin eşsiz örneklerinden sayılıyor. Portekiz lezzetlerini deneyebileceğiniz kaliteli restoranlar ve Fado dinleyebileceğiniz canlı müzik mekanlarıyla dolu olan şehir hem dinlenmek hem de eğlenmek için doğru bir tercih.

Ülkenin en büyük ikinci kenti olan Porto, çelik köprüleriyle tanınıyor. Ülkenin ilk sanat müzesi olan Soares Dos Reis Ulusal Müzesi, Porto Şarap Müzesi ve Romantizm Müzesi şehrin kültürel noktalarından bazıları. UNESCO Dünya Mirası listesindeki Serra do Pilar Manastırı, Bolsa Sarayı, Sao Francisco Kilisesi ve Sao Bento Tren İstasyonu ile Clerigos Kulesi de şehrin tarihi değerleri arasında sayılıyor. Bolhoao Pazarı ve Guindais Füniküleri ise şehrin görülmesi gereken ilginç noktaları arasında.

Coimbra, sahip olduğu genç öğrenci nüfusu ve hareketli yaşantısına eşlik eden nefis doğal güzellikleriyle ülkenin ilgi çeken noktaları arasında yer alıyor. Adalardan oluşan ve sevimli bir tatil beldesi olan Aveiro ise köprülerle birbirine bağlanmış durumda. Aralarda oluşan kanallarda çok sayıda şirin gondolun hizmet verdiği ve keyifli plajların bulunduğu bu şehir, turistlerin yüksek puan verdikleri yerlerin başında geliyor.

Çok sayıda turist, Portekiz’i daha yakından tanımak için şehirler arasında hareket edecekleri bir plan yaparak daha fazla noktayı görmeyi planlıyorlar. Siz de şehirlerarası otobüs firmaları ve tren seferlerini kullanabilir ya da araç kiralama imkanından faydalanarak böyle bir plan yapabilirsiniz.

Portekiz popüler şehirler

Portekiz kalkışlı popüler uçuşlar Portekiz varışlı popüler uçuşlar
Lizbon-İstanbul uçak bileti