Skip to main content

Sırbistan uçak bileti


Belgrad Sırpça
Sırp Dinarı 7,221 milyon
Yeni Yıl (1, 2 Ocak), Noel (7 Ocak), Sırbistan Milli Günü (15-16 Şubat), Ortodoks Good Friday (14Nisan), Ortodoks Paskalyası (16 Nisan), İşçi Bayramı (1, 2 Mayıs), Ateşkes Günü (11 Kasım)

Bir Balkan ülkesi olan Sırbistan; keyifli kentleri, eğlenceli etkinlikleri ve tarihi detayların eşlik ettiği doğal güzellikleriyle oldukça popüler bir turistik destinasyon. Tarih sahnesinde önemli roller üstlenmiş olan Sırbistan toprakları, bu birikimden arda kalanlarla konuklara kültürel anlamda zengin bir seyahat atmosferi sunuyor. Ülkenin denize kıyısı olmasa da Sava ve Tuna Nehirleri kıyıları yaz boyunca yoğun talep alıyor. Kış aylarında Kopaonik gibi kayak merkezleriyle dikkatleri çeken Sırbistan, yılın her dönemi konuklarına bambaşka sürprizler sunuyor.

Keyifli bir tatil için siz de Sırbistan’a gitmeyi planlıyorsanız, Türk Hava Yolları’nın uçak bileti sayfasını inceleyerek hem konforlu hem de güvenli bir yolculuk için ilk adımı atabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Sırbistan uçuşları

Türk Hava Yolları, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a direkt olarak uçuyor. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) hareketle yapılan bu uçuşlarda iniş noktası Belgrad Nikola Tesla Havalimanı (BEG) oluyor. Yolculuklar, yaklaşık 1 saat 45 dakika sürüyor.

Belgrad Nikola Tesla Havalimanı (BEG) ülkenin en yoğun havalimanı ve yılda yaklaşık 4,7 milyon yolcuya hizmet veriyor. 30 bin yolcu kapasiteli Niş Havalimanı (INI) ise düşük kapasitesine rağmen ülkenin havayolu taşımacılığına hizmet eden bir diğer havalimanı olarak göze çarpıyor.

Ülkenin pek çok noktasında düzenlenen etkinlik ve festivaller süresince, hava trafiğinde yoğunlaşma gözlenebiliyor. Temmuz ayında Novi Sad’da düzenlenen Exit Festivali Doğu Avrupa’da yapılan en geniş kapsamlı ve katılımcılı festival olarak biliniyor. Guca Trompet Festivali, trompet sanatçılarının kortejine sahne olan oldukça eğlenceli bir festival. Ayrıca eylül ayında düzenlenen Sokak Sanatçıları Festivali’nde birbirinden renkli gösteriler sergileniyor. Balkan müziğine ilginiz varsa, ekim ayında gerçekleşen Belgrad Müzik Festivali de kaçırılmaması gereken etkinlikler arasında. Haziran ayında yapılan Cinema City Film Festivali tüm dünyadan gelen katılımcılar eşliğinde yapılan bir diğer festival olarak ilgi topluyor.

Gezilecek yerler

Sırbistan gezilecek yerler

Sırbistan’ın başkenti Belgrad, ülkenin en popüler destinasyonu olarak da yoğun bir ilgi görüyor. Kalemegdan olarak bilinen, Tuna ve Sava Nehirlerinin birleştiği noktadaki konumuyla misafirlerine hoş bir manzara sunan Belgrad Kalesi, şehrin en turistik noktası. Skadarlija bölgesi renkli binaları, hoş konseptlerdeki kafe ve restoranlarıyla dikkat çekerken; Knez Mihailova Caddesi ise gün boyu yoğun bir kalabalığı ağırlıyor. Ünlü Sırp mucit Nikola Tesla’nın ismini taşıyan müze de bilim müzeleri ve merkezlerini gezmeyi seven gezginlerin favori adresleri arasında.

Novi Sad, ülkenin ikinci büyük kenti. Kelime anlamı yeni şehir; bu yüzden Belgrad’a kıyasla çok daha modern bir yerleşim birimi. Neoklasik mimarinin hakim olduğu şehir, aynı zamanda ülkenin kültür başkenti olarak biliniyor. Şehirde görülmesi gereken yerlerin başında Petrovaradin Kalesi geliyor. Ayrıca Eski Şehir merkezi (Stari Grad) de hareketli yapısıyla dikkat çeken noktalardan. Tuna Nehri üzerindeki Strand Plajı ise yazın şehri ziyaretlerin kendini attığı yerler arasında başı çekiyor.

Ülkenin en kalabalık şehirleri arasında üçüncü sırada yer alan Niş, Balkanların en eski kentlerinden biri. Bu yüzden de sokaklarında gezerken her köşe başında bir tarihi eserler karşılaşıyorsunuz. Tıpkı diğer Sırp şehirlerinde olduğu gibi Niş’teki şehir kalesi de görülecek yerlerin başında geliyor. Çok sayıda kafatasının olduğu Kelle Kulesi de şehrin en turistik noktaları arasında bulunuyor.

Subotica, mimarisi ve etkinlikleriyle gündemde kalmayı başaran keyifli bir Sırbistan kenti. Göl ve etrafında kurulu köy ile yoğun talep gören Palic bölgesi de doğal dokusuyla oldukça etkileyici bir mevki. Belediye Sarayı’nın da yer aldığı Özgürlük Meydanı, Katedral Meydanı, Sukkat Shalom Sinagogu, Raichle Sarayı, Dömötör Sarayı, Franciscan Kilisesi bu kentin ilgi çeken turistik noktaları olarak öne çıkıyor.

Ülkenin bir diğer popüler yeri olan Tara Milli Parkı doğa sporları yapmaktan ve doğal yaşamın içinde bulunmaktan hoşlanan turistler için favori yerlerin başında geliyor.

Sırbistan’ın kentleri birbirine tren ve karayolu ile bağlanmış durumda. Bu nedenle Sırbistan seyahatleri genellikle birkaç şehri birleştiren programlarla yapılıyor. Eğer böyle bir organizasyon yapmak isterseniz, ulaşım için konfor sağlayacak bir alternatif olan araç kiralama seçeneklerinizi de gözden geçirebilirsiniz.

Sırbistan popüler şehirler


Sırbistan kalkışlı popüler uçuşlar Sırbistan varışlı popüler uçuşlar