Skip to main content

Tacikistan uçak bileti


Duşanbe Tacikçe, Rusça, Farsça
Tacikistan Somonisi, Ruble 8,921 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Kadınlar Günü (8 Mart), Nevruz (21-22 Mart), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Zafer Bayramı (9 Mayıs), Bağımsızlık Günü (9 Eylül), Anayasa Günü (6 Kasım), Milli Uzlaşma Günü (9 Kasım) Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Resmi adıyla Tacikistan Devleti, etrafı görkemli dağlarla çevrilmiş, denize kıyısı olmayan en küçük Orta Asya ülkesi olarak biliniyor. Geçmişte Pers İmparatorluğu’na ev sahipliği yapan, daha sonraysa Sovyetlerin etkisiyle Tacik Sovyet Sosyalist Cumhuriyet olarak duruşunu değiştiren Tacikistan, 1991 yılında bağımsızlığını kazandı. Ülke, bugün çalkantılı tarihi ve bu tarihten arda kalanlarıyla da ilgi çekici bir destinasyon olarak da öne çıkıyor.

Sert iklimine inat sıcakkanlı ve güler yüzlü insanları, Tacik, Özbek ve Rus kültürünün harmanlandığı kültürel çeşitliliği ve doğa harikalarıyla siz de bu kendine has Orta Asya ülkesini keşfe çıkmak istiyorsanız, hemen şimdi uçak bileti alternatiflerini inceleyebilir; Türk Hava Yolları’nın ayrıcalıklı imkanlarından yararlanarak seyahatinizi planlayabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Tacikistan uçuşları

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan Tacikistan uçuşları, ülkenin başkentinde bulunan Duşanbe Havalimanı’nda (DUY) son buluyor ve uçuşlar yaklaşık dört saat 40 dakika sürüyor.

Tacikistan seyahatinizi şekillendirirken ülkenin kültürüne yakından tanıklık etmenize imkan sağlayacak ve tatilinizi renklendirecek festivalleri göz önünde bulundurmayı unutmayın. Doğanın uyanışının ve bahar ayında açan yerli lalelerin şerefine kutlanan Sayri Guli Lola Festivali, Tacikistan’ın en büyüleyici festivallerinden biri olarak biliniyor. İki gün süren etkinliklerin ilk gününde yerliler laleler dikerek adak adıyor, ardından geleneksel müzik ve danslarla kutlamalar devam ediyor. Hava kararınca yakılan şenlik meşaleleri ise şehirlere masalsı bir hava katıyor. Festivalin ikinci günü ise kişisel arınma ve kaybedilenleri anmak için düzenlenen törenlerle geçiyor.

Her yıl ekim ayında gerçekleştirilen Didor Film Festivali ve Orta Asya’dan gelen sanatçıların Khorog şehrinde buluştuğu Bam-ı Dunya ise Tacikistan’ın yüzünü sanata döndüğü festivallerin başında geliyor ve Orta Asya’nın sanat anlayışı hakkında fikir sahibi olmak isteyenler için kaçırılmayacak fırsatlar sunuyor. Müslüman bir ülke olan Tacikistan’da Ramazan ve Kurban Bayramları da oldukça coşkuyla kutlanıyor. Öte yandan ülkenin en görkemli kutlamaları, turistlerin de ilgisini çeken Nevruz Bayramı esnasında yaşanıyor. Her yıl 20-22 Mart tarihleri arasında gerçekleşen Nevruz etkinlikleri; konserler, geçit törenleri ve sokak partileri ile oldukça renkli görüntülere sahne oluyor ve ülkenin geleneklerini ilk elden deneyimlemenizi sağlıyor.

Gezilecek yerler

Tacikistan gezilecek yerler

Dünyanın en ilgi çekici coğrafyalarından birine sahip olan Tacikistan’da birçok büyüleyici doğal güzelliklerle karşılaşabilirsiniz. Ancak ülkenin etkileyici doğası ile tanışmadan önce başkentin tarihi noktalarını gezerek seyahatinize başlamak gerekiyor. Başkent Duşanbe’de bulunan Tacikistan Ulusal Müzesi birçok arkeolojik ve etnografik eserin yer aldığı 22 salonu ile ülkenin tarihi ve kültürü hakkında öğrenmek isteyeceğiniz pek çok şeyi bir arada bulunduruyor. Şehirdeki bir diğer önemli müze ise, ülkenin ünlü aktör ve müzisyeni Gurminj Zavkibekov tarafından açılmış olan, 100’den fazla müzik enstrümanının sergilendiği Gurminj Müzesi oluyor. Sıklıkla müzik etkinliklerinin düzenlendiği müzede sıra dışı bir konser deneyimi yaşamak keyifli olacaktır.

Ülkenin tarihine tanık olmuş pek çok tarihi yapı da başkentte görülmesi gereken yerler arasında. 19. yüzyılda inşa edilen ve görkemli bir yapı olan Duşanbe Sinagogu, diğer ismiyle Buhara Sinagogu ile Sasanilerin en önemli hükümdarlarından biri olan Ebu İbrahim İsmail İbn Ahmed onuruna yapılan, ülkenin de sembolü haline gelmiş olan İsmail Somoni Anıtı mutlaka görülmeli.

Tüm bunlara rağmen Tacikistan’ın en görkemli tarafı, ülkenin her yerinde karşınıza çıkabilecek doğal harikalar oluyor. Es geçmemeniz gereken tüm bu doğal harikaları gezebilmek ve tatilinizin hakkını vermek adına araç kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Direksiyonunuzu ilk olarak çevirmeniz gereken noktaların başında Bulunkul Gölü geliyor. 3900 hektarlık bir alana sahip bu devasa göl, ziyaretçilere adeta tabloya benzer manzaralar sunuyor. Gölü yaz aylarında ziyaret ederseniz, yüzme imkanı da bulabilirsiniz.

Tacikistan’ı bir kale gibi çevreleyen dağlar, ülkenin en görkemli doğal harikaları olarak kabul ediliyor. Bu anlamda uğrak noktalardan biri de Fann Dağları oluyor. Fann Dağları’nda trekking ya da tırmanış etkinliklerine katılabilir, İskander-Kul Gölü’nün harika görüntüsüyle birleşen manzarasını doyasıya seyredebilirsiniz. Dağcılıkla ilgilenenlerin görmek için sabırsızlandığı Tacikistan’ın Somoni Zirvesi de oldukça popüler. Bir hayli ünlü ve prestijli olan bu zirve, “Kar leoparı” namına sahip olmak için dağcıların tırmanması gereken beş zirveden biri.

Tacikistan’ın eşsiz doğasının yanında köklü tarihini es geçmek istemeyenler, ülkenin kuzeybatısında yer alan ve yerleşim tarihi MÖ 4000 yıllarına dayandığı düşünülen Sarazm Antik Kenti’ni ziyaret edebilirler. Zamanının en önemli tarım ve bakır üretim merkezi olduğu düşünülen antik kent, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor.

Tacikistan popüler şehirler

Tacikistan kalkışlı popüler uçuşlar Tacikistan varışlı popüler uçuşlar