Skip to main content

TÜrkmenistan uçak bileti


Aşkabat Türkmence, Rusça
Türkmenistan Manatı 5,663 milyon
Şehitler Günü (12 Ocak), Bayrak Günü (19 Şubat), Kadınlar günü (8 Mart), Bahar Bayramı (21, 22 Mart), Zafer Günü (9 Mayıs), Anayasa Günü (18 Mayıs), Matem Günü (6 Ekim), Bağımsızlık Günü (27, 28 Ekim), Tarafsızlık Günü (12 Aralık)

Bağımsız Türk devletleri arasında yer alan ve tarafsızlık politikasını benimsemiş ülkelerden biri olan Türkmenistan topraklarının çok büyük bir kısmı Karakum Çölü’nde bulunuyor. Bu nedenle ülke genelinde karasal çöl iklimi hüküm sürüyor ve kış ayları son derece çetin geçiyor. Bu güzel ülkeyi daha yakından tanımak isteyen turistler genellikle yaz aylarını tercih ediyor. Hazar Denizi’ne kıyısı olan Türkmenistan, sörf ve dalış gibi su sporları alanında sağladığı olanakların yanı sıra konuklarına bedevi hayatının ağır koşullarının izlenebildiği çöl deneyimi de vadediyor. Ayrıca ülke, binicilik ve at yetiştiriciliği konusunda da son derece başarılı bir kültüre sahip.

Türkmenistan’ın huzurlu kentleri arasında keyifli bir tatil planlamak için Türk Hava Yolları’nın uçak bileti sayfasını inceleyerek takviminizdeki uygun günler için programınızı hemen yapabilirsiniz.

Uçuş Detayları

Türkmenistan uçuşları

Türk Hava Yolları, Türkmenistan’ın başkenti olan Aşkabat’a direkt olarak uçuyor. İstanbul Havalimanı’ndan (IST) hareketle yapılan uçuşlarda iniş noktası Aşkabat Uluslararası Havalimanı (ASB) oluyor. İki havaalanı arasındaki yolculuk ise yaklaşık 3 saat 45 dakika sürüyor.

Aşkabat Uluslararası Havalimanı (ASB) ülkenin en büyük havalimanı konumunda. Türkmenistan seyahatlerinde öncelikli iniş noktası olan başkent havalimanını, ülkenin bir diğer havalimanı olan Türkmenbaşı Uluslararası Havalimanı (KRW) takip ediyor. Krasnovodsk Havalimanı (KRW) olarak da bilinen Türkmenbaşı Uluslararası Havalimanı (KRW), 2010 senesinden beri hizmet veriyor.

Kendine özgü kültürü ve çeşitli Türkmen gelenekleriyle iç içe geçen modern hayatın sürdüğü Türkmenistan, esas turistik kapasitesine bahar ve yaz aylarında kavuşuyor. Bu süreçte yoğunlaşan hava trafiğine, ülkede düzenlenen festival ve organizasyonlar da katkı sağlıyor. Ülkede en kalabalık katılımla gerçekleştirilen festival, ağustos aylarında Aşkabat’ta düzenlenen Altın Asrın Altın Nesilleri Festivali oluyor. Uluslararası nitelikte bir çocuk festivali olan bu organizasyona her yıl 20’den fazla ülke katılıyor. Yine başkentte kutlanan Uluslararası Müzik Festivali, her sene nisan ayında çok sayıda müzisyen ve ülkenin dahil olduğu kalabalık bir katılımla gerçekleştiriliyor. Ocak ayında yapılan İpek Yolu Rallisi de oldukça ilginç bir organizasyon olarak çok sayıda kişi tarafından takip ediliyor. Uluslararası Tiyatro Festivali ise Aşkabatlı Türkmenleri sanatla buluşturan bir etkinlik. Farklı ülkelerden gelen grupların sahne aldığı ilgi çekici gösterilerle festival, her yıl büyük bir ilgiyle karşılanıyor.

Gezilecek yerler

Türkmenistan gezilecek yerler

Büyük bir kısmı çölde bulunan ülkede 1948 senesinde yaşanan deprem felaketi sonrası Aşkabat, neredeyse komple yıkılmış olsa da küllerinden yeniden doğdu ve bugün ülkenin en büyük şehri olarak ziyaretçileri ağırlıyor. Çöldeki konumuyla vahaya benzetilen Aşkabat, köklerine tutunmak için hemen her yerde karşınıza çıkacak olan anıtlarla donatılmış durumda. Manevi olarak en öne çıkanlar Türkmenbaşı Saparmurat Niyazov’un altın kaplama heykeli, Tarafsızlık Kulesi, 1948 Aşkabat Depremzedeleri Anıtı ve 10 Ahalteke Atı Heykeli olarak sıralanabilir. Halkın geçmişiyle bağlarının gelecekte de sımsıkı kalmasını sağlamak amacıyla sergilenen bu anıtlar, ülkeyi ziyaret eden turistlerin de ilgisini çekiyor. Bembeyaz bir görüntüsü olan Aşkabat, damarsız mermerden inşa edilmiş binalarıyla ilgi çekici bir profile sahip. Dünya üzerinde haklı bir üne sahip olan Türkmen halılarını görebileceğiniz Milli Halı Müzesi ile Tarih ve Etnografya Müzesi de bu kendine özgü kültürü yakından izleyebileceğiniz önemli turistik noktalar. Orta Asya’nın en büyüğü olan Kıpçak Cami ve hemen yakınında yer alan Niyazov ailesinin mozolesi de görülecek yerler arasında öne çıkıyor. Aşkabat’ta kalan zamanınızda Altın Asır Milli Parkı’nda keyifli bir gezi yapabilir ve son derece egzotik bir ortamı olan Çöl Pazarı’nda dolaşarak el işlerine bakabilirsiniz.

Ülkenin tarihi ve kültürel noktalarından biri olan Konye-Urgench, aynı zamanda Türkmenistan’ın en kutsal sayılan yeri. Saraylar, minare ve türbeler ile zengin bir mirası konuklarına sunan bölgede Nejameddin Kubra Türbesi en göz alıcı eser olarak göze çarpıyor.

Karakum Çölü’nde yer alan ve turistik değeri oldukça fazla olan krater çukuru, Cehennem Kapısı adıyla biliniyor. UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Merv, Taş Devri’nden günümüze yerleşime sahne olmuş topraklar üzerine kurulu. Şehrin pazar yeri de yine bu bölgede gezilebilecek en hareketli noktalardan biri. Sultan Sancar Türbesi ve Abdullah Han Kalesi ise tarih ve kültür gezilerinden hoşlanan turistlerin favorisi.

Ülkenin çok özel deneyimler vadeden birkaç şehrini ziyaret ederek daha kapsamlı bir Türkmenistan seyahati organize edebilirsiniz. Şehirlerarası ulaşımda en sık tercih edilen toplu taşıma araçları otobüsler. Ancak daha konforlu seyahat imkanı için araç kiralama seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Türkmenistan popüler şehirler

Türkmenistan kalkışlı popüler uçuşlar Türkmenistan varışlı popüler uçuşlar