Skip to main content

Umman uçak bileti


Maskat Arapça
Umman Riyali 4,636 milyon
Yeni Yıl (1 Ocak), Uyanış Günü (23 Temmuz), Sultan Kabus Günü (18 Kasım), Miraç Kandili, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı

Resmi adıyla Umman Sultanlığı, Arap Yarımadası’nın güneydoğu kıyısında bulunuyor ve Arap Yarımadası’nın üçüncü büyük ülkesi olarak biliniyor. Petrol ve doğal gaz bakımından oldukça zengin bir ülke olan Umman, Hint Okyanusu’na kıyısı ile geliştirdiği denizciliğinin yanı sıra turizme verdiği önemle de dikkat çekiyor. Ülkenin turkuaz rengi denizi de uçsuz bucaksız turuncu çölleri pek çok gezginin ilgisini çekiyor. Volkanik patlamalar sonucu oluşan, bu nedenle “ateşin anası” anlamına gelen Umman ismini alan ülkede deve yolculuklarına katılabilir, çölde kamp kurabilir, adrenalin dolu kanyon yürüyüşleri yapabilir, upuzun plajları ve masmavi deniziyle sahillerinde dalış sporları gerçekleştirebilirsiniz.

Siz de Umman’ın birbirinden farklı yönlerini keşfetmek istiyorsanız, hemen şimdi Türk Hava Yolları’nın sunduğu uçak bileti seçeneklerini inceleyebilir; ayrıcalıklı imkanlardan faydalanarak tatilinizi şekillendirebilirsiniz.

Uçuş Detayları

Umman uçuşları

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan (IST) başlayan Umman uçuşları ülkenin başkentinde bulunan Seeb Uluslararası Havalimanı’nda (MCT) son buluyor. Uçuş süresi ise beş saate yakın. Tropik çöl iklimi ile Umman yılın her mevsimi sıcak bir havaya sahip. Kış aylarında bile 20 derecenin altına pek düşmeyen sıcaklıklara Umman’ın bembeyaz kumlu plajları eklenince ülke dört mevsim yoğun ilgi gören bir tatil rotası olarak ön plana çıkıyor.

Baharat kokulu çarşıları, geniş sahilleri, yıl boyu hiç eksik olmayan güneşi ile Umman’ın ziyaretçilerine sunduğu imkanlar oldukça çeşitli. Bu imkanlar arasında ülkenin kendine has, ilgi çekici festivalleri de bulunuyor. Başkentte her yıl ocak ve şubat aylarında gerçekleştirilen Maskat Festivali bu anlamda önemli bir etkinlik. Umman kültürünü ve mirasını sanatsal ve kültürel aktivitelerle sergileyen bu festival, sirk alanları ve hem yerel hem uluslararası sanatçıları ağırlayan konserleriyle deneyimlenmeyi fazlasıyla hak ediyor. Ülkenin denizcilik geleneklerini kutlamak amacı ile her yıl ocak ayında düzenlenen Geleneksel Bot Yarışları ise renkli görüntülerin oluşmasına neden olan etkinliklerden bir diğeri. Denizle ilişkisi oldukça derin olan Umman’da balıkçılık temalı Sinbad Classic de kaçırılmayacak etkinliklerden biri olarak dikkat çekiyor. Etkinlik kapsamında dünyanın dört bir yanından gelen yarışmacılar derin deniz balıkçılığı alanında birbirleriyle yarışıyor.

Temmuz ayında ülke sokaklarını çeşitli sanatçılar ve kültürel aktivitelerle süsleyen Salalah Turizm Festivali de Umman seyahatiniz sırasında denk gelmek isteyeceğiniz etkinlikler arasında.

Gezilecek yerler

Umman gezilecek yerler

Umman’ın etrafı dağlarla çevrili, Hint Okyanusu’nun kıyısında yer alan başkenti Maskat, ilk kurulduğu yıllardan bu yana denizciliğin büyük önem taşıdığı bir liman şehri. Binbir Gece Masalları’nın en bilinen karakterlerinden olan Denizci Sinbad’ın da memleketi olarak geçen bu şehir, ülkenin en modern ve en bakımlı noktası. İhtişamlı mimarisiyle Orta Doğu’nun ikinci en büyük camisi unvanını taşıyan Sultan Kabus Camii, 20.000 kişi ibadet kapasitesine sahip. İşlemeleri ve süslemeleriyle de şehrin en ihtişamlı yapıları arasında olan cami Maskat gezilerinin en popüler noktası oluyor.

Şehrin tarihi ve otantik ruhunu yansıtan Mutrah Souq ise Maskat’ın en ilgi çekici noktalarından biri. Yöresel kıyafetler, takılar, el işçiliğiyle yapılmış süs eşyaları ile burası hediyelik eşya almak için en doğru adreslerden biri. Portekizliler tarafından 16. yüzyılda yapılan Muscat Al Jalali ve Al Mirani Kaleleri, Umman Sultanı Kabus bin Said’in kurdurduğu, dünyaca ünlü birçok eserin sergilendiği Kraliyet Operası ve Al Alam Sarayı da başkentte görülmesi gereken diğer noktalar.

Hint Okyanusu’na bakan Muskat, sahil tarafıyla da cezbedici bir şehir. Deniz havası almak ve akşam saatlerinin keyfini çıkarmak için Corniche bölgesinde yürüyebilir, Maskat Marinası’nın en güzel manzarasına sahip Riyam Manzara Seyir Noktası’ndan gün batımını izleyebilirsiniz.

Başkentte toplu taşıma pek gelişmiş değil. Bu nedenle seyahatiniz sırasında araç kiralama seçeneğini değerlendirmek sizin için daha avantajlı olabilir. Böylece seyahatinizin sınırlarını da kolayca genişletebilirsiniz.

Umman’da gezilecek yerler arasında en enteresan duraklardan birisi de Bimah Sinkhole. Mavi yeşil suyu ile bu obruğun bir meteor düşmesi sonucu meydana geldiği düşünülüyor. Ancak dünya dışı güzelliği ile buranın uzaylılar tarafından yapıldığına inanan yerliler bulmak da pek zor değil.

Umman plajları ile de oldukça ünlü bir ülke. Hemen girişindeki bej rengi deniz feneri, arkadaki bembeyaz evleri, geniş plajları ve lüks otelleri ile Sur şehri bu anlamda gerçek bir hazine. Sur’daki plajların bu denli ünlü olmasının bir diğer nedeni ise Caretta Caretta’ların yaşam alanı olmaları. Her sene binlerce turist bungalov tipi evlerde veya sahile yakın otellerde konaklayarak dev kaplumbağaları gözlemlemek için Sur’a akın ediyor.

Umman’ın bir tarafı Hint Okyanusu’na kıyısı ile masmavi iken diğer tarafı uçsuz bucaksız çöllere ev sahipliği yapıyor. Bu çöllerde safari yapmak ve günbatımını izlemek ise Umman seyahatinin olmazsa olmazı. Çöllerde kurulan kamplardaki geleneksel yemekleri tadabilir, yöresel dansları izleyebilirsiniz. Çöl bedevilerine rastlamanız ise oldukça muhtemel.

Güzel ve renkli ülke Umman’da mistik bir tatil geçirmek ve ülkenin vaad ettiği birbirinden farklı güzellikleri keşfetmek istiyorsanız, vakit kaybetmeden Maskat uçak biletlerine bakabilir, tatil planınızı erkenden yapmaya başlayabilirsiniz.

Umman popüler şehirler

Umman kalkışlı popüler uçuşlar Umman varışlı popüler uçuşlar